Свинка або епідемічний паротит — забобони і медичні факти

Про цю хворобу ходить маса забобонів, забобонів і народних домислів. Мовляв, якщо обкурити захворілого димом, все пройде. Або ця хвороба практично гарантує безпліддя перехворіла нею хлопчикові. І вона страшна тим, що майже завжди переходить в менінгіт. Так це чи ні, давайте розберемося.

Чому «свинка»?

Через «краси», яку хвороба наводить на хворого: у нього розпухають обличчя і шия, щілинки очей стають вузенькими — схожість з хрюкає Красунечкою, як мовиться, на обличчі. Лікар же, побачивши подібну красу, скаже, що це — епідемічний паротит. І це дійсне важке і чревате наслідками захворювання.

У 1934 р. була доведена його вірусна природа та виділено вірус-винуватець. Вірус паротиту виявився далеким родичем вірусу грипу.

Епідемічний паротит — одне з найбільш поширених інфекційних захворювань. Передається інфекція, як і багато інших, повітряно-крапельним шляхом. Хворий заразний в останні дні інкубаційного періоду (11-23 днів), на початку захворювання і 5 днів після появи симптомів. Вірус виділяється зі слиною. Можлива передача вірусу через інфіковані предмети побуту, іграшки. Зареєстровано внутрішньоутробне зараження вірусом. Інфекції більш схильні діти 3-15 років (хлопчики хворіють у півтора рази частіше), але хворіють і дорослі до сорока років. Як водиться, вони переносять свинку набагато важче.

Збудник вражає переважно слинні залози, ендокринну і нервову системи. Він швидко гине в зовнішньому середовищі, але при низьких температурах здатний тривалий час залишатися активним. Саме тому пік захворюваності припадає на осінь і зиму. Потрапивши на слизову верхніх дихальних шляхів, мигдаликів, збудник паротиту розмножується, проникає в кров і розноситься по всьому організму, накопичуючись в слинних і статевих залозах.

Перебіг хвороби та її ускладнення

Хвороба починається гостро. Температура піднімається до 38-39 ° і вище. З’являється припухлість і болючість залозок близько вух, спочатку, як правило, з одного боку, а через 1-2 дні — і з іншого. Інтоксикація виражена помірно: дитина слабкий, скаржиться на головний біль, іноді — на зубну, на болі у вухах і суглобах. Припухлість уражених залоз тримається 5-7 днів, іноді й довше, але може пройти і набагато швидше. Нагноєння залоз не спостерігається. Разом з припухлістю залозок проходить і нездужання. Це класичні симптоми, що зустрічаються в більшості випадків. Іноді ж при паротиті не відзначається ознак ураження слинних залоз. У такому випадку запідозрити саме цю хворобу важко.

Запалення слинних залоз — неприємно, але не смертельно. Однак свинка небезпечна своїми ускладненнями, проте вони виникають рідко і в основному у хворих з ураженням ЦНС.

Досить рідко розвиваються орхіт, епідидиміт, оофорит, мастит, бартолініт, простатит і панкреатит. Статеві залози уражаються вкрай рідко, якщо хворий — дорослий або у дітей старшого віку (у період статевого дозрівання).

При орхите з’являється біль в області яєчок, яка віддає в пах, іноді буває біль по ходу сім’яного канатика. Яєчко збільшується в розмірах, стає щільним, хворобливим, мошонка набрякла. Орхіт може розвинутися як ізольовано, так і одночасно з ураженням слинних залоз. Ускладненням може стати безплідність.

Панкреатит частіше протікає в легкій формі. У важких випадках супроводжується сильними болями в животі, блювотою, кишковими розладами, знижується апетит.

Поразка ЦНС при паротиті проявляється серозним менінгітом, у більш важких випадках менінгоенцефалітом. Після енцефаліту, менінгоенцефаліту можуть спостерігатися парези, паралічі, а також ураження внутрішнього вуха, що призводить до глухоти. Описані випадки атрофії зорового нерва. Втішає одне — це трапляється вкрай рідко.

Лікування свинки

Хворих паротит, що протікає в легкій формі, і з захворюванням середньої тяжкості лікують в домашніх умовах. Обов’язковій госпіталізації підлягають діти з важкою формою хвороби і всі хворі при ураженні ЦНС, при панкреатиті та орхите.

Після перенесеного захворювання виробляється стійкий імунітет. Випадки повторного захворювання дуже рідкісні, але все ж бувають. Груднички мають пасивний імунітет (отриманий від матері) до паротиту протягом перших 6 місяців життя.

Найнадійніший спосіб профілактики для дорослих — щеплення живою вакциною.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.