Сурогатне материнство — чи етично продавати своє тіло?

Сурогатне материнство пропонує можливість народження дитини, виношування якого здійснюється поза організмом генетичної матері. Цей метод — справжній порятунок для тих, хто в силу різних причин не здатний до самостійного виношування або має серйозні до цього протипоказання.

На жаль, до подібної ситуації нерідко призводять різні гінекологічні захворювання або їх ускладнення. Так, в силу пухлинної патології операція по видаленню матки іноді стає неминучою. До безпліддя можуть призвести запальні процеси в матці, маткових трубах або яєчниках. Крім того, відсутність матки може бути вродженим. Практично до тих же плачевних наслідків призводить і важка патологія серцево-судинної системи, декомпенсована ниркова і печінкова недостатність. І якщо раніше виправити становище можна було тільки за допомогою усиновлення або удочеріння, то сьогодні пацієнти можуть вдатися до програми екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), або до сурогатного материнства.

Ідея сурогатного материнства з’явилася, по всій видимості, разом з виникненням такої патології, як «жіноче безпліддя», і перші спроби вирішення цієї проблеми були далекі від істинного поняття сурогатного материнства: для виношування спадкоємця використовувалися молоді і здорові рабині, які фактично були генетичними матерями новонароджених немовлят. І лише в останній чверті XX століття, так і не «побувавши» в організмі матері, з’явилася всесвітньо відома Луїза Браун — перша «дитя з пробірки», якому в цьому році виповнюється вже тридцять років. У Луїзи є власний дворічний син, зачата і народжена природним шляхом, що повністю виключає всі домисли про порушення репродуктивних функцій у таких людей. А через 8 років після народження Луїзи зареєстрований перший в історії випадок повного сурогатного материнства, при якому дитина була виношу і народжений жінкою, яка не є його біологічною матір’ю. Це сталося в Америці.

На сучасному етапі розвитку сурогатне материнство зробило значний крок вперед, однак у різних країнах до цієї делікатної теми ставляться неоднозначно. Так, у Німеччині, Норвегії, Швеції і деяких інших країнах сурогатне материнство є юридично забороненим, в Греції та Ірландії воно не заборонене, але і не відрегульоване законодавством. Зате в таких країнах, як Росія, Україна, Грузія, ПАР і в багатьох штатах США сурогатне материнство не тільки дозволено законом, але й більш-менш відрегульовано. Хоча варто визнати, що окремі напрямки цього питання поки ще продовжують удосконалюватися.

Які ж умови для сурогатного материнства? Насамперед, природно, має бути обопільна згода на здійснення цієї програми (як з боку біологічних батьків, так і з боку сурогатної матері). Наступним обов’язковою умовою повинно бути фізичне і психічне здоров’я жінки-претендентки на сурогатне материнство і відсутність у неї судимостей. Її вік повинен бути в межах від 20 до 35 років. Якщо жінка незаміжня, необхідно і згоду чоловіка на участь дружини в даній програмі.

Якщо говорити про практичну сторону програми, то перед пересадкою ембріона спочатку приводять менструальні цикли обох жінок до синхронного функціонуванню. Одночасно біологічної матері призначаються препарати, що стимулюють овуляцію, а по відношенню до сурогатної матері застосовують усілякі засоби для створення максимально сприятливих умов виникнення вагітності.

Де ж знайти сурогатну маму і як врахувати всі можливі ситуації? Серед кандидаток на сурогатне материнство ідеальною є найближча родичка. Якщо цей спосіб не підходить, можна вибрати варіант пошуку або у власному місті (не зовсім ідеальний спосіб у зв’язку з труднощами зберегти конфіденційність), або в інших містах або навіть країнах. Хороший варіант надає можливість пошуку за допомогою Інтернету. Але в будь-якому випадку необхідно спочатку ознайомитися із законодавчою базою, яка регулює цей у всіх аспектах непросте питання і по можливості проконсультуватися з фахівцями.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.