Супрастин дітям: тільки за призначенням лікаря

Супрастин — це антигістамінний препарат, дозволений до застосування у дітей після періоду новонародженості. Але у цього препарату немає спеціальної лікарської форми для дітей, тому його важко дозувати, а рекомендовані в інструкції дозування не завжди підходять тій чи іншій дитині. Тому супрастин не варто давати дітям самостійно.

Як супрастин діє на дітей

Супрастин є ефективним антигістамінним препаратом, який добре знімає явища алергії, оскільки блокує дію гістаміну — основної речовини, що викликає алергічну реакцію (почервоніння і набряк тканини, спазм бронхів і так далі).

Але, як і у всіх антигістамінних препаратів першого покоління, у супрастину є ряд побічних ефектів, головним з яких є виражений вплив на центральну нервову систему. У дорослих та дітей старшого віку супрастин викликає сонливість і порушення координації. Але у багатьох дітей раннього віку реакція може бути прямо протилежною: у них з’являється підвищене збудження і безсоння. Цю реакцію потрібно знати, особливо, якщо супрастин дається дитині на ніч.

У яких випадках дітям призначають супрастин

Супрастин добре допомагає при будь-яких шкірних проявах алергії, будь то кропив’янка або атопічний дерматит, саме тому його застосовують, починаючи з чотиритижневого віку.

Атопічний дерматит є вродженим захворюванням, перші прояви якого можуть розвиватися вже в місячному віці. Але частіше це трапляється, починаючи з трьох місяців життя. Раніше це захворювання називалося ексудативним діатезом, воно проявляється у вигляді симетричних висипань спочатку на щічках і сідницях дитини, а потім і на всьому тілі. Справитися з атопічним дерматитом одним тільки супрастином не вийде — необхідне комплексне лікування.

Якщо у дитини виникає алергічна реакція на щось у вигляді кропив’янки (висипи, схожою на опік кропивою, схильної до швидкого поширення і злиття) і набряку Квінке (набряку слизової оболонки гортані, при якій може наступити порушення дихання), то йому слід дати вікову дозу супрастину. Вікова доза супрастину становить від 1 до 12 місяців 1/4 таблетки в розтертому до порошку вигляді разом з дитячим харчуванням, від 1 року до 6 років — 1/3 таблетки та від 6 до14 років 1/2 таблетки. Але зробити це можна тільки один раз, а потім звернутися до лікаря для призначення подальшого лікування.

У педіатричній практиці супрастин призначається також при високій температурі у дитини в поєднанні з жарознижувальними засобами. Але такі призначення робить тільки лікар.

Коли можна давати дитині супрастин

Перш за все, супрастин не можна давати при бронхіальній астмі у дитини. Лікар може в деяких випадках в початкових стадіях цього захворювання призначити курс лікування супрастином, але самостійно його тиснути дитині з бронхіальною астмою можна, особливо під час нападу бронхоспазму.

Супрастин може подразнювати слизову оболонку шлунка, тому його не варто давати при виразковій хворобі в стадії загострення.

Як і на будь-який лікарський засіб, на супрастин у дитини може бути підвищена чутливість, в цьому випадку його давати ні в якому разі не слід.

З обережністю супрастин призначають дітям із захворюванням нирок і печінки, які супроводжуються порушенням функції цих органів. У цьому випадку, якщо супрастин життєво необхідний, він призначається в індивідуально підібраної лікарем дозуванні.

Побічні ефекти

Супрастин звичайно добре переноситься дітьми, але побічні ефекти бувають. Вони проявляються у вигляді головного болю, запаморочення, нервового збудження, тремтіння кінцівок, сухості в роті, порушень апетиту (підвищення або зниження), нудоти, блювання, проносу чи запору, болю в животі.

Супрастин може також викликати різке зниження артеріального тиску, яке супроводжуватиметься посиленим серцебиттям і порушенням серцевого ритму. Іноді (при тривалому застосуванні) він може негативно діяти на кров, викликаючи зниження числа лейкоцитів, що негативно позначиться на імунітеті дитини.

Чи може дитина отруїтися супрастином

Незважаючи на те, що таблетки супрастину можна купити в аптеці без рецепта, він вважається сильнодіючим засобом і не повинен лежати в доступному для дитини місці. Цим лікарським препаратом цілком можна отруїтися з тяжкими наслідками. Отруєння супрастином у дитини може проявитися в дуже сильному збудженні, галюцинаціях, порушенні орієнтування, судомах. Якщо такій дитині вчасно не надати допомогу, то він загине.

При появі симптомів отруєння супрастином, потрібно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду швидкої допомоги слід (якщо дитина не надто маленький і його можна змусити пити воду) промити шлунок. Для цього дитина повинна випити залпом кілька склянок води, потім йому потрібно натиснути на корінь язика і викликати блювоту. Після промивання потрібно дати дитині дві-три розтертих в порошок таблетки активованого вугілля. Доведеться поїхати і в лікарню — навіть якщо стан дитини покращився, за ним потрібно поспостерігати.

Супрастин можна давати дітям, але тільки за призначенням лікаря. Самостійний прийом цього препарату допускається тільки в екстрених випадках.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.