Сумісність груп крові — так чи універсальні донори?

Для успішного переливання крові групи крові донора і реципієнта повинні бути сумісні. У зворотному випадку відбувається аглютинація, або склеювання, еритроцитів. Наслідками цього можуть бути порушення циркуляції крові і руйнування кров’яних тілець; міститься в них гемоглобін, потрапляючи за межі червоних кров’яних клітин, може бути токсичний. Помилки при переливанні крові можуть призвести до смерті пацієнта.

Групи крові

Група крові А, або друга група крові. У людей з групою крові А на поверхні червоних кров’яних тілець маються агглютіногени типу А, а в плазмі — бета-аглютиніни.

Група крові В, або третя група крові. Характеризується наявністю агглютиногенов типу В на поверхні еритроцитів, і альфа-аглютиніни в плазмі.

Група крові АВ, або четверта група крові. На поверхні еритроцитів людини з цією групою крові є агглютіногени типів А і В, альфа-і бета-аглютиніни в плазмі відсутні.

Група крові О, або перша група крові. У людини з цією групою крові відсутні як агглютіногени типів А і В, так і альфа-і бета-аглютиніни.

Резус-фактор

Резус-фактор майже також важливий для визначення сумісності груп крові, як і самі групи крові. У більшості людей на поверхні червоних кров’яних тілець мається антиген D. При наявності цього антигену кров матиме позитивний резус-фактор, при його відсутності — негативний. Резус-негативну кров можна (хоча зараз це практикується лише в самих крайніх випадках) переливати людям з позитивним резус-фактором. Однак переливання резус-позитивної крові людині з негативним резус-фактором може бути небезпечно. Однак одне переливання такому пацієнту резус-позитивної крові допустимо. Після цього відбувається сенсибілізація до антигену D; для жінок це означає підвищений ризик гемофілії у новонародженого. Більш того, якщо у резус-негативної пацієнта в результаті такого переливання з’являться анти-D антитіла, повторне переливання резус-позитивної крові може призвести до тяжких наслідків. Тому кров резус-позитивних донорів не можна переливати жінкам негативним резус-фактором, що знаходяться в дітородному віці. Винятки допустимі лише за відсутності безпечної альтернативи.

Зрозуміло, в ідеалі кожній людині потрібно переливати кров своєї групи, проте це не завжди можливо. У недалекому минулому людина в першою групою крові та негативним резус-фактором вважався ідеальним донором — така кров підходить людині з будь-якою групою крові і будь-яким резус-фактором. Зараз відомо про існування інших антигенів, які можуть призвести до серйозних ускладнень при такому переливанні. За винятком критичних ситуацій, сьогодні пацієнтам переливають лише кров їх групи.

Таблиця сумісності груп крові

Група крові реципієнта

Донорські …..

Еритроцити

Цільна кров

Плазма

O Rh +

O Rh +, O Rh-

O Rh +, O Rh-

O, A, B або AB з будь-яким резус-фактором

O Rh-

O Rh-

O Rh-

O, A, B або AB з будь-яким резус-фактором

A Rh +

A Rh +, A Rh-,

O Rh + або O Rh-

A Rh + або A Rh-

A або AB з будь-яким резус-фактором

A Rh-

A Rh-або O Rh-

A Rh-

A або AB з будь-яким резус-фактором

B Rh +

B Rh +, B Rh-,

O Rh + або O Rh-

B Rh + або B Rh-

B або AB з будь-яким резус-фактором

B Rh-

B Rh-або O Rh-

B Rh-

B або AB з будь-яким резус-фактором

AB Rh +

AB Rh +, AB Rh-,

A Rh +, A Rh-,

B Rh +, B Rh-,

O Rh +, або O Rh-

AB Rh + або AB Rh-

AB з будь-яким резус-фактором

AB Rh-

AB Rh-,

A Rh-, B Rh-, або

O Rh-

AB Rh-

AB з будь-яким резус-фактором

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.