Сумамед: антибіотик з розумом

Сумамед є ефективним засобом для лікування багатьох захворювань інфекційно-запальної природи. Але збудники цих інфекцій швидко звикають до антибіотиків, навіть якщо спочатку вони були до них чутливі. Саме тому так небезпечне самолікування.

Сумамед відноситься до антибіотиків групи макролідів. Найпершим макролідом був еритроміцин — природний антибіотик, отриманий з мікроорганізмів. Ця група антибіотиків стала швидко розростатися за рахунок створення напівсинтетичних препаратів, властивості яких довільно змінювалися в залежності від хімічного складу. Ще через кілька років зі складу макролідів відокремилася підгрупа азалідів. Ці антибіотики відрізнялися від макролідів тим, що краще всмоктувалися і швидко створювали в тканинах високу концентрацію, яка трималася тривалий час, достатній для того, щоб досягти лікувального ефекту. Крім того, азаліди можна було вводити тільки раз (в деяких випадках два рази) на добу, що дуже зручно для хворих.

Властивості сумамеда

Сумамед в повній мірі володіє всіма достоїнствами азалідів. Він швидко всмоктується в шлунково-кишковому тракті, надходить у кров, проникає в клітини тканин і бактерій. При цьому він особливо активно припадає в клітини, які відповідають за клітинний імунітет. Ці клітини при появі в організмі вогнища запалення спрямовуються до нього для того, щоб поглинути і розчинити всередині себе збудників інфекції. Сумамед, потрапляючи в них, відразу переноситься безпосередньо в осередок запалення, де створюється його висока концентрація.

Висока концентрація препарату в вогнищі запалення тримається довго, протягом не менше трьох діб. Це дозволило розробити особливу схему прийому таблеток: три дні підряд по одному разу в день. Так як концентрація тримається довго, в цілому це одно семиденному курсом прийому, який рекомендується для всіх інших антибіотиків.

Він активний відносно більшості бактерій, що є збудниками інфекцій верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів, шкіри та м’яких тканин, кісток і суглобів, а також внутрішньоклітинних збудників (хламідій, уреаплазм, мікоплазм), вбити яких дуже проблематично.

Показання до застосування

За правилами сумамед потрібно застосовувати тільки після попереднього посіву біологічного матеріалу (різного роду виділень з вогнища запалення) на поживні середовища з метою ідентифікації збудника інфекції і його чутливості до антибактеріальних препаратів. Але на практиці найчастіше проводиться забір матеріалу і відразу ж призначається сумамед, а потім, якщо виявляється нечутливість збудника інфекції до цього антибіотика, сумамед міняють на інше антибактеріальний засіб.

В амбулаторній практиці препарат часто доводиться призначати при бактеріальних ускладненнях, що виникли після гострих респіраторних вірусних інфекцій. Це зазвичай або запальні захворювання ЛОР-органів (ангіни, загострення хронічних тонзилітів, гнійні фарингіти, гайморити, фронтити, отити), або запалення бронхів і легенів.

Крім того, сумамед часто призначається при запальних захворюваннях шкіри та підшкірної клітковини. У таких випадках сумамед призначається або безпосередньо для лікування (наприклад, при фурункульозі), або для профілактики ускладнень після хірургічної операції (наприклад, після розтину абсцесу або флегмони).

Чутливий до Сумамед і збудник виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки (хелікобактер пілорі), тому при цьому захворюванні часто призначається сумамед, але тільки строго після проведення попереднього бактеріологічного дослідження вмісту шлунка та дванадцятипалої кишки.

Протипоказання і побічні ефекти

Сумамед в більшості випадків дуже добре переноситься і при правильному прийомі не дає побічних ефектів. Тим не менш, побічні ефекти все ж бувають. Це, перш за все, ознаки подразнення стінок шлунково-кишкового тракту, які проявляються нудотою, блювотою, зниженням апетиту, метеоризмом і болями в животі. При цьому роздратування викликає в основному не сам антибіотик, а умовно-патогенна мікрофлора кишечника, яка «піднімає голову» після того, як ліки знищить корисну мікрофлору. При цьому також починають проявляти активність грибки роду Кандида, в результаті чого може виникнути кандидомікоз кишечнику та інших слизових оболонок (наприклад, статевих органів, порожнини рота).

Препарат може також викликати минущі порушення функції печінки, а також зміни з боку нервової системи у вигляді головного болю, запаморочення, млявості і сонливості або, навпаки, збудження та безсоння.

Сумамед — це хороший ефективний антибіотик, але він вимагає правильного і точного застосування. Самолікування повинно бути повністю виключено, так як може призвести до тяжких ускладнень.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.