Судово-психіатрична експертиза — складна і відповідальна справа

загрузка...

У Росії вперше про невідповідальності психічно хворих за вбивство і неможливості їх залучення в якості свідків згадується в середині 17-го століття. У 19-му столітті в Росії розробляються наукові основи психіатричної експертизи, критерії неосудності і так далі. Але вперше положення про судово-психіатричній експертизі в нашій країні було затверджено тільки в 1919 році.

Що таке судово-психіатрична експертиза

Судово-психіатрична експертиза — це огляд експертами-психіатрами підслідних осіб, або осіб, які перебувають в ув’язненні в разі виникнення сумніву в їх психічному здоров’ї. Висновки експертизи носять характер самостійних судових доказів. Призначається така експертиза в кримінальному та цивільному процесі, коли виникає необхідність у спеціальному психіатричному обстеженні обвинуваченого, свідка, потерпілого, цивільного позивача чи відповідача.

У рамках кримінальної справи експертиза призначається для визначення психічного стану обвинуваченого (підозрюваного, свідка, потерпілого) якщо є сумніви в його осудності або здатності віддавати собі звіт у своїх діях (неосудність — це таке психічний стан особи під час вчинення злочину, який не дозволяє поставити йому це діяння в провину). Експертиза дає також висновок про необхідність застосування примусових медичних заходів до осіб, що переступили закон.

У рамках цивільного процесу експертиза проводиться для встановлення психічного стану особи, щодо якої вирішується питання про його дієздатність (тобто здатність здійснювати свої цивільні права), а також (якщо це необхідно) для визначення психічного стану інших осіб, які беруть участь у процесі.

Завдання і порядок проведення

Судово-психіатрична експертиза являє собою один з найбільш складних і відповідальних розділів психіатрії. У її завдання входять діагностика психічного розладу і його оцінка, тобто визначення глибини (ваги) розлади стосовно до містяться в законі критеріям неосудності, недієздатності і так далі.

Порядок призначення і проведення експертизи регламентовано російським законодавством, в тому числі Законом РФ від 2 липня 1992 року N 3185-I «Про психіатричну допомогу і гарантії прав громадян при її наданні». Судово-психіатричним експертом може бути тільки лікар-психіатр. Для проведення експертизи при психоневрологічних диспансерах створені судово-психіатричні експертні комісії.

Експертам-психіатрам законом надані юридичні права для всебічного, повного і об’єктивного експертного дослідження, в тому числі для знайомства з усіма матеріалами справи і (при необхідності) участі в допитах підслідних.

Види судово-психіатричної експертизи

В залежності від умов, в яких проводиться експертиза, розрізняють декілька її видів: амбулаторну, в кабінеті слідчого, у судовому засіданні, стаціонарну, заочну.

Заочна експертиза проводиться за матеріалами кримінальної або цивільної справи у випадку, якщо підслідний відсутня з якоїсь причини (або помер). Амбулаторна експертиза проводиться при психоневрологічних диспансерах, де є спеціальні експертні комісії.

Для проведення стаціонарної експертизи в психіатричних лікарнях організуються спеціальні охоронювані відділення або палати. У найскладніших випадках експертиза проводиться в Державному науковому центрі соціальної та судової психіатрії ім. В. П. Сербського (Москва). При поводженні експертизи застосовуються всі прийняті в психіатрії методи діагностики, а при необхідності проводиться і лікування. Термін стаціонарного обстеження не повинен перевищувати одного місяця. Якщо цього терміну виявиться замало для проведення експертизи, за запитом комісії судово-слідчі органи його подовжують.

Експертний висновок

Результати судово-психіатричної експертизи оформляються у вигляді висновку. Структура цього документа визначено законодавством. Висновок складається: з вступу (обгрунтування для проведення експертизи), відомостей про минуле життя, сьогоденні захворюванні, повного опису стану особи, якій проводилась експертиза, і заключної частини, яка містить висновки експертів та їх обгрунтування.

Висновки експертів даються в категоричній формі, приблизні висновки не допускаються. Висновок повинен бути зрозуміло не тільки для лікарів, але і для неспеціалістів в області психіатрії. Воно підписується всіма членами комісії, а в разі розбіжності в думці кожен психіатр становить самостійніше висновок.

Експертний висновок оцінюється органом, що призначив експертизу, і судом, для яких воно носить рекомендаційний характер.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.