Судинні ускладнення при цукровому діабеті: бережіть нерви

загрузка...

Серед пацієнтів, які страждають на цукровий діабет, часто можна почути думку, що немає нічого страшного, якщо рівень глюкози постійно тримається на підвищеному, але не дуже відрізняється від норми, рівні. Це неправильна позиція, тому що підвищення глюкози впливає на всі тканини організму, а якщо рівень глюкози постійно вище норми, значить, і пошкоджують властивості глюкози проявляються постійно, саме тому важливо знати про ускладнення цукрового діабету і вчасно запобігати їх.

Судинні ускладнення

За рахунок підвищеного рівня глюкози в крові пошкоджуються стінки кровоносних судин, що порушує кровопостачання тканин і може призвести до порушення роботи серця — інфарктів і інсультів, а так само розвитку так званої діабетичної стопи, що часто закінчується ампутацією нижніх кінцівок.

З метою профілактики судинних ускладнень рекомендується припинити куріння і дотримуватися дієти з пониженим вмістом жирів і холестерину, регулярно контролювати артеріальний тиск і не рідше одного разу на рік проводити біохімічне дослідження крові.

Ускладнення з боку очей

Підвищення рівня глюкози робить вражаючу дію на судини сітківки очей, що знижує гостроту зору і може призвести до повної сліпоти.

При цукровому діабеті ретинопатія — одне з ранніх ускладнень, яке може дуже довго не відчуватися самим пацієнтом, але з успіхом виявляється при огляді очного дна окулістом. При своєчасній діагностиці на ранній стадії існують сучасні методи лікування ретинопатій, що дозволяють пацієнтам якщо не поліпшити, але хоча б зберегти зір на існуючому рівні. Тому пацієнти повинні відвідувати окуліста не рідше одного разу на рік.

Ускладнення з боку нирок

Підвищення рівня глюкози призводить до ураження судин нирок, що може виявитися у вигляді ниркової недостатності і гіпертонії.

Нирки є природним фільтром в організмі людини, що виводить непотрібні речовини і затримує потрібні. Цукровий діабет призводить до закупорки і поразці дрібних капілярів нирок, що проявляється порушенням фільтрації, появою в сечі глюкози і білка, поліурією, набряками, підвищенням артеріального тиску.

Для своєчасної діагностики подібних ускладнень людина повинна здавати аналізи сечі, піддаватися ультразвукової діагностики нирок один раз на рік і регулярно контролювати рівень артеріального тиску.

Ускладнення з боку нервової системи

Порушення обміну глюкози призводить до ураження нервів, що проявляється відчуттям слабкості в руках і ногах, зниженням їх чутливості, розвитком болів і паралічів. Зниження чутливості призводить до того, що пацієнт може дуже довго не помічати трофічні виразки, які розташовані у важкодоступному для огляду місці, наприклад, на стопі. Тому пацієнтам, що страждають на цукровий діабет, рекомендується в обов’язковому порядку проводити регулярний огляд стоп за допомогою помічника, або використовуючи зручне дзеркало. Це просто, але дуже важливо, так як своєчасна діагностика мікротравм допоможе зберегти людині ноги.

Потрібно звертати увагу на виникнення неприємних відчуттів в руках і ногах колючого, спастичного або пекучого характеру, частіше в нічний час, що так само є приводом для звернення до лікаря ендокринолога.

Ускладнення з боку шкіри

Ускладнення з боку шкіри розвиваються внаслідок порушення кровопостачання шкіри, що призводить до появи трофічних виразок. Пошкодження шкіри розвиваються в місцях, які піддаються частому впливу пошкоджуючих факторів — це, звичайно, ноги, а саме пальці стоп і міжпальцевих простору. Тому пацієнтам з цукровим діабетом рекомендується носіння зручною, м’якою взуття на низькому каблуці.

Однак при носінні будь незручною одягу, яка тисне або тре, можна також пропустити освіту пошкоджень, наприклад, в пахвових западинах або в пахових областях, що теж може обернутися трофічними порушеннями. Тому потрібно стежити не тільки за тим, щоб взуття було зручним, але й ретельно підбирати для себе одяг.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.