Сучасні антигістамінні препарати — як не помилитися у виборі?

Оральні антигістаміни — найпоширеніші препарати для лікування алергічних захворювань. Антигістамінні препарати призначені для полегшення симптомів алергічної реакції і діють за рахунок блокування вивільнення гістаміну, «винуватця» основних симптомів алергії. В залежності від типу рецепторів, на які діють антигістаміни, всі препарати прийнято поділяти на два основних види — H1-блокатори і H2-блокатори. Необхідно пам’ятати, що навіть сучасні антигістамінні препарати не здатні вилікувати алергію — вони лише тимчасово полегшують найпоширеніші її симптоми, в тому числі нежить, свербіж, чхання, висип.

Антигістамінні препарати третього покоління — нові ліки від алергічних захворювань типу алергічного риніту і хронічної уртикарии (кропив’янки). Хоча антигістаміни першого покоління вважаються найбільш поширеними препаратами від алергії, у таких препаратів є серйозний побічний ефект — пригнічуючи викид гістаміну, антигістамінні першого покоління відрізняються седативним ефектом.

Антигістамінні препарати другого покоління — такі, як терфенадин, астемізол, лоратадин і цетиризин — з’явилися в 1981 році. Деякі з таких препаратів використовуються і сьогодні — оскільки, на відміну від антигистаминов першого покоління, у препаратів другого покоління немає настільки явно виражених побічних ефектів. Тим не менш, виробництво ряду антигістамінних препаратів другого покоління було припинено — терфенадин та астемізол могли стати причиною аритмії та інших проблем серцево-судинної системи, тому ці препарати зникли з продажу. Необхідність розробки антигістамінних препаратів без побічних ефектів, дія яких не викликає кардіоваскулярних проблем, призвела до створення антигистаминов третього покоління — перший з яких, фексофенадин (активний метаболіт терфенадину), з’явився в 1996 році.

На сьогоднішній день в групу антигістамінних препаратів третього покоління входять, крім фексофенадину, норастемізол, активний метаболіт зниклого з продажу астемізолу, і дезлоратадин, активний метаболіт лоратадину. Антигістамінні препарати третього покоління відрізняються подібним або поліпшеним дією в порівнянні з препаратами другого покоління.

Рекомендоване дозування антигістамінних препаратів (для дорослих)

 • Азеластин: орально — один-два міліграма кожні 12:00, у вигляді очних крапель — по одній краплі двічі на день, у вигляді назального спрея — по два використання двічі на день.
 • бромфенірамін: чотири міліграми кожні чотири-шість годин.
 • Хлорфенірамін: чотири міліграми кожні чотири-шість годин.
 • Клемастин: один міліграм кожні 12:00.
 • Ципрогептадин: чотири міліграми кожні вісім годин.
 • Дексхлорфенірамін: два міліграма кожні чотири-шість годин.
 • Гідроксизин: двадцять п’ять — сто міліграмів кожні чотири-шість годин.
 • Прометазин: дванадцять — двадцять п’ять міліграмів кожні шість — двадцять чотири години.
 • Тріпеленамін: двадцять п’ять — п’ятдесят міліграмів кожні чотири-шість годин.
 • Цетрізін: п’ять-десять міліграмів на день.
 • Деслоратадін: п’ять міліграмів на день.
 • Фексофенадин: шістдесят міліграмів двічі на день.
 • Лоратадин: десять міліграмів на день.
 • Вибір антигістамінних препаратів для лченія алергічного риніту або кропив’янки залежить від безлічі факторів: ціни препарату, рекомендованої дози, протипоказань, побічних ефектів. Більшість антигістамінних препаратів першого покоління можна придбати в аптеках без рецепта за досить низькою ціною, в той час як антигістамінні другого і третього покоління коштують дорожче і часто вимагають приписи лікаря.

  Антигістамінні препарати другого і третього покоління настільки ж ефективні, як і антигістаміни першого покоління, однак не володіють таким же яскраво вираженою седативною дією на організм людини. Тим не менш, седативний ефект антигистаминов індивідуальний: деякі люди, приймаючи антигістаміни другого покоління, можуть не відчувати сонливості, проте відзначають зниження концентрації, неуважність, порушення уваги.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.