Сучасні антидепресанти: ризики і побічні ефекти

загрузка...

Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну — сучасні антидепресанти, що відрізняються ефективністю і мінімумом можливих побічних ефектів. Незважаючи на те, що такого роду антидепресанти вважаються найбільш ефективними, тривалість курсу лікування становить щонайменше шість місяців — саме стільки часу потрібно в середньому для повного придушення симптомів депресивного розладу.

Призначення

Антидепресанти — селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СИОЗС) застосовуються не тільки для лікування депресії, але і для придушення симптомів деяких інших захворювань, у тому числі обсесивно-компульсивного розладу, панічного розладу, булімії. В залежності від виду розлади, для лікування якого застосовуються препарати групи СИОЗС, їх ефективність може варіюватися. У загальному випадку вже через кілька тижнів після початку прийому антидепресантів у п’яти-семи випадках тяжкої депресії з десяти спостерігається значне поліпшення симптомів.

У деяких випадках поліпшення стану пацієнта спостерігається вже через кілька днів після початку прийому антидепресантів — селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну. Тим не менш, часто для початку повноцінної дії таких препаратів потрібен регулярний прийом СИОЗС протягом двох-чотирьох тижнів. Рекомендований курс лікування займає близько шести місяців, а раніше припинення лікування призводить до повернення симптомів. У разі рецидивної депресії тривалість курсу лікування антидепресантами може бути збільшена.

Як правильно приймати сучасні антидепресанти

Беручи СИОЗС-антидепресанти, дуже важливо ретельно дотримувати рекомендовану дозування і не припиняти прийом препарату самостійно, без вказівки лікаря — це може привести до появи симптомів так званого синдрому відміни (абстинентний синдром). Зазвичай доза антидепресантів до кінця курсу лікування поступово зменшується для запобігання синдрому відміни.

Сучасні антидепресанти включають циталопрам, Езопрам, флуоксетин, пароксетин і сентралін. Кожен з цих препаратів випускається під окремим торговим назвою. Виділити один препарат, який буде максимально ефективним для кожного, неможливо — якщо обраний антидепресант не робить очікуваного впливу, то, як правило, призначається інший препарат з групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну. Якщо ж СИОЗС-антидепресанти не допомагають придушити симптоми депресії, для лікування депресивного розладу можуть бути рекомендовані антидепресанти інших видів.

Ризики і побічні ефекти

У більшості випадків навіть при тривалому прийомі антидепресантів ніяких побічних ефектів не спостерігається. Можливі побічні ефекти і ризики залежать від специфіки антидепресанту і звичайно вказуються виробником в інструкції до препарату. До найбільш поширених побічних ефектів СИОЗС-антидепресантів можна віднести діарею, загальне відчуття нездужання, нудоту, головний біль. Зазвичай такі побічні дії препаратів припиняються протягом одного-двох тижнів. На відміну від антидепресантів минулих поколінь, сучасні антидепресанти тільки в рідкісних випадках викликають сонливість і млявість.

У числі можливих побічних ефектів СИОЗС-антидепресантів — ризик кровотечі у травному тракті, збільшується при одночасному прийомі інших лікарських препаратів. Саме тому не рекомендується одночасний прийом СИОЗС-антидепресантів і аспірину, варфарину, інших нестероїдних протизапальних препаратів типу ібупрофену або напроксену.

Потенційні порушення з боку нервової системи при прийомі СІЗЗС-антидепресантів — запаморочення, тривожність, дратівливість, порушення сну, тремор.

Сучасні антидепресанти в рідкісних випадках можуть викликати різного роду сексуальні розлади — у тому числі еректильну дисфункцію, вагінальну сухість, відсутність сексуального потягу.

Сучасні антидепресанти і звикання

Антидепресанти — селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну не відносяться до класу транквілізаторів і не викликають звикання у переважній більшості випадків. Фактично це означає, що припинення курсу лікування такими препаратами не викликає жодних проблем. Приблизно за чотири тижні до кінця курсу лікування дозування СИОЗС-антидепресантів поступово зменшується, що дозволяє завершити лікування без появи синдрому відміни. До потенційно можливим симптомам синдрому відміни відносять запаморочення, дратівливість і тривожність, порушення сну, симптоми, аналогічні симптомів застуди, діарею, болі в животі спазматичного характеру, перепади настрою. Шанс появи таких симптомів при поступовому зменшенні дозування СИОЗС-антидепресантів мінімальний.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.