Субклінічний гіпотиреоз: виявити до симптомів

загрузка...

З розвитком лабораторних досліджень стало можливим виявлення гіпотиреозу на доклінічному (субклінічному) рівні, тобто в тих випадках, коли у хворого ще немає ніяких ознак захворювання. Це дуже важливо, тому що своєчасне лікування здатне запобігти ускладнення гіпотиреозу.

Що таке субклінічний гіпотиреоз і як його виявляють

Субклінічний гіпотиреоз — це форма порушення функції щитовидної залози, яка ще не проявилася-якими ознаками захворювання. Виявляється ця форма захворювання визначенням гормонів крові. Ознакою субклінічного гіпотиреозу вважається збільшення в крові кількості тиреотропного гормону гіпофіза (ТТГ регулює секрецію гормонів щитовидної залози, тому при найменшому, зовні непомітний зниженні її функції кількість ТТГ збільшується). Одночасно з цим в крові виявляється нормальний або злегка знижений кількість гормонів щитовидної залози.

Субклінічний гіпотиреоз у різних районах поширений по-різному, від двох до вісімнадцяти відсотків в залежності від статі і віку. Найчастіше він зустрічається у жінок, особливо в літньому віці. Спостереження за такими пацієнтами протягом ряду років показало, що ознаки захворювання з’являються майже у половини з них приблизно через п’ять років.

Причини виникнення субклінічного гіпотиреозу такі ж, як і звичайного, з клінічними проявами. В основному це або руйнування тканини щитовидної залози зі зниженням її функції, порушення синтезу гормонів щитовидної залози, вплив на щитовидну залозу токсичних речовин, у тому числі деяких лікарських препаратів.

Ознаки субклінічного гіпотиреозу

Субклінічний гіпотиреоз теоретично передбачає повну відсутність ознак порушення функції щитовидної залози. Тим ні менш, при цьому можливе виявлення відхилень від норми в різних видах обміну речовин, у тому числі в основному обміні.

Через порушення обміну речовин може страждати функція і деяких внутрішніх органів і систем. Наприклад, у хворих з субклінічним гіпотиреозом часто спостерігається зниження загального фону настрою, аж до депресії, тривожність, з’являються окремі незначні ознаки порушення пам’яті, уваги. Всі ці ознаки зменшуються на тлі замісної терапії гормонами щитовидної залози.

При цьому чітких симптомів захворювання, які говорили б про зниження функції щитовидної залози, не виявляється. Скарги самих хворих зазвичай зводяться до підвищеної слабкості і стомлюваності.

Тим не менш, не все так просто, сьогодні встановлено, що при субклінічному гіпотиреозі страждає жировий обмін, який може призводити з одного боку до збільшення маси тіла, а з іншого — до розвитку атеросклерозу і на його тлі ішемічної хвороби серця з нападами стенокардії і перспективою виникнення інфаркту міокарда. Застосування замісної терапії на цьому ранньому етапі захворювання іноді призводило до відновлення обмінних процесів і зменшення нападів стенокардії.

Гормони щитовидної залози мають множинне вплив на органи кровообігу. Під їх впливом змінюються такі показники, як число серцевих скорочень, скорочувальна здатність міокарда, швидкість кровотоку, кров’яний тиск, периферичний опір судин. У пацієнтів із субклінічним гіпотиреозом відзначаються такі ж зміни з боку серця, як і при наявності клінічних ознак, наприклад, ознаки потовщення (гіпертрофії) серцевого м’яза в області лівого шлуночка, яке говорить про напружену роботу серця.

Особливо важливо виявлення субклінічного гіпотиреозу під час вагітності, це дозволяє своєчасно призначити вагітній жінці замісну терапію і уникнути порушень з боку плода.

Субклінічний гіпотиреоз може бути транзиторним, тобто минущим. Таке зниження функції щитовидної залози може виникати при різних формах тиреоїдиту, а потім, через деякий час функція щитовидної залози може відновитися. Транзиторний гіпотиреоз може виникнути після операції на щитовидній залозі, прийому лікарських препаратів, що пригнічують її функцію, препаратів літію, перхлорату калію. Для того щоб виявити, наскільки змінена функція щитовидної залози, потрібно повторити дослідження крові на гормони через півроку.

Лікування субклінічного гіпотиреозу

Ставлення до лікування субклінічного гіпотиреозу у ендокринологів неоднозначне: деякі рекомендують у цьому випадку замісну терапію, а деякі ні. У більшості випадків рішення про лікування приймається в індивідуальному порядку. Виняток становить виявлення субклінічного гіпотиреозу при вагітності, в цьому випадку лікування призначається обов’язково. Якщо все ж таке лікування призначається, воно повинно проводитися під контролем лабораторних досліджень.

Субклінічний гіпотиреоз ще не повністю вивчений, тим не менш, виявлення його має важливе практичне значення.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.