Суїцид з точки зору психіатра — чи можна йому запобігти?

Рішення людини покінчити життя самогубством завжди є справжньою катастрофою і причиною найсильніших потрясінь для його родичів, друзів, оточення. Але якщо з точки зору простого обивателя самогубство є факт слабкості людини і проблем з його психікою, то фахівці дивляться на це питання набагато ширше, присвячуючи вивченню питання суїциду не одну наукову роботу. Чим же є суїцид з точки зору психіатра, і які шляхи вирішення даної проблеми існують?

З кожним роком суха статистка констатує зростання числа самогубств серед населення, причиною яких є не тільки економічний, але й соціальний криза. Одним з головних провокуючих суїцид причин є якась психологічна травма, яка сприймається людиною як критична і абсолютно нестерпна. До таких травм можуть відноситися серйозне захворювання, смерть близької людини, нерозділене кохання, втрата роботи, крах життєвих ідеалів, цінностей, кар’єри, а також багато іншого. І те, що однією людиною може сприйматися як важка, але не критична ситуація, в очах іншого виглядає як справжня катастрофа.

Психологічна травма може і не бути настільки явною, але от сама атмосфера, в якій людина живе, дисгармонійний характер міжособистісних відносин у його сім’ї або в колективі, гнітюча життєва ситуація, наприклад, пов’язана з невиплатою боргів — все це може призводити людину до думки про самогубство. Нерідко суїцид провокується і наявністю у людини таких психічних захворювань як затяжна депресія, маячні синдроми, сутінковий стан свідомості, гостре панічний розлад, а також деяких інших психічних розладів.

В умовах гострих соціальних та економічних стресів, які особливо проявились останнім часом і які ведуть до зростання безробіття, депресивних настроїв у суспільстві, збільшенню злочинності, суїцид сприймається деякими особистостями як найкращий вихід із ситуації. Особливо таким настроям схильні психічно неврівноважені люди, які схильні до психопатичного реагування на різні життєві ситуації. Песимістичне сприйняття навколишньої дійсності, гостра розчарованість в житті, відчуття психологічного дискомфорту і дисгармонії часом штовхають людей на такий страшний вчинок як суїцид. Особливо гостро песимістично налаштований людина може реагувати на що з’явилося відчуття безперспективності подальшого існування і почуття безнадійності, нерозв’язності ситуації.

У психіатрії існує поняття суїцидогенних факторів, тобто тих, які сприяють вчиненню людиною суїциду. Такі фактори як самотність, зловживання наркотиками і алкоголем, неадекватна самооцінка, дефекти зовнішності, що мали раніше місце суїцидальні нахили і агресивна поведінка, судимості, відсутність у людини відчуття цінності життя, виховання в умовах неповної сім’ї, соматичні патології, відсутність емоційної прихильності до близьких чи коханим людям можуть в деяких випадках виступати як передвісники серйозного рішення людини звести рахунки з життям. Однак наявність перерахованих факторів не означає, що суїцидальні нахили можуть переглядатися у людини в період всього життя. Просто їх наявність укупі з якої-небудь психологічною травмою може вплинути на прийняття рішення про суїцид.

В останні роки медики все частіше говорять про те, що проблема суїциду тісно пов’язана з проблемою затяжних або часто повторюваних у людини депресій. Лікування депресивних синдромів стає однією з першорядних завдань в справі запобігання зростаючого числа самогубств. Як правило, протягом таких депресивних станів нерозривно пов’язане з якими-небудь соматичними розладами у людини, що збільшують його самовідчуття, а також впливають на не зовсім адекватне сприйняття навколишньої дійсності. Сам суїцид являє собою фінальну крапку, у якій поєдналися особливості особистості, причинний фактор і ситуація, що сприяє прийняттю такого жахливого для людини рішення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.