Ступінь зрілості плаценти — грань між індивідуальною особливістю і патологією

Незважаючи на те, що плацента — це тимчасовий орган, який функціонує тільки під час вагітності, від неї залежить життєзабезпечення (а значить і стан) плоду, тому діагностиці стану плаценти надається велике значення. Особливу роль при цьому відіграють ультразвукові дослідження, які проводять в певні терміни вагітності.

Будова і функції плаценти

Плацента — це тимчасовий орган (загальний для матері і дитини), який утворюється в період вагітності і забезпечує зв’язок організму дитини з організмом матері.

Зріла плацента має форму коржі, обмеженою двома пластинами — хориальной і базальної, між якими знаходяться ворсини зовнішньої оболонки плоду, врослі в слизову оболонку матки, і межворсінчатое простір. До плодной поверхні плаценти прикріплюється пуповина з розбіжними від неї судинами. Формується плацента до кінця третього місяця вагітності, потім її будова змінюється, підлаштовуючись під потреби зростаючого плоду. З п’ятого місяця вагітності відбувається збільшення маси плаценти, і за місяць до пологів вона досягає повної зрілості.

Основні функції плаценти — доставка до плоду поживних речовин і кисню, виведення з його організму продуктів обміну речовин і вуглекислого газу, секреція гормонів, які сприяють зростанню і розвитку плода, забезпечення імунологічної захисту дитини не тільки в період вагітності, але і в перші місяці після народження (плацента пропускає в організм дитини материнські антитіла до різних інфекцій і попереджає виникнення імунного конфлікту між організмами матері і дитини).

Які дослідження дозволяють судити про стан плаценти

Для визначення тих чи інших показників стану плаценти важливі огляд акушера-гінеколога (визначаються деякі види положення плаценти, наприклад, її передлежання) і ультразвукові дослідження (визначається розташування, ступінь зрілості плаценти і стан матково-плацентарного кровоплину). Саме за цими показниками і судять про стан плаценти і про те, чи страждає при цьому і наскільки плід.

Визначення ступеня зрілості плаценти

Ехоструктури плаценти (щільність її тканин, що визначаються при ультразвуковому дослідженні) змінюється зі збільшенням терміну вагітності. Ці процеси пов’язані зі старінням плаценти. Ультразвукова оцінка плаценти зазвичай складається з визначення ступеня її зрілості і відповідності цього показника терміну вагітності. Крім того, визначається товщина плаценти і наявність в ній скупчень солей кальцію (петрификатов).

В основу класифікації зрілості плаценти покладені характерні зміни в ній, які відбуваються, починаючи з 26-го тижня вагітності. Процес зміни структури плаценти відбувається нерівномірно, зазвичай він починається з периферії плаценти і поширюється до її центру. Виділяють чотири стадії змін структури плаценти. При неускладненому перебігу вагітності у більшості випадків плацента послідовно проходить стадії дозрівання від 0 до III. Найбільш часто нульова стадія виявляється в терміні до 30 тижнів, I стадія — в 27-36 тижнів, II стадія — в 34-39 тижнів, III стадія — після 36 тижнів вагітності.

В кінці вагітності наступає фізіологічне старіння плаценти, що супроводжується зменшенням площі її обмінної поверхні, появою ділянок відкладення солей кальцію. Після 32 тижнів вагітності майже у половини вагітних в плаценті виявляються петрифікати — це природний процес.

Чим загрожує передчасне старіння плаценти

У деяких випадках процес дозрівання плаценти може прискорюватися і III стадія зрілості з’являється вже на початку III триместру (після 24 тижнів). Було встановлено, що передчасне старіння плаценти частіше зустрічається у жінок з пізнім викиднем, передчасними пологами і плацентарної недостатністю. Але в ряді випадків передчасне старіння плаценти не супроводжується якими-небудь відхиленнями з боку плода і є індивідуальною особливістю жінки.

Крім того, плід і плацента мають великі компенсаторні можливості, тому говорити про порушення кровопостачання плода можна тільки в тому випадку, коли є додаткові дані, які свідчать про страждання плода. В інших випадках старіння плаценти розглядається як чинник ризику по зниженню функції плаценти.

До додаткових досліджень, які проводять при передчасному старінні плаценти, відноситься, перш за все, ультразвукове дослідження стану матково-плацентарного кровоплину. Якщо кровотік не порушений, то передчасне старіння плаценти лікуванню не підлягає.

Причини передчасного старіння плаценти

Передчасне старіння плаценти може бути розцінено як індивідуальна особливість жінки, але може бути і наслідком якогось патологічного впливу на плаценту.

Причиною патологічного передчасного старіння плаценти можуть бути внутрішньоутробні інфекції, токсикози вагітних, ендокринні захворювання, багатоплідність, попередні аборти, паління та деякі інші причини.

У результаті може розвинутися фетоплацентарна недостатність, при якій відбувається порушення кровопостачання плода. Невелике порушення може бути компенсовано, але при значних порушеннях кровообігу плід починає недоодержувати живильні речовини (відстає у вазі) і найголовніше — кисень (страждають всі органи, особливо, головний мозок). У результаті дитина може загинути або народитися з порушеннями з боку головного мозку.

Якщо у жінки виявлено передчасне старіння плаценти з порушенням матково-плацентарного кровоплину, то вона повинна постійно перебувати під наглядом лікаря відділення патології вагітних і отримувати лікування, що покращує кровообіг матері і плоду.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.