Стрімкі пологи — небезпечні для дитини?

Пологи — це фізіологічний процес, але у кожної жінки він зазвичай протікає по-своєму. Існують і певні рамки фізіологічної норми, вихід за межі яких вважається аномалією. До такої аномалії пологової діяльності відносяться стрімкі пологи.

Як протікають фізіологічні пологи

Ще Гіппократ вважав, що фізіологічні пологи тривають не більше доби з моменту початку переймів (18 годин для первородящих і 12 годин для повторнородящих). В даний час пологи тривають менше довгостроково — це сприяє зниженню травматизму матері і дитини.

Протягом фізіологічних пологів виділяють три періоди:

 • період розкриття родових шляхів або переймів — він триває від 13-18 годин у первородящих до 10-11 годин у повторнородящих;
 • період вигнання плоду (потуги) — тривалість його від 1-2 годин у первородящих жінок до півгодини у повторнородящих;
 • послідовно період — народження плаценти — тривалість до півгодини як у первісток, і у повторнородящих жінок.
 • Чому виникають стрімкі пологи

  «народжувати» матка знаходиться в стані скорочення м’язів (тонусу) і підвищеного збудження. Збудливість матки — це властивість її м’язів скорочуватися під впливом особливих речовин, які виділяються в організмі жінки, що родить під впливом кори головного мозку — команда про їх виділення надходить, коли дозріває плід.

  Розрізняють нормальний тонус матки, знижений і підвищений. Підвищений тонус матки вважається порушенням родової діяльності. При цьому перейми стають дуже сильними, тривалими і частими (більше п’яти сутичок протягом 10 хвилин). Значно коротше стає час повільного розслаблення м’язів матки, вони не встигають відпочивати і заряджатися енергією. Пологи в такому випадку тривають не більше 1-3 годин, а іноді і менше, після чого перенапруження м’язів матки позначається їх повним розслабленням (атонією).

  Такі пологи називають стрімкими, часто вони спостерігаються у породіль з підвищеною загальною збудливістю (наприклад, при неврозах, підвищеній функції щитовидної залози). При цьому порушується регуляція пологової діяльності з боку центральної нервової системи та імпульси, які з матки в головний мозок, недостатньо контролюються його вищим відділом — корою головного мозку.

  Як протікають стрімкі пологи

  Стрімкі пологи починаються раптово, коли ніщо не віщує їх початку. Відразу ж починаються інтенсивні, часті і тривалі перейми, які швидко призводять до повного розкриття родових шляхів. Породілля при цьому зазвичай занадто збуджена, що негативно позначається на її поведінці під час пологів, у тому числі на виконанні команд лікаря.

  Як тільки відійдуть навколоплідні води, відразу сутички переходять у сильні та часті потуги. У багато разів народжували жінок іноді достатньо одиничних потуг для народження спочатку дитину, а потім і плаценти. Нерідко такі пологи застають жінку на вулиці, в магазині, де їй і доводиться народжувати (вуличні пологи).

  Небезпеки, які можуть виникати під час стрімких пологів

  При сильних і частих скорочень м’язів матки порушується кровообіг в стінці матки і в плаценті, дитина недоотримує кисню і поживних речовин — це може надалі позначитися на стані його головного мозку. При швидкому просуванні голівки плоду через родовий канал м’які кісточки черепа не встигають прийняти потрібну для проходження форму, в результаті чого головка піддається швидкому і сильному здавлення, це може викликати родові травми та внутрішньочерепні крововиливи.

  Жінці подібне перебіг пологів загрожує передчасним відшаруванням плаценти, розривами м’яких тканин родових шляхів (шийки матки, піхви, промежини), що в свою чергу може стати причиною сильної кровотечі. Крім того, стрімкі пологи можуть викликати виснаження енергетичних ресурсів м’язів матки і її повну атонію (розслаблення). В результаті атонії матка після пологів не скорочується, кровоносні судини матки, пов’язані з відокремилася плацентою продовжують зяяти — виникає так зване атонічні кровотеча, зупинити яке дуже непросто. Стрімкі пологи сприяють також травмування матки, що призводить до розвитку різних захворювань у післяпологовому періоді.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.