Стригучий лишай — як не залишитися без волосся

Стригучий лишай (трихофітія) — шкірне захворювання, яке викликають деякі грибкові інфекції. Стригучий лишай найчастіше виникає на волосистій частині голови, а також на спині, грудях, руках, ногах, утворюючи чітку червонувату смугу з припухлістю шкіри. По периметру смуги утворюються дрібні бульбашки, вони швидко лопаються і підсихають, перетворюючись на корочки. Однак у багатьох випадках червонуваті плями на шкірі не мають ніякого відношення до стригучий лишай.

Ретельний огляд ураженої ділянки шкіри, вивчення зіскрібків шкіри під мікроскопом і аналіз мікробної культури допоможуть поставити правильний діагноз і уникнути помилки. Правильний діагноз дуже важливий для успішного лікування захворювання.

Стригучий лишай зустрічається у людей різного віку, але особливо часто зустрічається у дітей молодшого і середнього віку. Стригучий лишай — інфекційне захворювання, яке передається при безпосередньому контакті з хворим, при користуванні спільними головними уборами, одягом, головними уборами, предметами особистої гігієни, наприклад, гребінцем, щіткою для волосся, мочалкою, рушником, манікюрним набором.

Крім того, зараження може відбутися в басейні або роздягальні при зіткненні з інфікованими поверхнями. Переносниками інфекції також можуть бути тварини, зокрема, собаки і кішки. Від тварин зараження відбувається при безпосередньому контакті, або через предмети, на якому є шерсть і частинки епітелію хворої тварини. При зоофільной формі стригучого лишаю хвороба протікає важче: у хворого може підвищитися температура, збільшуються лімфатичні вузли, хворий стає слабким, відчуває сильний свербіж і головний біль. На місці плям позбавляючи утворюються глибокі рубці, хвороба і після зникнення плям на тілі не проходить і може виявлятися рецидивами. У більшості випадків стригучий лишай вражає декілька різних ділянок тіла.

Причини стригучого лишаю

Хоча нас постійно оточують тисячі різновидів грибків і цвілі, лише деякі з них викликають шкірні інфекції. Ці речовини називаються дерматофітами, тобто «шкірними грибками». Інфекції, викликані цими грибками, називають дерматофітозів. Найпоширеніші збудники стригучого лишаю — дерматофіти пологів Trichophyton (Trichophyton violaceum, Trichophyton tonsurans) і Microsporum. Шкірні грибки можуть жити тільки в відмерлі шарі білка кератину на шкірних покривах. Вони рідко проникають в тканини під шкірними покривами і не можуть існувати на слизових оболонках, наприклад, в роті або в піхву.

До найбільш поширених дерматофітів, що викликають стригучий лишай, відносяться: Trichophyton rubrum, Trichophyton tonsurans, Trichophyton interdigitale, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis і Epidermophyton floccosum.

Джерела шкірних грибків

Деякі грибки можуть існувати тільки на шкірі людини, волоссі або нігтях. Носіями інших є тварини, вони рідко зустрічаються на шкірі людини. Треті мешкають в грунті. Дуже часто важко або зовсім неможливо визначити джерело шкірної грибкової інфекції у конкретної людини. Грибок може передаватися від людини до людини (антрополітіческая форма), від тварини до людини (зоофіліческая форма), або з грунту людині (геофіліческая форма).

Для росту і розмноження грибка необхідні тепло і волога, тому вони часто зустрічаються в складках шкіри, наприклад, в паху або між пальцями. З цієї причини погана слава розсадників грибкових інфекцій закріпилася за душовими, роздягальнями і басейнами (але зараження далеко не завжди відбувається в місцях громадського користування).

Діагностика стригучого лишаю

При першому виявленні симптомів стригучого лишаю необхідно відразу ж звернутися до лікаря. Часто діагностувати стригучий лишай можна тільки на основі огляду, керуючись його локалізацією та зовнішнім виглядом. У випадку сумніву беруть зіскрібки шкіри для дослідження під мікроскопом, а також виконують бактеріологічний аналіз уражених ділянок шкіри. Неправильна постановка діагнозу може призвести до некоректного лікування, і, як наслідок, тільки погіршити інфекцію, сприяти її переходу в хронічну форму.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.