Стрес під час вагітності: коли емоції беруть гору над розумом

Вагітність — це не тільки саме щасливий час в житті жінки, але і період, до відмови наповнений переживаннями і тривогами. Саме під час вагітності жінки найчастіше випробовують стреси. Це пов’язано з гормональними перебудовами, що відбуваються в організмі, а також з цілком природними переживаннями за здоров’я майбутньої дитини і пологи. Недарма навколо вагітної жінки оточуючі намагаються створити сприятливу та спокійну атмосферу, знаючи, що будь хвилювання може призвести до розвитку стресу. Негативні реакції, які відчуває майбутня мати, не можуть не відбитися на стані та розвитку дитини. Малюк знаходиться в постійному фізичному та емоційному контакті з матір’ю, і, відповідно, переживає все ті ж проблеми, що і вона.

Що таке стрес

Стрес — це природна фізіологічна реакція організму на подразник. Стрес відноситься до захисних реакцій і дозволяє людині впоратися зі складними ситуаціями і пристосуватися до мінливих умов життя. Для вагітних стрес не менше, а в якійсь мірі і більш важливий, адже саме він допомагає жінці налаштуватися на процес виношування дитини, пологи і захищає від зовнішніх негативних факторів. Вагітна жінка захищена від жорстокого світу любов’ю до дитини і турботами про нього. Але не завжди стрес носить, так би мовити, позитивне забарвлення. При довгостроково діючих стресових ситуаціях виснажується захисні механізми організму, що призводить до руйнівних процесів (виснаження сил).

Стресові подразники

Стресові подразники, вони ж джерела стресу або стресори, умовно поділяються на дві групи: фізичні та психологічні. Безпосередній вплив на організм надають фізичні стресори, такі, як: холод, голод, спека, недосипання, надмірні фізичні навантаження. Психологічні фактори призводять до емоційного напруження. До них відносяться: зрада коханої людини, образа, обман, зрада, конфлікти на роботі і в сім’ї, смерть близьких і багато іншого. Стресових подразником є не сама подія, а ставлення до нього людини. Тому вихід зі стресової ситуації багато в чому залежить від нього самого.

Стресові подразники під час вагітності

Крім перерахованих джерел стресу, у вагітних є «свої», додаткові стресори. До них відносяться:

 • Страх втрати привабливості
 • Багатьом жінкам здається, що, перебуваючи в цікавому положенні, вони втрачають свою привабливість і сексуальність для чоловіка. Кругленький живіт, надбавка додаткових кілограмів та інше вселяє в них тривогу. Але варто поглянути на цю ситуацію по-іншому. Багатьох чоловіків, навпаки, привертає що з’явилася жіночність подружжя під час вагітності.

 • Страх за дитину
 • «Страшилки», розповідає знайомими, сусідами або товаришами по службі про різних потворність у народжених дітей змушують переживати майбутню маму за свого ще не народженої дитини. Не варто звертати уваги на подібні розповіді, досить регулярно відвідувати лікаря і проходити необхідні обстеження, в ході яких з’ясується, чи здоровий малюк чи ні.

 • Страх майбутніх пологів
 • Майбутні пологи є, мабуть, самим сильним стресовим подразником, і неважливо, перші вони або п’яті. Щоб позбутися страху пологів, достатньо поділитися тривогами з близькими, лікарем, чоловіком. Чим більше слів вимовлено вголос про проблему, тим менш жахливою вона представляється.

  Як боротися зі стресом

  Зі стресом можна і потрібно боротися. Для усунення негативних наслідків стресових ситуацій досить дотримуватися декількох простих правил:

 • Спілкування
 • Спілкування з близькими людьми дозволяє виплеснути негативні емоції і тривоги. У свою чергу, родичі, чоловік або друзі нададуть психологічну підтримку і налаштують на позитивне сприйняття життя.

 • Спілкування з природою
 • Прогулянки у парках і скверах, усамітнення і річки або озера, споглядання небокраю, закатов і світанків відвернуть від тривожних думок і відновлять душевну рівновагу.

 • Фізичні вправи
 • Будь-які фізичні вправи (гімнастика, плавання, танці) перенаправляють хід думок, а також покращують кровопостачання в плаценті і матці.

 • Релаксація
 • Для релаксації гарні всі методи. Це може бути дихальна гімнастика, аутотренінг, приємна музика, ароматерапія і багато іншого.

 • Сон
 • Повноцінний і достатній сон не тільки повертає фізичні сили, але і відновлює душевний комфорт.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.