Стрес і тривожність у дітей: як уберегти психіку дитини

У важкі часи багато батьків задають собі один важливе питання: як допомогти дитині адаптуватися до непростих умов життя і краще протистояти тривожності і стресу. Ще ніколи тривожність і стрес у дітей не досягали такого високого рівня, як сьогодні. Дитинство — час безтурботної радості і веселощів, але, на жаль, більшість сучасних дітей знають про це лише з чуток.

Оцінка ситуації

Щодня діти піддаються цієї психологічної атаки з екранів телевізорів, з рекламних щитів і сторінок преси; вони дізнаються найстрашніші, жахливі новини, які не завжди витримує навіть психіка дорослих. День пройшов вдало, якщо у вечірніх новинах не повідомлять про чергове вибуху, землетрусі, катастрофі літака або інший катастрофі, і все це з барвистими подробицями і неодмінним зображенням вбитих горем родичів або самих потерпілих.

Крім того, не варто забувати, що у батьків чимало і власних проблем, наприклад, хвороба близьких, друзів йди родичів, постійно існуюча, нехай і примарна, загроза безпеки, загроза втрати роботи і засобів до існування (цілком реальна), нездатність знайти гроші для виплати кредиту або інших боргів, невпевненість у завтрашньому дні, нездатність отримати кваліфіковане медичне обслуговування через його високу вартість і так далі, і тому подібне.

Навіть якщо ви належите до тих нечисленних щасливчиків, яким не знайомі перераховані вище проблеми, не поспішайте радіти: швидше за все, з ними стикаються багато сімей у вашому районі, про них не з чуток знають батьки однокласників вашого сина або дочки, тому вас вони стосуються теж.

Дорослим нерідко важко стримати власні емоції, особливо вдома, в колі сім’ї, коли, як вони вважають, поруч всі свої і можна розслабитися, дати волю роздратуванню і гніву. Зайняті власним життям і переживаннями, дорослі часто недооцінюють сприйнятливість дитини та її здатність як камертон вловлювати емоції оточуючих (особливо близьких людей і особливо негативні) і реагувати на них.

Звичайно, важко повністю захистити дитину від емоційних зривів дорослих — непомічений старшими, він може причаїтися за дверима. Особливо важко з підлітками, які ретельно приховують свої почуття і ведуть себе так, ніби нічого не сталося, навіть якщо у них в душі бушує справжня буря.

Але в силах батьків поставити греблю на шляху потоку негативу, який щодня виливається на їх дитину, вони можуть допомогти йому справитися із стресом і подолати тривожність. У цій статті ми розглянемо тривожність як психологічне явище, а також дамо батькам кілька практичних порад, як зменшити тривожність у дітей, якщо повністю уникнути її неможливо.

Дитячі стреси і причини тривожності

Для початку розглянемо деякі дослідження. Вчені провели дослідження за участю кількох тисяч дітей різного віку, від п’яти до сімнадцяти, і з’ясували, що стрес і тривожність значно зросли з 1950-х. Більш того, одне дослідження показало, що рівень тривожності зріс настільки, що типовий школяр 1980-х років страждав від неспокою і психологічного дискомфорту набагато сильніше, ніж його психічно хворий одноліток у 1950-х.

Ученим давно відомо, що тривожність у дітей може призвести до депресії. За їхніми прогнозами, у найближчі десятиліття відсоток випадків депресії у дітей тільки зросте, так як тривожність — це «перша ластівка» депресії, і якщо її не подолати, наслідки можуть бути жахливими.

Також зросте рівень алкоголізму та наркоманії, оскільки тривожність зазвичай веде до вживання психоактивних речовин. Тривожність позначається не тільки на психологічному, але і на фізичному здоров’ї дитини. Як показали дослідження, серед людей, які страждають підвищеною тривожністю, відзначається більш високий рівень смертності, що пов’язано з підвищенням ризику захворювання астмою, розвитку синдрому роздратованого кишечника, виразковій хворобі, запальних захворювань кишечника та ішемічної хвороби серця.

Як батьки можуть допомогти дитині, схильній до тривожності?

Якщо ви помічаєте, що ваша дитина схильна засмучуватися сильніше, ніж інші діти, потрібно діяти. Найкраще відновити душевний спокій дитини допомагають організовані дії, дії за планом, наприклад, чіткий розпорядок дня: їсти, готувати уроки, робити роботу по дому, дивитися телевізор, лягати спати дитина повинна в чітко встановлений час, а на вихідних йому потрібно знайти яке- небудь захоплююче заняття.

Так, якщо у вівторок на вечерю ви зазвичай їсте спагетті, а потім разом з дитиною дивіться улюблені телепрограми, слід по можливості дотримуватися цього сформованого розпорядку, щоб не викликати у дитини зайвого занепокоєння. Завжди стримуйте свої обіцянки, навіть якщо вони стосуються дрібниць, — ваш син або дочка повинні бути впевнені в вас. Наприклад, якщо ви пообіцяли дитині, що через п’ять хвилин прочитаєте йому казку на ніч, не змушуйте його чекати — будьте в його кімнаті через п’ять хвилин, а не сподівайтеся, що він засне сам, не дочекавшись вас. Якщо ввечері у вас з’явилося незаплановане справу, постарайтеся зробити його до або після спілкування з дитиною, щоб не порушувати усталену рутину.

Припустимо, що у дитини є серйозна причина для занепокоєння. Послідовні та очікувані дії батьків — один з кращих засобів захисту від «накопичення» дитиною стресу, який в кінцевому підсумку може призвести до розладу його фізичного здоров’я. Які дії можна розцінювати як «послідовні та очікувані»? Наприклад, ви можете посадити дитину поруч із собою на диван або в крісло і посидіти з ним в обнімку деякий час, або зробити дитині легкий масаж спини, ступень або шкіри голови. При бажанні дитина може зробити масаж вам — головне, щоб був фізичний контакт: це заспокоїть вашого малюка та зменшить його тривожність.

Фізичний контакт з батьками, їх ласка і ніжність, має величезне значення для душевної рівноваги дитини, його психологічного комфорту. Він полегшує спілкування між батьками і дитиною, служить підтвердженням вашої любові і підтримки. Вимкніть вечірні новини і обговоріть з дитиною події його дня: що сталося в школі, що він бачив і дізнався.

У ході такої розмови ви можете дізнатися про недостовірної інформації, яку потрібно спростувати, інакше вона може порушити спокій вашої дитини. Діти часто говорять на «дорослі» теми, в яких мало розбираються — про гроші, фінансовому становищі батьків, хворобах і секс, — і не потрібно, щоб у дитини складалися небезпечні помилки, які можуть його потривожити.

Якщо ви належите до релігійної групи, беріть з собою дітей на службу; якщо у дитини є улюблені старші друзі або родичі, частіше бувайте в їх компанії. Намагайтеся розширити коло спілкування дитини, не порушуючи при цьому його психологічного комфорту.

Частіше нагадуйте синові або дочці, що, незважаючи ні на що, він завжди зможе розраховувати на вас і все буде добре. Людина пережила не одну війну, економічна криза та інші потрясіння, і навіть у найважчі часи життя йшло своєю чергою.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.