Стрептодермія — важке шкірне захворювання

Стрептодермія — група інфекційних захворювань шкіри, що викликаються стрептококами. Найчастіше хворіють діти і жінки, які мають більш ніжну шкіру, ніж всі інші.

Як відбувається зараження стрептодермією

Стрептококи — це умовно-патогенні мікроорганізми. Це означає, що вони викликають захворювання тільки за певних умов. До таких провокуючим факторів відносяться зниження імунітету, пошкодження шкіри, гіповітаміноз, гормональні порушення, розлади шлунково-кишкового тракту. Особливо часто стрептодермією хворіють діти при поганому догляді за шкірою.

Заразитися стрептококами можна контактно-побутовим шляхом при безпосередньому контакті з хворою людиною або при користуванні спільними предметами. Спалахи захворювання при недотриманні санітарно-гігієнічних норм часто виникають у дитячих садках, де стрептококи передаються через іграшки.

Симптоми і види

Інкубаційний період (час від моменту зараження до виникнення перших ознак захворювання) становить близько семи днів. Головна ознака стрептодермії — поява фліктен. Вони являють собою плоскі бульбашки, які розташовуються поверхнево і містять прозору або мутнувату рідина. По краях фліктени оточені віночком почервонілою, запаленої шкіри.

Розрізняють декілька видів стрептодермії, прояви яких мають свої особливості:

 • Стрептококової імпетиго. Це захворювання починається з появи маленького червоного плями, на місці якого через декілька годин утворюється фликтена діаметром до трьох міліметрів. Іноді вони виникають на незміненій шкірі. Найбільш часта локалізація бульбашок — бокові поверхні кінцівок, тулуба, обличчя. Фліктени можуть збільшуватися в розмірах і зливатися, в такому випадку утворюється кільцеве імпетиго. Вміст пухирців спочатку світле, потім стає гнійним, а в окремих випадках геморагічним (містить кров). Потім на поверхні фліктен утворюється тонка сіра кірка, яка відпадає через деякий час, а на її місці залишається синювато-рожева пляма. Тривалість стрептококового імпетиго в середньому становить чотири тижні.
 • бульозні імпетиго. Розмір фліктен при цьому захворюванні сягає трьох сантиметрів у діаметрі, а в деяких випадках може бути ще більше. Після розтину бульбашок залишаються ерозії (поверхневі дефекти шкіри), які поступово збільшуються в розмірах. Найчастіше такі елементи локалізуються на тильній поверхні кистей, дещо рідше — на стопах і гомілках.
 • щелевидной імпетиго (Ангулярний стоматит). Ця форма стрептодермії більш відома як заєда. Вона являє собою фліктени, яка розташована в кутах рота. Спочатку з’являються мляві бульбашки, які розкриваються, а на їх місці залишаються невеликі лінійні тріщини. Утворюються кірочки медово-жовтого кольору, які в подальшому відпадають. Захворювання супроводжується слинотечею, сверблячкою, прийом їжі ускладнюється через хворобливості. Рідше уражується шкіра у крил носа і близько зовнішнього краю ока. Найбільш довго щелевидное імпетиго протікає при наявності каріозних зубів, кон’юнктивіті, риніті, при звичці постійно облизувати кути рота, у людей, яких носять зубні протези і при гіповітамінозі B.
 • Простий лишай. Цей вид стрептодермії особливо часто виникає у дітей. З’являються овальні або круглі вогнища білового або рожевого кольору з чіткими межами. Такі ділянки покриті великою кількістю лусочок. Під дією сонячних променів ознаки захворювання зникають, але уражені ділянки загоряють слабкіше, ніж решта шкіра. Простий лишай найчастіше виникає на шкірі навколо рота, щік, в області нижньої щелепи.
 • Імпетиго нігтьових валиків (турніоль). Цей різновид частіше зустрічається у дорослих. Захворювання зазвичай розвивається, якщо створюються хороші умови для проникнення стрептококів (травми, задирки). Навколо нігтьових пластинок пальців рук виникають фліктени з прозорим вмістом, яке пізніше мутніє. Уражена фаланга набрякає, з’являється хворобливість. Коли фликтена розкривається, на її місці утворюється ерозія, яка у вигляді підкови охоплює нігтьової валик.
 • Стрептококова попрілість. Стрептодермія виникає на поверхнях шкірних складок, які постійно стикаються один з одним (під молочними залозами, у повних людей і у дітей — в складках живота, пахові-стегнових або меж’ягодічной складках, пахвовій западині). Дрібні фліктени зливаються, розкриваються і утворюють яскраво-рожеві мокнучі поверхні. У глибині складок можуть утворитися болючі тріщини.
 • Діагностика

  Діагноз стрептодермія ставиться після огляду хворого лікарем. Доктор виявляє типові ознаки захворювання: фліктени, скоринки, ерозії, тріщини.

  Для того щоб визначити вид мікроорганізму, проводять бактеріологічний посів вмісту пухирців. За допомогою цього методу також визначається чутливість стрептококів до різних антибіотиків.

  Лікування і профілактика

  Лікування стрептодермії включає в себе застосування декількох груп препаратів:

 • Антибіотики пеніцилінового ряду (амоксиклав) або з групи макролідів (суммамед). На фоні лікування цими препаратами потрібно обов’язково приймати пребіотики або пробіотики, щоб підтримувати мікрофлору кишечника в природному стані.
 • Вітаміни: центрум, мультитабс.
 • Імуномодулюючі препарати. Вони призначаються при хронічному перебігу стрептодермії. До них відносяться иммунофан і лікопід.
 • Місцеві антисептики. Кілька разів день уражені ділянки обробляють спиртовими розчинами анілінових барвників. Великі вогнища можна промивати розчинами хлоргексидину або мірамістину. На скоринки рекомендується наносити мазі, що містять антибіотики (леваміколь, еритроміцинову).
 • Профілактика стрептодермії повинна включати дотримання гігієнічних норм, лікування супутніх захворювань і антисептичну обробку будь-яких мікротравм шкіри.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.