Стоматит у дітей — як захистити ніжний дитячий ротик?

Стоматит — це запалення слизової оболонки порожнини рота, яке може торкнутися щоки, губи, язик і піднебіння. Слово «стоматит» буквально означає запалення рота. Зазвичай це хворобливий стан, що викликає почервоніння, набряки і, іноді, кровоточивість уражених ділянок. Причиною запалення може бути погана гігієна, опіки від гарячої їжі або напоїв, в також різні порушення, що вражають весь організм, наприклад, алергічні реакції або інфекції.

У дітей найбільш часто зустрічається герпетичний стоматит, викликаний вірусом простого герпесу, і афтозний стоматит.

Залежно від причини його виникнення, стоматит може бути заразним чи ні. Наприклад, герпетичний стоматит вважається заразним. Він може передаватися дітям при фізичному контакті з людьми, у яких спостерігається активна фаза інфекції, викликаної герпесом.

Герпетичний стоматит найбільш часто розвивається у дітей у віці від шести місяців до п’яти років, причому більша частина випадків припадає на вік між першим і другим роками життя. Афтозний стоматит зазвичай розвивається у дітей старше десяти років. Викликані ним виразки значно частіше з’являються у дівчаток, ніж у хлопчиків. Діти, які проживають в сім’ях з високим соціоекономічні статусом, можуть бути більш схильні до цього захворювання, ніж діти, що належать до менш забезпеченим верствам населення.

Причини

На розвиток стоматиту можуть вплинути різні чинники. Наприклад, брекети або звичка кусати щоки можуть постійно викликати подразнення слизової оболонки порожнини рота. Постійне дихання через рот через закладеного носа або з іншої причини може призвести до сухості рота і роздратуванню тканин. Прямою причиною герпетичної стоматиту є вірус простого герпесу. Причина афтозного стоматиту невідома, але передбачається, що він може бути викликаний декількома факторами. Наприклад, у дитини може бути генетична схильність до утворення виразок або проблеми з імунною системою. Крім того, передбачуваними тригерами афтозного стоматиту є: емоційний стрес, брак заліза, фолієвої кислоти або вітаміну В12, харчові алергії або вірусні інфекції, а також місячні.

Симптоми

Стоматит характеризується появою у дитини болю, дискомфорту і відкритих виразок у порожнині рота. Симптоми герпетичного стоматиту:

Жар, іноді до 38.3-40С, який може з’явитися за день чи два до утворення пухирців і виразок у роті.

 • Дратівливість і тривожність.
 • Поява бульбашок в порожнині рота, часто — на мові, щоках і небі, який потім лопаються і утворюють виразки. Як правило, виразки маленького розміру — від 1 до 5 мм в діаметрі.
 • Запалення ясен, іноді — кровоточивість ясен.
 • Біль в порожнині рота.
 • Підвищений слинотеча.
 • Утруднене ковтання.
 • Поганий запах з рота.
 • Симптоми афтозного стоматиту:

  Відчуття печіння і поколювання в порожнині рота незадовго до появи інших симптомів.

  Поява червоних плям і припухлості в порожнині рота; через деякий час вони стають відкритими виразками. Їх діаметр від пари міліметрів до одного сантиметра. Виразки можуть бути поодинокими, або зібраними в кластери. У центрі виразки білі або жовтуваті, а по краях — червоні.

  Якщо дитина не може нормально ковтати, якщо у нього висока температура, він дуже дратівливий і / або симптоми зберігаються протягом трьох днів, зверніться за допомогою до лікаря. При появі ознак зневоднення потрібно викликати швидку допомогу. Ознаками зневоднення є; сухі губи, плач без сліз, відсутність сечовипускання протягом восьми годин і більше або дуже темний колір сечі.

  Діагностика

  Зазвичай лікар може діагностувати стоматит у дітей за зовнішнім виглядом виразок в порожнині рота. Виразки, що з’являються при герпетическом і афтозному стоматиті, відрізняються один від одного. Лабораторні аналізи проводяться рідко, але в деяких випадках вони потрібні, щоб виключити інші захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.