Стимуляція яєчників: якщо потрібно завагітніти

загрузка...

Форми безпліддя різноманітні і багато хто з них сьогодні успішно лікуються . Одним із способів лікування безпліддя є стимуляція яєчників, як правило, з подальшою штучної інсемінацією. Стимуляція яєчників проводиться парам, в яких у жінки є проблеми з овуляцією, а чоловік здоровий. Стимуляція яєчників — це одноразове відновлення овуляції, яке дає можливість жінці завагітніти. Саме в цьому полягає відмінність одноразової стимуляції овуляції від відновлення власної овуляції. Зазвичай стимуляція яєчників використовується у допоміжних програмах зачаття (ЕКЗ, штучна інсемінація та інші).

Стимуляція яєчників має на меті формування в яєчниках однієї або декількох яйцеклітин. На сьогоднішній день стимуляція яєчників є одним з найпоширеніших способів лікування безпліддя. Але для того, щоб стимуляція виявилася ефектною, необхідно достовірно встановити причину відсутності овуляції. Стимуляція яєчників проводиться різними гормональними препаратами.

Необхідне обстеження перед початком стимуляції

З метою уникнути побічних ефектів стимуляції (гіперстимуляція, утворення кіст яєчників), а також для її ефективності, показано попереднє обстеження:

 • мазки на вагінальну флору і онкоцитологію;
 • вимір базальної температури протягом трьох місяців;
 • аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, уреаплазмоз, цитомегаловірус, вірус герпесу, вірус папіломи людини, токсоплазмоз);
 • визначення антитіл до краснухи;
 • мамографія молочних залоз;
 • тест на сумісність;
 • спермограма чоловіка;
 • метросальпінгографія (виключити непрохідність маткових труб);
 • УЗД органів малого тазу (визначення патології матки і придатків, а також для визначення типу і будови яєчників);
 • консультація терапевта (вирішення питання про можливість виношування вагітності);
 • дослідження рівня гормонів: ФСГ, ЛГ, естрадіол, андрогени, пролактин (для виключення гіперпролактинемії), яке проводиться до п’ятого дня менструального циклу;
 • визначення функцій щитовидної залози (при патології щитовидної залози стимуляція яєчників не потрібно, після ефективного лікування захворювань щитовидної залози овуляція відновлюється самостійно);
 • обстеження на інсулінорезистентність (виняток цукрового діабету);
 • оцінка маси тіла (після нормалізації ваги у випадку його надлишку або недостатності овуляція відновлюється).
 • Механізм стимуляції яєчників

  Стимуляція яєчників може проводитися двома видами гормональних препаратів: гонадотропінами і антиестрогенами (Клостілбегіт). Схема і вибір препарату підбираються індивідуально, орієнтуючись на тривалість і причину безпліддя у жінки.

  Стимуляція яєчників клостілбегітом (кломіфеном) починається з п’ятого дня менструального циклу і продовжується до дев’ятого. Початкова дозування препарату 50 мг, у разі відсутності ефекту в наступний раз вона збільшується до 150 мг. Після закінчення циклу стимуляції, незалежно від її ефекту, призначається внутрішньом’язова ін’єкція препаратів хоріонічного гонадотропіну (профазі, прегнил, хоріогонін), які вводяться в дозі 10000 Од. Метою введення препаратів ХГЧ є запобігання зворотного розвитку фолікулів і освіти фолікулярних кіст, а також провокація початку овуляції. Яйцеклітина виходить з яєчника після введення препаратів ХГЛ протягом 24-36 годин. Саме з цією метою через добу рекомендується статевий акт. Слід враховувати, що кломіфен небезпечно приймати більше п’яти-шести разів у житті, так як він провокує розвиток раннього клімаксу (виснаження яєчників), гіперстимуляцію яєчників з утворенням кіст або розривом яєчника.

  До складу препаратів гонадотропінів входять гормони гіпофіза — ФСГ ЛГ. До таких лікарських засобів відносяться Менопур, який містить ФСГ і ГОНАЛ-Ф, що містить ЛГ. Схеми застосування гонадотропінів різні і підбираються індивідуально.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.