Стилі сімейного виховання: яку зайняти позицію?

Психологів вже давно цікавить, як саме батьки впливають на розвиток дитини, адже те, що батьки мають найбільший вплив на життя своїх дітей, безперечно. Розуміння батьками того, про що діти повинні думати, як вони повинні вчитися і як їх необхідно виховувати, має вирішальне значення у формуванні майбутньої моделі поведінки зростаючих дітей. Такі фактори, як гени, оточення, культура, стать і фінансове становище, мають менше значення.

Дослідження показують, що існує взаємозв’язок між батьківським стилем виховання і успішністю дитини в школі, його сексуальною активністю, ймовірністю його втягнення у злочинну діяльність, проявом агресії, депресіями, вживанням алкоголю та наркотиків, а також рівнем її самооцінки.

Але встановити фактичні причинно-наслідкові зв’язки між конкретними діями батьків і поведінкою дітей дуже важко, тому що іноді між людьми, що виросли в зовсім різних умовах, згодом спостерігається разючу подібність характерів. І навпаки — діти, що виховувалися в одній родині в однакових умовах, можуть вирости зовсім несхожими.

Незважаючи на ці труднощі, дослідники виявили переконливу зв’язок між стилем сімейного виховання і впливом цього стилю на формування особистості дитини. На початку 1960-х було виділено чотири важливих аспекти виховання (параметри стилю сімейного виховання):

 • стратегія створення та підтримання дисципліни;
 • прояв батьківської теплоти і турботи;
 • спосіб спілкування;
 • очікування, що покладаються на дитину
 • Грунтуючись на цих критеріях, психологи припустили, що більшість батьків використовують один з трьох основних стилів виховання: авторитарний, авторитетний чи ліберальний. Надалі, в результаті додаткових досліджень, до цих трьох стилям додався четвертий — індиферентний.

  Авторитарний стиль

  Для цього стилю сімейного виховання характерна сувора дисципліна і неухильне дотримання дитиною правил, встановлених батьками. Батьки віддають інструкції і накази, при цьому не звертаючи уваги на думку дітей і не визнаючи можливості компромісу. У таких сім’ях високо цінуються слухняність, повагу і дотримання традицій. Правила не обговорюються («Тому що я так сказав (а)»). Вважається, що батьки завжди праві, а непослух карається, часто фізично. Очікування батьків стосовно дітей та вимоги до них дуже великі. Спілкування в режимі «батько-дитина» превалює над спілкуванням «дитина-батько». Так як діти, щоб уникнути покарання постійно підкоряються своїм батькам, вони стають безініціативними. Авторитарні батьки також очікують більшої зрілості від своїх дітей, ніж це характерно для їхнього віку. Активність самих дітей дуже низька, так як підхід до виховання орієнтований на батька і його потреби.

  Основні характеристики стилю

  Авторитарні батьки:

 • встановлюють суворі правила і високі вимоги;
 • пред’являють до дитини завищені очікування, але не прислухаються до його потреб;
 • стримані в прояві почуттів, не виражають теплоту і турботу;
 • часто вдаються до покарань з мінімумом пояснень, або зовсім без них;
 • не залишають дитині вибору або свободи дій.
 • Наслідки

  Використаний батьками стиль виховання впливає на характер і різні сфери життя дитини, в тому числі його соціальні (комунікативні) навички та успішність.

  Діти авторитарних батьків:

 • вважають, що слухняність і покірність — єдиний спосіб заслужити любов і визнання;
 • деякі діти демонструють агресивну поведінку за межами будинку;
 • не впевнені у своєму успіху, менш врівноважені та менш наполегливі в досягненні мети, а також мають низьку самооцінку;
 • часто бояться або соромляться інших людей, особливо незнайомих;
 • їм бракує соціальної адаптації, і вони рідко виступають ініціаторами якої-небудь діяльності.
 • Авторитарний стиль виховання: «за» і «проти»

  Оскільки авторитарні батьки очікують абсолютної слухняності, діти, які виросли в такій сім’ї, як правило, дуже добре вміють дотримуватися правил. Тим не менш, при цьому у них може спостерігатися нестача або повна відсутність самодисципліни. На відміну від дітей, вихованих авторитетними батьками, діти авторитарних батьків не люблять і бояться проявляти ініціативу і діяти самостійно, тому вони ніколи не навчаться встановлювати власні обмеження і особисті стандарти.

  Хоча психологи-експерти в області розвитку сходяться на думці, що дітям необхідні правила і обмеження, більшість вважають, що авторитарне виховання занадто жорстко; цьому стилю бракує тепла, безумовної любові і турботи, яких потребують діти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.