Стілець у немовлят — головна проблема для малюків і батьків

Мами і тата грудних дітей дуже добре знають, скільки хвилювань і клопотів доставляє стілець дитини. Так і здається, що він якийсь не такий, особливо, якщо дитина починає турбуватися. У грудної дитини можуть бути й інші приводи для занепокоєння, тим не менш, саме стан животика найбільше турбує і дітей, і батьків в перші тижні і місяці життя.

Особливості будови і функціонування шлунково-кишкового тракту у немовляти

У дитини при народженні шлунково-кишковий тракт недосконалий. Так, слинні залози виділяють мало слини, відділення її відбувається рефлекторно під час годування. Кількість слини значно збільшується до 3,5-6 місяців. Слина містить фермент птіалін, що розщеплює вуглеводи.

Шлунок немовляти має слабо розвинене дно (саме тому він так часто відригує). У шлунковому соку з самого раннього віку містяться ферменти, здатні розщеплювати білки (пепсин, катепсин), жири (ліпаза), а також фермент, який виробляє сичужний згортання молока — химозин або сичужний фермент. Кількість соляної кислоти в шлунковому соку наростає з віком. У кишечнику грудних дітей містяться ферменти, що розкладають вуглеводи (амілаза, мальтаза, лактази, сахараза), активність яких з віком наростає.

У кишечнику дитини завжди присутня процес бродіння, який доповнює процес розщеплення їжі, тому там часто скупчуються гази. Це є причиною частого занепокоєння грудних дітей.

Дитина народжується із стерильним кишечником, але вже в перші години життя кишечник починає заселятися мікрофлорою, яка в подальшому буде допомагати перетравлювати їжу, виробляти деякі види вітамінів. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то в більшості випадків турбуватися з приводу дисбактеріозу не варто, так як в молоці матері присутні необхідні компоненти, які допомагають придушувати умовно-патогенну (небезпечну тим, що може викликати в будь-який момент захворювання) мікрофлору і, навпаки, сприяють розвитку нормальної корисної мікрофлори. При штучному вигодовуванні цього немає, тому небезпека подальшого розвитку дисбактеріозу існує.

Характер і частота стільця в немовлят

Найперший стілець у немовлят називається меконієм. Він з’являється відразу ж після народження і тримається до трьох діб. Меконій являє собою темно-зелену однорідну масу без запаху, яка складається з секрету травних залоз, епітелію кишечника, проковтнутих навколоплідних вод і слизу. Перший меконій стерильний, але потім у ньому з’являються бактерії, які поступово заселяють кишечник.

На 4-5 добу після народження меконій змінюється калом, характерним для немовляти. Якщо дитина перебуває на грудному (природному) вигодовуванні, то його кал має яскраво-жовте забарвлення, кислий запах і кашкоподібну консистенцію з невеликими домішками слизу. У перші місяці життя у дитини часто виробляється недостатня кількість ферменту лактази для розщеплення молочного цукру (лактози). Це може викликати появу пінистого стільця, але у більшості дітей ці явища після 1-2 місяця життя проходять.

Стілець у дитини перших двох місяців, що знаходяться на природному вигодовуванні, може бути після кожного годування, потім, коли шлунково-кишковий тракт дитини адаптується до прийому їжі, стілець стає більш рідкісним, 2-3 рази на добу, а після 6 місяців — 1-2 рази. Частота стільця в дитини індивідуальна, наприклад, у деяких дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні, молоко дуже добре засвоюється, через що стілець буває раз на кілька днів. Критерієм норми тут має бути стан дитини: якщо він не турбується, добре смокче груди, то не варто турбуватися і батькам.

Якщо ж животик здувається, дитина кричить і сова ніжками, значить, у нього в кишечнику скупчилися гази і необхідно викликати стілець, разом з яким гази відійдуть і дитина заспокоїться. Для цього можна викликати роздратування кінцевого відділу прямої кишки, наприклад, наконечником спринцівки, змазаним вазеліном (але ні в якому разі не градусником — він може відлам). Якщо це не допомагає, то можна зробити клізму, набравши в невелику спринцівку (близько 50 мл) кип’яченої води кімнатної температури. Для того щоб зробити клізму, дитину потрібно покласти на лівий бік і злегка зігнути ніжки в тазостегнових і колінних суглобах. Після цього в пряму кишку вводять м’який наконечник спринцівки (попередньо її потрібно підняти вгору і випустити повітря) і в момент вдиху дитини, коли вода йде вільно, надавлюють на дно спринцівки.

У дітей, що перебувають на штучному вигодовуванні, кал світло-жовтого кольору, більш об’ємний і щільний, має лужну реакцію і неприємний запах. Число дефекацій у искусственников зазвичай менше, ніж у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.