Стиль виховання і темперамент дитини: як знайти компроміс

З народженням дитини життя батьків змінюється . З самого першого дня його життя вони повинні приймати рішення: штучне або грудне вигодовування; відкрита або закрита коляска; няня або дитячий сад, виходити на роботу або залишитися вдома і займатися вихованням … Цей список можна продовжити. Коли дитина росте і дорослішає, рішення не припиняються, а лише змінюються: школа, харчування, кишенькові гроші, позакласні заходи, стосунки з однолітками, свята. Хоча рішення цих окремих щоденних дилем дуже важливо, головну роль у формуванні особистості дитини відіграє батьківський стиль виховання і відношення. Бути батьками цікаво, але трохи страшно: що буде, якщо ви зробите помилку? Так багато потрібно знати, так багато важливих рішень потрібно прийняти.

Що таке сімейний стиль виховання?

Як чудово відомо всім батькам, виховання дітей — складне завдання, в цій справі немає однозначних відповідей і простих рішень. Поєднання багатьох конкретних дій і ставлення батьків, а також ряд інших факторів, впливають на розвиток дитини. Сімейний стиль виховання — це сукупність цілеспрямованих дій батьків, а не одноразовий акт.

Типи стилів виховання

Вперше стилі виховання були виділені і описані психологом Діаною Баумринд в 1960-х рр.. Баумринд та інші дослідники вивчали якості, які більшість людей хотіли б бачити у своїх дітях: незалежність, зрілість, самостійність, самовладання, допитливість, дружелюбність і орієнтація на результат. Потім дослідники опитали батьків дітей, що володіють цими якостями, щоб встановити, які елементи виховання сприяли їх розвитку. Вони виявили дві важливі складові процесу виховання:

 • чуйність, або теплота і підтримка,
 • вимогливість і контроль поведінки (дисципліна).
 • Ці два ключові чинники сформували чотири основні стилі виховання: ліберальний, авторитарний, авторитетний і індиферентний. Кожному з цих стилів властиві різні виховні цінності, методи, поведінку, а також баланс між вимогами та відповідною реакцією.

 • Авторитарний, або дуже строгий, стиль характеризується високим ступенем контролю. Авторитарні батьки диктують, як їхні діти повинні поводитися. Вони вимагають беззаперечної покори і не заохочують обговорення. Вони вимогливі й прямолінійні. Вони очікують, що вимога буде виконана, не заохочують взаємний поступки і компроміс. Вони відрізняються низьким рівнем чутливості і не очікують від дітей опору або заперечень.
 • Авторитетний, або помірний, стиль характеризується чотками обмеженнями. Батьки розраховують, що діти будуть вчитися на своїх власних помилках. Авторитетні батьки пояснюють, чому правила важливі і чому вони повинні дотримуватися. Вони обговорюють з дітьми конфліктні ситуації і розглядають точку зору дитини, навіть якщо не згодні з нею. Авторитетні батьки вимогливі, але добрі, проявляють до дитини теплоту і любов. Вони встановлюють високі стандарти і заохочують незалежність і самостійність дітей.
 • Ліберальний, або потурає, стиль характеризується високим рівнем теплоти й розуміння з боку батьків, але низьким рівнем контролю і дисципліни. Ліберальні батьки не обмежують свободу дітей, і дають дітям можливість встановлювати свої власні правила, розпорядок дня і вибирати заняття. Вони не висувають вимоги до поведінки дитини, як авторитарні або авторитетні батьки.
 • Індиферентний, або байдужий, стиль виховання характеризується невибагливістю і нечуйність батьків. У деяких випадках даному стилю виховання також властиве відчуження і зневага.
 • Як стиль виховання впливає на дитину?

  Дослідження показали, що самі адаптовані діти, особливо з точки зору соціальної адаптації, ростуть у батьків, практикуючий авторитетний стиль виховання. Ці батьки в змозі поєднувати чітко сформульовані високі вимоги з емоційною чуйністю та повагою до незалежності дитини. І авторитарні, і авторитетні батьки покладають великі надії на своїх дітей і контролюють їх поведінку, але перші очікують, що дитина беззаперечно прийме батьківські судження, тим самим залишаючи дитині мінімум свободи для висловлення думки. Тому діти авторитарних батьків схильні покладатися на думку авторитетних осіб, їм бракує спонтанності та ініціативності. Авторитетні батьки, навпаки, надають дитині достатню свободу вираження поглядів, що сприяє розвитку в нього почуття незалежності і впевненості в собі. Ліберальні батьки не пред’являють до дитини вимог, і їх дітям важко контролювати свої імпульси, тому вони довго залишаються інфантильними і не бажають брати на себе відповідальність за свою поведінку.

  Стилі виховання відрізняються один від одного не тільки у відношенні вимогливості й чуйності, але також і у відношенні психологічного впливу, що чиниться на дитину. Психологічний контроль являє собою спробу впливати на психологічний та емоційний розвиток дитини за допомогою таких виховних методів, як: почуття провини, сорому і позбавлення турботи. Авторитарний і впливовий стилі виховання відрізняються один від одного масштабами психологічного контролю.

  І авторитарні і впливові батьки дуже вимогливі до своїх дітей, і вони чекають від дітей належної поведінки і покори встановленими правилами. Однак авторитарні батьки також очікують, що їхні діти будуть приймати їх судження, цінності і цілі без зайвих питань. Навпаки, впливові батьки більш відкриті у спілкуванні зі своїми дітьми. Тому, незважаючи на те, що авторитарні і впливові батьки значно контролюють поведінку своїх дітей, впливові батьки надають на дитини менше психологічного впливу на відміну від авторитарних батьків.

  На початку 2000-х рр.. американські вчені провели дослідження зв’язку між стилем виховання дитини і його вагою. Початкові дані були взяті, коли дітям було чотири з половиною роки, а через два роки вчені перевірили, як змінився їх вагу. Виявилося, що 11% дітей-учасників дослідження мали зайву вагу, а ще 13,4% входили до групи ризику ожиріння. Діти авторитарних матерів піддавалися в п’ять разів більшому ризику ожиріння у порівнянні з дітьми авторитетних матерів. Діти ліберальних і індиферентних батьків піддавалися в три рази більшому ризику, ніж діти авторитетних батьків. Дослідники прийшли до висновку, що занадто суворе виховання може зробити негативний вплив на вагу дитини, так як він не сприймає їжу як засіб втамування голоду. У таких сім’ях батьки використовують їжу для заохочення, змушують дітей з’їдати все, що належить на тарілку, або забороняють вживати певні продукти.

  Стилі виховання і повсякденні дилеми

  Ані чотири роки. Вона забрала м’яч у маленької Лізи.

 • Авторитарний батько: Повернися негайно і віддай м’яч Лізі.
 • Авторитетний батько: Це м’ячик Лізи. Я знаю, ти хочеш пограти з ним, але чому б тобі не попросити м’яч у Лізи? Може, ви зможете грати з ним по черзі?
 • Ліберальний батько вважає, що Аня повинна вільно чинити так, як їй захочеться, не пропонує ніякого рішення і не втручається в ситуацію.
 • Ромі дванадцять років. Він хоче взяти в прокаті фільм з високим рейтингом, про який почув від друзів.

 • Авторитарний батько виходить з себе і забороняє Ромі брати будь-які фільми в прокаті.
 • Авторитетний батько забороняє, але допомагає хлопчикові вибрати більш відповідний фільм.
 • Ліберальний батько дозволяє хлопчикові взяти цікавить його фільм, піддавшись його умовлянням.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.