Статеве дозрівання і менструація: особливості жіночого тіла

загрузка...

Менструація — один з багатьох фізичних знаків того , що дівчинка перетворюється в жінку: початок менструального циклу супроводжує стадію статевого дозрівання. І, як і інші зміни, пов’язані з періодом статевого дозрівання, початок менструації може бути пов’язано з деякими проблемами: деякі дівчатка з нетерпінням чекають початку місячних, іншим же ця сторона процесу дорослішання здається страшною чи неприємною. Більш того — дуже багато дівчаток навіть не уявляють собі, що насправді відбувається протягом менструального циклу і що собою представляє жіноча репродуктивна система.

З початком періоду статевого дозрівання (зазвичай у віці від восьми до тринадцяти років) починаються зміни і фізіологічні, і психологічні. Зміна гормонального фону стимулює швидкий розвиток організму — в тому числі швидке зростання, збільшення грудей. Після двох — двох з половиною років після початку зростання грудей зазвичай починаються менструації.

Після приблизно шести місяців з початку першого менструального циклу можна помітити збільшення кількості вагінальних виділень. Це — поширене явище, з приводу якого абсолютно не потрібно турбуватися (звернути увагу потрібно, якщо вагінальні виділення викликають свербіж, мають сильний запах або змінюють колір).

Початок менструацій також називають менархе. Перша менструація починається тільки тоді, коли всі елементи репродуктивної системи організму остаточно розвинулися і виконують функції разом.

Жіноча репродуктивна система

У репродуктивну систему жінки входять яєчники, фаллопієві труби, матка. Яєчники овальної форми розташовані по обидва боки матки в нижній частині живота — в тазової області. У яєчниках формуються яйцеклітини. Поруч з яєчниками знаходяться довгі і тонкі фаллопієві труби — вони, фактично, з’єднують яєчники з маткою, грушовидним органом, розташованим в центрі тазу. М’язи жіночої матки досить сильні і здатні скорочуватися і розширюватися, завдяки чому матка може вмістити плід, що розвивається, а потім, під час пологів, виштовхнути його назовні.

З початком періоду статевого дозрівання гіпофізом виробляються гормони, що стимулюють виробництво в яєчниках гормону естрогену і прогестерону. Ці гормони надають багатосторонню вплив на жіноче тіло: зокрема, вони відповідальні за дорослішання, зростання, емоції.

Раз на місяць дозріла яйцеклітина покидає один з яєчників — цей процес називається овуляцією — і потрапляє в фалопієву трубу, поступово просуваючись до матки. За кілька днів до овуляції гормон естроген стимулює потовщення внутрішньої слизової оболонки матки, в результаті чого її стінки стають більш щільними і м’якими. Цей процес — підготовка матки до можливої вагітності. Якщо яйцеклітина запліднена сперматозоїдом, вона прикріплюється до стінки матки, поступово розвиваючись. Якщо ж зачаття не відбулося — а так буває в більшості менструальних циклів — яйцеклітина не прикріплюється до стінки матки, і відшаровується слизова з кров’ю і незаплідненої яйцеклітиною виходить через піхву. Цей процес і називають менструацією.

Менструальний цикл повторюється щомісячно протягом декількох десятиліть життя жінки (за винятком, зрозуміло, періоду вагітності) до настання менопаузи.

Частота менструацій

Оскільки період статевого дозрівання починається у всіх в різний час, те ж саме відноситься і до менструації. У деяких дівчаток перша менструація починається вже в десятирічному віці, в інших же затримується до настання чотирнадцяти-п’ятнадцяти років.

Проміжок часу між менструаціями називається менструальним циклом (це число днів від початку однієї менструації до початку наступної). У деяких випадках тривалість менструального циклу складає стандартні двадцять вісім днів, проте менструальний цикл може бути як коротше (двадцять чотири дні), так і довшим (до тридцяти днів). Як правило, на самому початку періоду статевого дозрівання тривалість менструального циклу варіюється і може складати від двадцяти одного до сорока п’яти днів. А після двох-трьох років тривалість циклу нормалізується і становить в середньому двадцять один — тридцять чотири дні.

Нерегулярні менструації — цілком звичайне явище для дівчаток, менструації у яких почалися зовсім недавно. Організму потрібно певний час для того, щоб адаптуватися до швидких змін, тому дуже часто в цей час можна спостерігати порушення періодичності менструацій. Зазвичай через рік-два менструальний цикл стає більш регулярним, проте з порушенням періодичності менструацій часто стикаються і дорослі жінки.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.