Статеве дозрівання дитини — етапи складного шляху

Безневинна майка все менше приховує зростаючі грудки вашої дочки. Ваш син повертається зі спортивних тренувань, і будинок заповнюється стійким чоловічим запахом. Що відбувається? Ласкаво просимо в пубертатний період — час, коли діти ростуть, розцвітають і навіть дозволяють собі підвищувати на вас голос.

Статеве дозрівання у дівчаток починається раніше, ніж у хлопчиків, — приблизно, у віці 8 — 13 років. Перша ознака статевого дозрівання у більшості дівчаток — зростання грудей, але у деяких це прояв супроводжується зростанням лобкових волосся. При стрімкому зростанні молочної залози під соском (або сосками) утворюються невеликі, тверді, чутливі грудочки; в найближчі кілька років грудна тканину розтягнеться і частково втратить щільність. На статевих губах (шкірних складках навколо вагіни) з’являються темні жорсткі кучеряве волосся, а незабаром такі ж волосся з’являться в пахвових ямках.

Через рік-два після перших проявів статевого дозрівання починається стрімке зростання дівчинки. У дівочому організмі відбувається накопичення жирових відкладень на ділянці грудей, стегон і сідниць, в результаті чого її фігура набуває більш жіночні обриси.

Кульмінація пубертатного періоду у дівчаток — менархе, перша менструація. В залежності від віку, в якому почалося статеве дозрівання дівчинки, менархе слід очікувати в 9 — 16 років.

Загальні проблеми статевого дозрівання

Термін «статеве дозрівання» зазвичай використовується для опису специфічних фізичних змін в організмі підлітків у перехідному віці, але це ще означає, що ці зміни не зачіпають емоційну сферу.

Деякі дівчатка соромляться зростаючих грудей і не хочуть носити бюстгальтери; інших турбує несподівану увагу, яку їм надають хлопчики. Деяким хлопцям подобається процес дорослішання, і вони можуть годинами простоювати перед дзеркалом, вимазати піною для гоління і милуючись власним відображенням; іншим неприємно увагу, яку викликають у оточуючих ледь помітні волосся над губою.

Основна проблема підлітків — прищі. Вугровий висип з’являється через порушення роботи сальних залоз, що виробляють шкірне сало. Статеві гормони стимулюють надлишкову вироблення шкірного сала, яке закупорює пори. Позбутися зайвого шкірного сала і запобігти появі вугрової висипки допоможе умивання з делікатним милом. У більш важких випадках акне можна скористатися певними лікарськими засобами, які продаються в магазинах та аптеках. Запропонуйте дитині хорошого дерматолога, який допоможе йому вирішити проблеми зі шкірою.

Діти, які звикли асоціювати купання і миття з веселим дозвіллям, повинні навчитися ставитися до цього заняття більш серйозно, як до гігієнічної процедури, а також розвинути звичку користуватися антиперспірантів і дезодорантом. Хлопчик, вперше узяв в руки бритву, потребує керівництва старшого брата або батька. Його потрібно навчити викидати тупу бритву і ніколи не ділити свою бритву — як і зубну щітку — з друзями, нехай навіть самими близькими.

Статеве дозрівання та сексуальне виховання

У міру фізичного та емоційного дорослішання діти проявляють все більший інтерес до сексуального життя і власному тілу. Хоча маленькі діти час від часу грають зі своїми геніталіями просто тому, що це приносить їм задоволення, мастурбація більш поширена серед підлітків у віці від 10 до 18 років.

Мастурбація оточена безліччю міфів. Ні, від мастурбації руки підлітків не покриваються волоссям, мастурбація не викликає безпліддя, не провокує сліпоту і не призводить до емоційних проблем. Можливо, деякі діти та підлітки, які вже зіткнулися з емоційними проблемами, надто захоплюються мастурбацією — точно так само, як захоплюються іншими заняттями або зациклюються на певних думках. Постійна або нав’язлива мастурбація може бути проявом страху і тривожності або ж вказувати на інші серйозні емоційні проблеми. Однак у більшості випадків лікарі вважають мастурбацію нормальною формою дослідження власної сексуальності. До того ж, аж ніяк не всі підлітки займаються онанізмом.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.