Старіння плаценти — це дійсно страшно?

Плацента — це орган, який здійснює всі види повідомлення між вагітною жінкою і плодом. Тому будь-які порушення будови, розташування або роботи плаценти обов’язково позначаються на стані матері і дитини. Багатьох жінок лякають слова «старіння плаценти». Чи справді це так страшно?

Що таке плацента

Плацента називається ще дитячим місцем. Вона призначена для того, щоб живити, постачати киснем, захищати від інфекцій зростаючий плід і підтримувати стан вагітності (в плаценті виробляється ряд гормонів, підтримують вагітність). У невагітної жінки плаценти немає, вона утворюється під час вагітності і припиняє своє існування після пологів.

Плацента має вид диска діаметром близько 20 см, товщиною 3 см і вагою близько 0,5 кг. Однією стороною цей диск звернений до плоду і від нього відходить пуповина, в якій розташовані артерії і вени, що приносять і забирають кров плода. З іншого боку диск має вигляд ворсин, врослих в стінку матки і омиваються кров’ю матері. Через тонкий плацентарний бар’єр відбувається обмін речовин: з материнської крові в кров зародка проникають кисень і поживні речовини, а в кров матері від зародка надходять вуглекислий газ і продукти обміну.

Як формується і старіє плацента

Плацента починає формуватися на 12-ий день вагітності, коли запліднена яйцеклітина впроваджується в слизову оболонку матки. До цього часу харчування зародка здійснюється автономно, за рахунок власних запасів. До 12 днів вагітності яйцеклітина не пов’язана з кров’ю матері і тому токсичні впливи (прийом матір’ю спиртного, різних ліків, куріння і так далі) не можуть їй зашкодити. Після 12 днів починається формування плаценти, і всі токсичні впливи на організм матері відбиваються на стані плода.

Повністю плацента формується до кінця третього місяця вагітності, потім вона змінюється, підлаштовуючись під потреби зростаючого плоду. Плацента росте разом з ростом плода, а так як дитині потрібно все більше і більше поживних речовин, маса і розміри плаценти збільшуються. Ворсини плаценти набувають розгалужену форму, в них збільшується кількість кровоносних судин. Плацента досягає повної зрілості за місяць до пологів.

В кінці вагітності (на 36-37 тижні) починається поступове фізіологічне старіння плаценти, що супроводжується зменшенням площі її обмінної поверхні, появою ділянок відкладення солей. Під час пологів плацента народжується після плода і виглядає як диск масою близько 0,5 кг.

Існує кілька ступенів зрілості плаценти (ступінь зрілості плаценти визначається при ультразвуковому дослідженні). Кожному терміну вагітності відповідає свій ступінь зрілості і якщо виявляється невідповідність цих показників, то говорять про передчасне старіння плаценти.

Чому плацента старіє передчасно

У деяких випадках процес старіння плаценти починається дуже рано, і плацента вже не може забезпечити дитину всіма необхідними поживними речовинами і киснем. Про передчасному старінні плаценти говорять при появі другого ступеня зрілості раніше 32 тижнів, а третій — раніше 36 тижнів вагітності.

При передчасному старінні плаценти порушується її кровопостачання, в плаценті розвиваються обмінні порушення, що обов’язково відбивається на стані плода, тобто з’являються ознаки плацентарної недостатності. Факторами ризику передчасного старіння плаценти є травми матки токсичні впливи на організм матері:

 • попередні аборти і важкі пологи (вони порушують будова і харчування стінки матки);
 • ендокринні захворювання (наприклад, захворювання щитовидної залози або цукровий діабет, які майже завжди відбивається на стані кровоносних судин);
 • будь-які хронічні захворювання матері (наприклад, захворювання нирок, серцево-судинної залози і так далі);
 • куріння;
 • несумісність крові матері і плоду по резус-фактору при повторних вагітностях (перша вагітність зазвичай проходить без конфлікту);
 • важкий токсикоз другої половини вагітності (гестоз);
 • інфікування порожнини матки;
 • прикріплення плаценти близько до шийки матки або її часткова відшарування;
 • багатоплідна вагітність.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.