Сповивання немовляти — від шкір до підгузників

Сповивання немовлят з’явилося дуже давно, враховуючи той факт, що у людей немає шерсті, і маленький живий грудочку потрібно було зігрівати. Навряд чи первісна мама носила своє чадо цілий день на руках, швидше за все, дитина лежала на шкурах звірів і ними ж був укритий. З появою перших тканин шкури замінили більш зручними клаптями, щоб було легше й простіше здійснювати догляд.

Від Гіппократа до Руссо

За часів Гіппократа, п’ятсот років до нашої ери, немовлят сповивали за допомогою стрічок, окремо тільце і кожну кінцівку, а потім зверху загортали в пелюшку.

Стародавні римляни сповивали дітей як мумії. Трохи пізніше стрічки змінилися поношеними клаптями, так як вони менше травмували дитину. Практикувалося туге сповивання. Часто за допомогою верхньої пелюшки дитина прив’язувався до колиски, якої у багатьох народів служила звичайна рівна дошка або колода.

У п’ятнадцятому столітті вже нашої ери Бартоломей — лікар з Аугсбурга, говорячи про сповиванні, вказував, як правильно розташувати кінцівки дитини і наскільки туго сповивати.

В шістнадцятому столітті Фелікс Вюртц, хірург, закликав матерів не робити мистецтва з сповивання, так як туго сповите немовляті незручно спати, і він відчуває неприємні відчуття.

Через століття доктор Франсуа Марсо, навпаки, рекомендує туго сповивати немовлят, щоб вони мали гарну фігуру і рівні ноги. Відсутність сповивання, на його погляд, призведе до того, що дитина буде пересуватися рачки, як тварина.

Жан Жак Руссо в кінці вісімнадцятого століття писав, що краще маленьких дітей одягати в широкі одягу, що дасть свободу їх рухам.

Традиції бабусь

Якщо запитати у бабусь і прабабусь, сповивали вони своїх дітей, відповідь буде однозначно позитивним, що пояснять декількома факторами:

 • Немовляті комфортніше в пелюшках.
 • сповитим далеко не коткують, якщо мати його брала в поле на роботи.
 • Якщо дитина залишалася вдома, то догляд за ним здійснював дитина постарше, який легко справлявся з запеленатого немовлям, але навряд чи впорався б з вільним. У селянських сім’ях в колисці робили спеціальне «зливний» отвір. Укладали в колиску дитини певним чином, на підстилку з соломи, в сорочечці, а зверху вже пріпеленивалі до колиски, а під неї ставили ємність для збору випорожнень. Таким чином здійснювалася гігієна немовляти у відсутність батьків. Дитині, яка здійснює догляд за немовлям, залишалося його тільки годувати жеванкамі через чисту ситцеве ганчірочку, приготовлену заздалегідь матір’ю і напувати зі спеціального ріжка. Враховуючи той факт, що доглядає дитині могло не бути і п’яти років — це істотно полегшувало його праці.
 • Наступне, про що говорять наші бабусі — дитина менше лякається. Дійсно, якщо поспостерігати за немовлям, можна виявити, як він часто сплескує руками, почувши гучний звук. Це є нормальним вродженим рефлексом. І сповивання просто стримує фізичні руху.
 • Ноги будуть рівними при сповивання. На жаль, будова ніг не залежить від способу сповивання, воно обумовлено генетичними факторами.
 • Тільки в пелюшках дитині тепло. Дійсно, пелюшки, створюють багатошаровість, прекрасно зберігають тепло, даючи при цьому шкірі дихати. Туге сповивання цього не забезпечує, так як при ньому практично відсутні повітряні прошарки між шарами пелюшок.
 • Пелюшки легко зшити.
 • Пелюшки зручно прати.
 • Особливості нашого часу

  Сучасні матері хочуть дати дитині найкраще. Відпустка по догляду за дитиною допомагає їм бути постійно разом. Тому багато чого, що було важливим для старшого покоління, втратило актуальність в наші дні. Дитина не залишається без нагляду або під наглядом іншої дитини. Температура повітря в будинках і квартирах постійно комфортна. Одяг для дитини продається сама різна. Є великий вибір підгузників, які запобігають пачканіе одягу.

  Тому багато матері відмовляються від пелюшок зовсім. Однак у перший місяць пелюшки дитині краще залишити, особливо якщо не планується використовувати слінг, так як в цьому перехідному періоді від внутрішньоутробного до зовнішнього існуванню дитині легше буде адаптуватися до нового способу життя поступово. І цей перехід забезпечують два фактори: ласкаві руки матері і сповивання, яке частково відтворює тісний затишок внутрішньоутробного періоду життя.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.