Способи контрацепції: переваги і недоліки

загрузка...

В даний час існує величезний вибір способів контрацепції. Вони дозволяють не тільки оберігатися від небажаної вагітності, але і зберегти репродуктивне здоров’я жінки, щоб згодом народити здорового і бажаної дитини. Але щоб грамотно користуватися різними протизаплідними методами, необхідно знати їх переваги і недоліки, а також відсоток ефективності і яким чином вони діють. На підставі цих даних можна підібрати найбільш зручний і надійний спосіб контрацепції для кожної жінки.

Способи контрацепції

Суть контрацепції полягає в недопущенні запліднення дозрілої яйцеклітини сперматозоїдом. Контрацепція може бути як консервативним і оперативним, так і жіночої або чоловічої. Виділяють кілька основних видів контрацепції:

 • біологічні методи;
 • бар’єрні методи;
 • хімічний захист від вагітності;
 • гормональні контрацептиви (таблетки, ін’єкції, пластирі);
 • хірургічна контрацепція;
 • внутрішньоматкова контрацепція;
 • перерваний статевий акт.
 • Гормональні контрацептиви

  До гормональним методів контрацепції відносяться пігулки (міні-пілі і комбіновані оральні контрацептиви), ін’єкції і пластирі. Ці методи контрацепції засновані на дії гормонів, які входять до складу перерахованих коштів. Вони пригнічують овуляцію і викликають згущення слизу, ніж перешкоджають проникненню сперматозоїдів в порожнину матки. Комбіновані препарати приймають протягом трьох тижнів з наступним семиденним перервою. Міні-пілі приймають постійно, без перерв, а в упаковці міститься 28 таблеток. Ін’єкції (Депо-Провера) проводяться один раз на три місяці. А контрацептивні пластирі міняють протягом менструального циклу один раз на тиждень (всього три рази), після чого також необхідний тижневу перерву. Гормональні способи контрацепції досить ефективні (до 85-90%).

  Хімічні методи контрацепції

  До цієї групи методів відносяться різні сперміциди, які представлені у вигляді свічок, кремів, гелів або мазей. Сперміциди здатні інактивувати сперматозоїди, не допускаючи їх попадання в матку, а також вбивають мікробів, що викликають різні захворювання, що передаються статевим шляхом. Застосовують їх зазвичай за кілька хвилин до статевого акту (що не дуже зручно), а ефективність їх не перевищує 60-70%. Хімічна контрацепція підходить парам, рідко вступають в статеві контакти.

  Бар’єрні методи контрацепції

  До бар’єрних методів відносяться чоловічі (презервативи) і жіночі (Шийкові ковпачки) контрацептиви. Чудово оберігають не тільки від вагітності, але і статевих інфекцій, зручні для людей, які мають декілька статевих партнерів. Недоліком бар’єрної контрацепції є несподіваний розрив презерватива або зсув ковпачка. Ефективність презервативів близько 80%, шєєчних ковпачків — до 90%.

  Біологічні способи контрацепції

  До таких способів належать календарний метод і вимірювання ректальної температури. Як той, так і інший метод запобігання від вагітності не володіє достатнім протизаплідним дією і ефективний лише в 50-60% випадків. Ведення календаря овуляції дозволяє проводити розрахунок «небезпечних» днів, а температурний метод заснований на вимірюванні ректальної температури для визначення часу овуляції (підйом температури вище 37 градусів, і ще пара днів після її зниження є «небезпечними» днями).

  Внутрішньоматкова контрацепція

  Цей метод заснований на введенні в порожнину матки внутрішньоматкової спіралі. Спіраль приводить до гіпертонусу матки, викликає антиперистальтические скорочення труб, травмує ендометрій і сприяє розвитку асептичного запалення, що в результаті призводить до порушення імплантації і абортування заплідненої яйцеклітини. Внутрішньоматкова спіраль ідеально підходить народжували жінки з єдиним і постійним статевим партнером. Ефективність внутрішньоматкової контрацепції сягає 80-90%.

  Хірургічна стерилізація

  Це необоротний метод контрацепції і проводиться як жінкам, так і чоловікам. У жінок зазвичай хірургічна стерилізація полягає в перев’язці маткових труб, а у чоловіків — в перев’язці сім’яних протоків. Але останнім часом, у зв’язку з широким застосуванням гістероскпіі, з’явилася і так звана поправна хірургічна стерилізація. Суть її полягає в блокуванні усть маткових труб. Ефективність хірургічної стерилізації 100%.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.