Спортивна травма — чи можливе повне одужання?

Спорт приносить здоров’ю не тільки користь, іноді він може серйозно нашкодити йому. Спортивна травма — це поширена проблема як у професіоналів, так і у любителів. Основними причинами травм є: недостатній розігрів перед тренуванням, переоцінка власних можливостей та ігнорування норм безпеки.

Види спортивних травм і симптоми

Розтягування сухожиль і зв’язок — найпоширеніша спортивна травма, яка іноді призводить до серйозного пошкодження або розриву тканини. Найбільш часто такі травми зачіпають суглоби ніг і касти рук.

Симптомами розтягування є:

 • Біль;
 • Набряклість і почервоніння шкіри;
 • Обмеження рухливості суглоба в області розтягування.
 • Розтягнення м’язів — інша поширена проблема, яку часто називають «потягнути м’язи». Найбільш схильні розтягування чотириглавий м’яз, литкові м’язи і м’язи в області попереку. Симптомами цієї спортивної травми є м’язові спазми, біль, і втрата м’язової сили.

  Незначні травми голови часто відбуваються при заняттях спортом. Вони можуть викликати такі симптоми, як нудота, слабка головний біль, синці і легке запаморочення. У більшості випадків при таких травмах не потрібна допомога. Але іноді навіть незначний удар по голові призводить до струсу мозку. Його симптомами є:

 • Тимчасова втрата свідомості;
 • Порушення пам’яті;
 • Різні порушення зору, наприклад, «зірочки» перед очима;
 • Сплутаність свідомості.
 • При появі симптомів струсу мозку слід якомога швидше звернутися за лікарською допомогою.

  Біль у п’яті часто зустрічається у тих, хто займається бігом; вона може бути ознакою підошовного фасцііта. Як правило, спочатку біль незначна, але з часом вона посилюється, заважаючи займатися не тільки спортом, але і багатьма повсякденними справами.

  «Лікоть тенісиста» — стан, що характеризується болем у зовнішній стороні плеча. Воно викликане регулярним напругою м’язів і суглобів в області ліктя — це особливо характерно для тенісистів (що очевидно з назви), а також для людей, що займаються крикетом і плаванням.

  Симптомами зазвичай є біль і набряклість ліктя.

  «Лікоть гольфіста» — проблема, подібна з «ліктем тенісиста», але в силу специфіки рухів, які виконуються при грі в гольф, біль і набряклість зазвичай з’являються на внутрішній стороні ліктя.

  Тендоніт, або запалення сухожиль, що розвивається в результаті перенапруження суглобів. Симптомами тендоніта є:

 • Набряклість, почервоніння шкіри і біль в області ушкодженого сухожилля;
 • Обмежена рухливість ураженого суглоба;
 • У деяких випадках — деформація суглоба.
 • Особливо схильні тендоніту літні люди, які починають займатися спортом після тривалої перерви.

  Біль у гомілці — вид спортивної травми, викликаний запаленням і невеликими тріщинами в кістках гомілки. З цією проблемою часто стикаються спортсмени, яким доводиться багато бігати. Крім того, біль у гомілці може бути викликана надмірно частими тренуваннями, а також бігом по дуже твердої поверхні і / або взуттям, яка не підтримує гомілку в достатній мірі.

  Стрес-переломи — тріщини, які утворюються в кістках при регулярних інтенсивних навантаженнях. Маленькі тріщини можуть не викликати симптомів, але якщо вони продовжать збільшуватися, з’являться біль і набряки, і потрібно лікування.

  Пошкодження хрящової тканини може відбутися при заняттях різними видами спорту. Його симптомами є біль і ригідність суглобів, набряклість, зменшення діапазону рухливості суглобів. Найбільш часто відбувається пошкодження хрящової тканини колінного суглоба.

  Переломи кісток відносяться до більш серйозних спортивних травм. Як правило, вони викликають сильний біль і дисколорація шкіри в області перелому; при переломах потрібно якомога швидше звертатися за професійною допомогою.

  Важкі травми голови можуть супроводжуватися такими симптомами, як втрата створення, в тому числі на тривалий період часу, сильна сонливість, мимовільні рухи, утруднена мова, проблеми із зором, наприклад, двоїння видимих об’єктів, утруднене розуміння мови. Якщо у потерпілого спостерігаються такі симптоми, необхідно викликати швидку допомогу.

  Лікування

  Спортивні травми дуже різноманітні, як і види їх лікування. При незначних травмах зазвичай рекомендується відпочинок і використання холодних компресів; іноді необхідна іммобілізація пошкодженого суглоба.

  При сильних і стійких запальних процесах можуть бути призначені ін’єкції кортикостероїдів. Вони не тільки зменшують запалення, але і дозволяють запобігти пошкодження зв’язок, які можуть розвинутися в перспективі. У більшості пацієнтів такі ін’єкції значно зменшують біль або повністю усувають її. Якщо біль не проходить, ін’єкції можуть робити регулярно, кожні кілька тижнів.

  Масаж — широко використовуваний метод лікування спортивних травм. Застосовується як сам по собі, так і в поєднанні з іншими методами. Він стимулює приплив крові до ушкоджених тканин, прискорюючи їх загоєння, і підвищує еластичність тканин. Однак масаж не рекомендується при наявності серйозних ушкоджень м’яких тканин, наприклад, при розриві зв’язок або сухожиль — у таких випадках сильний тиск може погіршити стан пацієнта.

  При найбільш серйозних спортивних травмах необхідно хірургічне втручання. Потенційно небезпечний для будь-якої людини, цей вид лікування може мати важкі наслідки для професійних спортсменів.

  Реабілітація

  Реабілітація є найважливішим етапом лікування спортивних травм, так як часто саме від неї залежить, чи зможе людина повернутися в спорт і повернути колишню форму. У більшості випадків в рамках реабілітації рекомендується якомога раніше почати розробляти пошкоджену частину тіла, щоб прискорити процес загоєння тканин і в якомога меншій мірі втратити спортивну форму. Дуже важливо ретельно виконувати всі вказівки лікаря і не поспішати з поверненням в спорт — саме за цих умов існує велика ймовірність того, що це повернення відбудеться взагалі, і — що воно буде успішним.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.