Спортивна аеробіка: чи то танець, чи то спорт

Бажання активно займатися яким-небудь серйозним видом спорту відвідує багатьох людей, але часто далі одного бажання справа не рухається, оскільки професійний рівень майже завжди нерозривно пов’язаний з травматизмом. У другій половині ХХ століття в Америці молодь почала захоплюватися спортивною аеробікою, яка і виявилася гідною альтернативою всім ризиковим видам спорту. Її елементи досить складні у виконанні, але це додає їм ще більшу привабливість.

Винайшли спортивну аеробіку американські спортсмени Ховард і Карен Шварц в 1983 році. Вони зібрали групу бажаючих відвідувати подібні заняття і назвали її Міжнародної спортивної організацією з фітнесу. Остання швидко завоювала суспільну довіру: подружжю Шварц навіть дозволила організувати в Штатах перший національний чемпіонат зі спортивної аеробіки. У середині дев’яностих років ХХ століття новий вид спорту визнали повноцінної гімнастичної дисципліною на офіційному рівні.

Ховард і Карен розробили чотири спеціальні програми для показових виступів. Перша з них представляла собою індивідуальне виступ чоловіки, друга — індивідуальне виступ жінки, третя вже припускала наявність пари у вигляді чоловіка і жінки, і, нарешті, четверта була орієнтована на тріо в будь-якому складі. У 2002 році в спортивній аеробіці були прийняті нові правила, згідно з якими до змагань почали допускати танцювальні групи з шести чоловік. При оцінці виступу зазвичай враховуються два критерії — артистизм і техніка виконання.

Навантаження з варіаціями

У спортивній аеробіці хореографія поєднується з гімнастичними елементами, що вимагають високого ступеня координації. Комплекси виконуються під динамічну музику в досить інтенсивному темпі і різкістю рухів і закінченістю кожної окремої дії нагадують вільні вправи гімнастів. Кожна композиція в спортивній аеробіці — це різноманітні поєднання вправ з положення стоячи і в партері, переміщень у вигляді бігу і кроків на місці, підскоків і стрибків, і навіть акробатичних елементів. Частота серцевих скорочень при їх виконанні не повинна перевищувати ста дев’яноста ударів на хвилину. Тестування частоти серцевих ударів за хвилину є своєрідним способом контролю стану тренованості спортсмена.

Спортивна аеробіка хороша тим, що дозволяє вільно варіювати навантаження. Активні і різкі рухи можуть змінюватися більш плавними, спокійними і розміреними і навпаки. Силові та ударні елементи комбінуються з танцювальними, їх послідовність вибудовується так, щоб інтервали між максимальною і мінімальною пульсової навантаженням становили від двох до трьох хвилин.

Родичка художньої гімнастики

Особливості тренування в спортивній аеробіці, яка з часом стала одним з найпопулярніших видів оздоровчої гімнастики, застосовуються ті ж базові прийоми тренування, що і в складно-координаційних видах спорту — наприклад, спортивної, художньої, акробатичній гімнастики.

У композиціях, вживаних в спортивній аеробіці, можна виділити сім основних типів рухів. По-перше, це так звані елементи динамічного і статичного характеру на зразок падінь, віджимань, підйомів тулуба, повільних силових переходів з одного стану в інше. Другий тип включає всілякі стрибки і підскоки. Третя група — це вправи, засновані на збереженні рівноваги. У четверту входять власне гімнастичні елементи — такі, як відштовхування руками в упорі лежачи, круги ногами і так далі. Далі йдуть акробатичні елементи (підхоплення, підтримки і перекати), танцювально-хореографічні рухи та допоміжні елементи — кроки, піднімання коліна, випади і інше.

Спортивна аеробіка багатьма цінується як ефективний спосіб відкоригувати фігуру, зробити її більш стрункою і підтягнутою. Чоловіки з її допомогою можуть збільшити м’язовий компонент тіла приблизно на три відсотки, а жінки — на п’ять, але для цього буде потрібно не менше року регулярних занять.

Світлана Усанкова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.