Спірометрія — безболісна і ефективна

Спірометрія — метод дослідження функції зовнішнього дихання, який включає вимір життєвої ємності легень і швидкісних показників дихання. Якщо ви страждаєте бронхіальною астмою, хронічними обструктивними захворюваннями легенів або сильною алергією, швидше за все, спірометрія вам знайома.

Спірометрія оцінки ефективно визначає здатність легень приймати, утримувати і використовувати вдихуване повітря. Для спірометрії використовується спірометр — спеціальний прилад, що складається з датчика потоку повітря і електронного пристрою, який перетворює показання датчика в цифрову форму і виробляє необхідні обчислення. Пацієнт робить глибокий вдих і з максимальною силою видихає в спірометр, який аналізує потік повітря і обробляє отриману інформацію.

Як проводиться спірометрія

Спірометрія проходить швидко і безболісно. Під час виконання проби спірометрії пацієнт знаходиться у вертикальному положенні. Пацієнту дають спірометр, вводять загубник, з’єднаний з дихальною трубкою, а на ніс надягають затиск, щоб запобігти попаданню повітря в ніс під час дослідження. За командою лікаря пацієнт робить глибокий вдих, щоб повністю заповнити легені повітрям, потім видихає з найбільшою силою і максимально довго. Після цього пропонують зробити глибокий форсований вдих і повний форсований видих. При цьому спірометр вимірює і реєструє обсяг і швидкість повітря, що проходить через апарат, і ряд інших показників. Процедуру зазвичай повторюють два або три рази, щоб встановити середнє значення всіх характеристик.

Коли виконують спірометріческіх пробу

спірометріческіх пробу призначають по ряду показань, у тому числі:

 • для визначення тяжкості захворювання легенів;
 • для контролю прогресування захворювання легенів;
 • для визначення характеру захворювання легенів (рестриктивний (тобто обмежує приплив повітря в легені) або обструктивний (тобто порушує приплив повітря в легені));
 • для контролю ефективності лікування.
 • Що вимірює спірометрія

  Спірометрія вимірює (в літрах або мілілітрах) дихальну функцію легенів, яка визначається наступними характеристиками:

 • дихальний об’єм (ДО) — об’єм вдихуваного і видихуваного повітря;
 • життєва ємність легень (ЖЄЛ) — максимальна кількість повітря, що видихається після максимально глибокого вдиху;
 • форсована життєва ємкість легень (ФЖЄЛ) — різниця між обсягом повітря в легенях на початку і в кінці форсованого видиху;
 • функціональна залишкову ємність (ФОЕ) — кількість повітря, що знаходиться в легенях після спокійного видиху;
 • залишковий об’єм легень (ООЛ) — об’єм повітря, який залишається в легенях після максимального видиху;
 • загальна ємність легень (ОЕЛ) — вона дорівнює ЖЕЛ плюс ООЛ;
 • обсяг форсованого видиху за першу секунду форсованого видиху (ОФВ1); по відношенню ОФВ1/ФЖЕЛ, вираженому у відсотках (індексу Тіффно) можна виявити ступінь прохідності дихальних шляхів;
 • пікова об’ємна швидкість (ПОС) — максимальний потік, який досягається в процесі видиху;
 • миттєві об’ємні швидкості (МОС) — швидкість повітряного потоку в момент форсованого видиху;
 • хвилинний об’єм дихання (МОД);
 • максимальна вентиляція легень (МВЛ).
 • Бронхопровокаціонние проби

  спірометрії іноді виконується в рамках більш глибокого дослідження, відомого як Бронхопровокаціонние проби. У цьому випадку спірометріческіе проби виконуються після того, як пацієнт вдихає дозу метахоліну або гістаміну. Ці речовини є бронхорестрікторамі (тобто звужують дихальні шляхи).

  Мета бронхопровокаціонних проб — визначити ступінь звуження дихальних шляхів. Це допомагає лікарям скласти план лікування і підібрати дозування лікарських препаратів, виходячи з індивідуальних потреб пацієнта.

  Іноді спірометрію повторюють після того, як пацієнт вдихає дозу речовини, що розширює бронхи (тобто відкриває дихальні шляхи). Цей тест дозволяє лікарю відрізнити астму від хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ).

  Бронхопровокаціонние проби дають істотну фізичне навантаження на організм. У важких випадках вони можуть викликати напади сильного неконтрольованого кашлю, які роблять завершення процедури неможливим. Бронхопровокаціонние проби не рекомендовані людям з важкою обструкцією дихальних шляхів.

  Інтерпретація результатів спірометрії

  Оскільки нормальні значення показників індивідуальні, результати спірометрії оцінюються в порівнянні з середньостатистичним значенням для здорової людини тієї ж статі, віку, зросту та ваги тіла. Зниження більшості показників на двадцять відсотків і більше від нормальних величин розцінюють як ознака порушення функції легень. Особливо несприятливою ознакою вважається збільшення значень ООЛ і ФОЕ. За результатами спірометрії встановлюють наявність і вираженість рестриктивних і обструктивних порушень. Результати спірометрії відіграють вирішальну роль у діагностиці бронхіальної астми, хронічних запальних захворювань легенів і бронхів та інших захворювань, які можуть викликати погіршення функції легень.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.