Спаєчна хвороба: практично неминуча після операції

загрузка...

Наслідком перенесеного запального процесу або оперативного втручання найчастіше є розвиток такого стану, як спайкова хвороба. Спайкова хвороба проявляється не тільки вираженим больовим синдромом, створюючи фізичний і душевний дискомфорт, але і приводить до різних ускладнень, аж до розвитку безпліддя. Поширеність цього захворювання останнім часом значно збільшилася, що пов’язано з багатьма сприятливими факторами.

Спаєчна хвороба

Спаєчна хвороба малого тазу (morbus adhaesivus) або пластичний пельвіоперитоніт — це стан, в результаті якого в черевній порожнині і малому тазу утворюються сполучнотканинні тяжі (спайки).

Всі органи черевної порожнини і малого таза зовні оповиті тонкою оболонкою, яка називається очеревиною. У черевній порожнині міститься невелика кількість перитонеальній рідині, функція якої полягає у створенні рухливості петель кишечника, матки і маткових труб. Це необхідно для вільного захоплення яйцеклітини маткової трубою і нормальної роботи кишечника і сечового міхура під час вагітності (матка, що росте зміщує кишкові петлі). У разі запалення очеревини (перитоніту) в організмі спрацьовує захисний механізм — утворення спайок, що сприяє отграничению процесу та поширенню інфекції.

Механізм утворення спайок

При попаданні інфекції в черевну порожнину починається розвиток запального процесу. Тканини ураженого органа набрякають, а на очеревині з’являється випіт фібрину (білка), який «склеює» між собою близькорозташованих тканини. Таким чином, вогнище запалення як би охоплений з усіх боків, що перешкоджає подальшому поширенню інфекції. Після придушення запального процесу в склеєних ділянках утворюються сполучнотканинні зрощення — спайки.

Якщо інфекція потрапила в маткові труби, своєчасне лікування забезпечує розсмоктування запального ексудату, але в деяких випадках можливе излитие ексудату в черевну порожнину, що викликає випотівання фібрину, який «пломбує» отвір маткової труби, а потім відбувається його зрощення. Таким чином, маткова труба стає замкненою порожниною, де розвивається гнійний процес — піосальпінкс. Можливе попадання бактерій з потоком крові з поісальпінкса в яєчник і розвиток в ньому гнійного запалення — піовара. Білкова оболонка яєчника і стінка труби з часом ущільнюються і стають непроникними. Піовар і піосальпінкс зрощуються між собою, утворюючи гнійних тубооваріальні освіту. Крім того, формуються спайки між гнійної пухлиною і кишковими петлями, сальником, сечовим міхуром і стінками малого тазу.

Розвиток спайкової хвороби порушує нормальну роботу внутрішніх органів, призводить до кишкової непрохідності, безпліддя, позаматкової вагітності та виникнення тазових болів.

Клініка і діагностика спайкової хвороби

Спаєчна хвороба може протікати в трьох варіантах:

 • Гостра форма
 • Хворі скаржаться на поступове посилення болю, з’являється нудота і блювота вмістом тонкого кишечника, підвищується температура до 40 градусів, частішає пульс. У загальному аналізі крові відзначається лейкоцитоз і прискорена ШОЕ. При пальпації живота відзначається різка болючість, розвивається кишкова непрохідність. Надалі відбувається падіння артеріального тиску, зменшується кількість сечі, з’являється загальна слабкість і сонливість. В результаті порушення водно-сольового обміну розвивається ниркова недостатність.

 • Інтерміттірующая форма
 • Характеризується періодичними болями і розладами функції кишечника (запори, діарея).

 • Хронічна форма
 • Симптоми стерті, з’являються періодичні болі внизу живота і в попереку, утруднені акти дефекації. В результаті спайкової хвороби часто розвивається непрохідність маткових труб і безпліддя.

  Під час гінекологічного огляду лікар визначає непорушність або обмежену рухливість матки і придатків, вкорочення бічних склепінь піхви, різку болючість при пальпації. Для діагностики патологічного стану призначаються обстеження на урогенітальні інфекції, УЗД органів малого тазу, магніторезонансну томографію й діагностичну лапароскопію.

  Лікування спайкової хвороби

  Лікування спайкової хвороби може бути як консервативним, так і оперативним і залежить від поширеності та вираженості процесу. У разі наявності урогенітальної інфекції призначаються антибіотики і протизапальні засоби. Больовий синдром купируют спазмолітиками і анальгетиками. Для розсмоктування спайок призначаються ферменти (трипсин, хімотрипсин, лидаза). При відсутності ефекту від консервативної терапії проводять лікувально-діагностичну лапаротомію з розтином спайок.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.