Спаечний процес в малому тазу: симптоми і лікування

загрузка...

Свобода вдач і ігнорування механічних засобів контрацепції (презервативів) сприяє широкому поширенню захворювань, що передаються статевим шляхом. Як відомо, часто вони мають прихований перебіг, і виявляються тільки при розвитку спайкового процесу в малому тазу. У свою чергу, розвиток хірургії та оперативної гінекології має не тільки позитивні сторони, але й негативні, у вигляді таких наслідків, як спайки малого тазу і трубно-перитоніального безпліддя. Лікування спайкового процесу в малому тазу представляє певні труднощі і не завжди ефективно.

Спаечний процес в малому тазу

Внутрішні органи малого таза і черевної порожнини покриті сіруватою плівкою — очеревиною. Очеревина виділяє перитонеальній рідині, яка забезпечує рухливість і смещаемость матки і труб. При розвитку перитоніту (запалення очеревини) включається захист — утворення спайок, внаслідок чого відбувається відмежування запального процесу.

Спайки — це сполучно-ткані тяжі, які в залежності від тяжкості процесу можуть бути тонкими або товстими. Спайки утворюють своєрідні перетяжки між внутрішніми органами і очеревиною. Види спайкового процесу в малому тазу:

 • спайки між яєчниками і матковими трубами;
 • спайки між яєчниками і матковими зв’язками або маткою;
 • спайки між яєчниками, матковими трубами, маткою, петлями кишечника і великим сальником.
 • Якщо спайки утворились в кінцевих відділах маткових труб (фімбріального), відбувається їх закупорка, в трубах накопичується рідина з утворенням гидросальпинкса, що призводить до розвитку трубного безпліддя.

  Причини спайкового процесу в малому тазу

  Всі причини розвитку спайкового процесу в малому тазі можна поділити на кілька груп:

 • Операції, вироблені через лапаротоміческій доступ
 • Зазвичай це апендектомія, резекція яєчника, тубектомія (позаматкова вагітність), консервативна міомектомія, гістеректомія (видалення матки). Утворення спайок у малому тазі залежить від: тривалості операції (ішемія тканин), висушування тканин під час операції, грубих звернень з органами, наявності сторонніх тіл (шматочки тальку з рукавичок, волокна від марлевих тампонів), наявності крові.

 • Ендометріоз
 • ендометріоїдних гетеротопій, розташовані на очеревині (зовнішній генітальний ендометріоз) також сприяють формуванню спайкового процесу в малому тазу. З ділянок патологічного ендометрію кожен місяць виливається кров, що відповідає менструаціям, в результаті чого в порожнину малого тазу потрапляє кров, що сприяє утворенню спайок.

 • Запальні захворювання органів малого тазу
 • Гострі та хронічні аднексити, інфекції, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз) викликають випіт запального ексудату в область малого тазу. Уражені тканини набрякають, на них утворюється фібрин, за рахунок якого відбувається склеювання органів малого тазу між собою і очеревиною. Найчастіше запалення і утворення спайок призводить до розвитку безпліддя.

 • Апоплексія, позаматкова вагітність
 • Подібні захворювання супроводжуються внутрішньочеревною кровотечею та утворенням спайок.

 • Аборти, внутрішньоматкові спіралі
 • Аборти і внутрішньоматкові спіралі провокують запальний процес, особливо у випадках перфорації матки (проколу). Подібні маніпуляції ускладнюються спайковим процесом. Як окремий випадок, можливий розвиток такого ускладнення, як синехії матки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.