Соски-пустушки — шкоди більше ніж користі

У більшості дітей сильно розвинений смоктальний рефлекс, і з цим нічого не поробиш. Багато діти смокчуть великий палець ще в утробі матері, тому не варто очікувати, що вони швидко позбудуться цієї звички. Крім того, що смоктання напряму асоціюється з харчуванням, воно робить і заспокійливу дію. Тому без соски-пустушки обійтися дуже важко, особливо в перші місяці життя дитини. Батьки повинні розуміти, що це такий же невід’ємний атрибут дитини, як памперси, пелюшки та повзунки. Однак вони повинні вирішити, використовувати соску, чи ні, ретельно зваживши всі «за» і «проти».

Переваги

У деяких випадках соска-пустишка — єдиний спосіб заспокоїти дитину між годуваннями. Педіатри виділяють наступні переваги соски-пустушки:

 • соска допомагає заспокоїти неспокійного дитини. Деякі діти просто фізично не можуть заспокоїтися, якщо не зайняті смоктанням.
 • соска на час відволікає дитину. Соска може стати в нагоді під час щеплень, забору крові на аналізи або інших неприємних для малюка процедур.
 • соска допомагає дитині заснути. Якщо малюк не може заснути і довго перевертається, соска допоможе йому швидко заспокоїтися і заснути.
 • соска може полегшити дискомфорт дитини під час авіаперельотів. Маленька дитина не може рефлекторно захистити вуха при перепаді тиску, глитаючи або позіхаючи, тому соска дуже придасться в подібних випадках.
 • соска допомагає зменшити ризик синдрому раптової дитячої смерті (СРДС). Дослідники виявили зв’язок між використанням пустушки під час сну і зниженням ризику СРДС.
 • від соски можна позбутися. Коли приходить час відмовитися від використання соски, ви можете її викинути. Позбавитися від цієї звички набагато складніше, якщо дитина воліє смоктати свій палець.
 • Недоліки

  Безумовно, звичка смоктати соску має і недоліки, зокрема:

 • використання соски може перешкодити грудному вигодовуванню. Смоктання грудей відрізняється від смоктання пустушки або пляшечки, і деякі діти дуже чутливі до цих відмінностей. Дослідження показують, що використання сосок-пустушок в ранньому віці пов’язане зі зменшенням періоду грудного вигодовування, хоча неясно, чи спричинені проблеми з грудним годуванням соскою, або, навпаки, соска є їх вирішенням.
 • у дитини може сформуватися залежність від пустушки. Якщо малюк не може заснути без пустушки, вночі він може часто прокидатися і плакати, коли соска випадає з рота.
 • використання соски може збільшити ризик інфекції середнього вуха. Однак ймовірність інфекції середнього вуха, як правило, найбільш знижена в перші шість місяців життя дитини, тобто саме того, коли високий ризик синдрому раптової дитячої смерті, і дитина найбільше потребує пустушки.
 • тривале використання соски може привести до стоматологічним проблемам. Нерегулярне використання соски в перші роки життя не викликає проблем із зубами або яснами, проте постійне застосування пустушки може призвести до того, що передні верхні зуби дитини будуть випирати вперед або неправильно рости.
 • Правила використання пустушки

  Якщо ви вирішили все ж давати дитині соску, візьміть до уваги ці поради:

 • Почекайте, поки не встановиться режим годування груддю. Проявіть терпінням. Формування режиму годування може зайняти кілька тижнів або більше. При грудному вигодовуванні педіатри рекомендує давати малюкові соску не раніше, ніж на 4-6 тижні життя.
 • Не використовуйте соску як панацею від усіх бід. Іноді достатньо перевернути або заколисати дитину, що плаче, щоб він заспокоївся. Давайте малюкові соску тільки після годування або між годуваннями. Не дозволяйте дитині смоктати соску протягом усього дня.
 • Вибирайте ортодонтичну силіконову пустушку. Вона менш схильна до деформації. Не купуйте пустушки, що складаються з двох частин, — якщо пустушка поламається і потрапить у горло дитині, він може задихнутися. Підібравши найбільш підходящу модель, запасіться десятком штук на майбутнє, щоб соска завжди була під рукою — про всяк випадок.
 • Надайте вибір дитині. Якщо малюк не виявляє до пустушки ніякого інтересу, спробуйте зацікавити його ще раз пізніше — або просто забудьте про неї. Якщо соска випадає з рота дитини, поки він спить, і він на це ніяк не реагує, не вставляйте пустушку назад.
 • Утримайте соску в чистоті. Перш ніж пропонувати дитині соску, ретельно вимийте її. У грудних дітей (молодше шести місяців) імунна система ще не сформувалася остаточно, тому соски слід кип’ятити або стерилізувати. Для дітей старше 6 місяців достатньо мити соски гарячою водою з милом. Не піддавайтеся спокусі «мити» соску у власному роті — так ви тільки передасте дитині більше мікробів.
 • Чи не підсолоджувати соску. Не занурюйте вологу соску в цукор або мед.
 • Дотримуйтесь заходів безпеки. Часто міняйте соски, використовуйте пустушки, що підходять дитині за віком (коли малюк дорослішає, купіть соску більшого розміру), перевіряйте, чи щільно тримаються всі деталі, чи немає на ній тріщин і пошкоджень.
 • Рекомендації педіатрів

  Для зниження ризику СРДС педіатри рекомендують давати дитині соску перед сном аж до року. Тим не менше, коли дитина стає старше, ризики використання соски починають переважувати переваги. Хоча більшість дітей самостійно відмовляються від соски у віці двох-чотирьох років, деяким потрібна допомога, щоб позбутися цієї звички.

  Скористайтеся наступними методами, щоб відучити його від соски:

 • Діти віком до півроку. Замість того, щоб давати дитині пустушку, переповити його, покачайте на руках, заспівайте колискову, включіть неголосну заспокійливу музику і зробіть йому легкий масаж.
 • Діти у віці від півроку до півтора років. Використовуйте рухливі ігри, іграшки, улюблені предмети (наприклад, ковдрочку) — словом, все, що може відвернути дитину від бажання взяти в рот пустушку.
 • Діти старше півтора років. Ви можете влаштувати спеціальну церемонію «прощання» з соскою (коли дитина її «хоронить» або сам викидає), або обміняти її на іграшку.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.