Соска для дитини — чи потрібна вона малюкові?

Серед безлічі корисних предметів, призначених для новонароджених та догляду за ними, тільки один ось вже більше століття викликає люті дебати серед батьків. Примирити їх не можуть навіть дитячі лікарі, адже їх думки з цього питання теж вельми суперечливі. Тим не менш, багато поколінь дітей благополучно виросли, мирно сопучи в ліжечку з соскою-пустушкою у роті. Згідно з опитуваннями, проведеними в західних країнах, соска для дитини часто стає необхідним предметом: 85% дітей не можуть обійтися без неї в перші місяці і навіть роки життя.

Можливі проблеми, пов’язані з смоктанням пустушки

Багато мам покладаються на допомогу пустушки, коли їх дитина турбується і не може заснути. Безумовно, для батьків у таких непростих ситуаціях соска стає хорошою помічницею, але чи всім дітям потрібна ця допомога?

Незважаючи на те, що смоктальний рефлекс з’являється у майбутньої дитини на п’ятому місяці внутрішньоутробного розвитку і супроводжує немовляти протягом першого року життя, смоктання соски для дитини зовсім не є необхідністю. У перші 4-6 тижнів новонародженому набагато важливіше якомога частіше перебувати у материнських грудей, щоб стимулювати вироблення молока у мами. Пропонувати йому соску в період становлення грудного вигодовування дуже необачно: існує кілька досліджень, які доводять, що діти, рано отримали соску, протрималися на грудному вигодовуванні менше трьох місяців. Але послужила Чи соска причиною відмови дитини від грудей або, навпаки, серйозні труднощі з грудним вигодовуванням змусили маму вдатися до допомоги соски? На це питання педіатри поки не дають однозначної відповіді.

Дитина, що отримує материнське молоко не по режиму, а на вимогу, завжди має можливість задовольнити свій смоктальний рефлекс, і тому соска не є для нього нагальною потребою. Але буває і так, що дитина не хоче брати груди, бо вже наситився, однак продовжує вередувати, так і не встигнувши задовольнити свою потреба смоктати. Якщо в такій ситуації не запропонувати дитині соску, то незабаром він сам знайде спосіб вирішення проблеми, почавши смоктати пальці на руках, проте це не найкраща альтернатива пустушки.

Можливі труднощі з грудним вигодовуванням у дітей, рано звиклих до соски, — не єдина проблема, яка турбує педіатрів. Кілька досліджень показали, що дитячі соски — прекрасне середовище проживання для мікроорганіз. Більшість з них не здатні викликати якихось серйозних захворювань, однак грибів роду Candida і стафілококів все ж слід побоюватися. Згідно з даними дослідження, в якому взяло участь 10 тисяч зовсім юних жителів Великобританії, у 36% дітей, привчених до «пустушки», коліки і біль у вухах виникали помітно частіше, ніж у 40% немовлят, які не знають, що таке соска, і 21 % дітей, що віддають перевагу смоктати пальці. А ось здоров’я 2,7% малюків, сисних та соску, і пальці, теж виявилося не на висоті.

Взаємозв’язок між смоктанням пустушки і середнім отитом всерйоз непокоїть педіатрів в останні роки. Про те, що соска для дитини дійсно є чинником ризику розвитку отиту, говорять і дослідження, проведені в 22 країнах. Всьому провиною особливості будови євстахієвої труби у дітей, через соустье якій патогенним мікроорганізмам не становить великої праці проникнути з рота і носоглотки в середнє вухо.

Ссання соски — це ще й додатковий ризик виникнення інфекцій шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються блювотою, лихоманкою, діареєю і коліками, що неминуче є причиною звернення до педіатра.

Втім, малюки, довгостроково прив’язані до соски, стають частими пацієнтами не тільки педіатрів, але і стоматологів. До цих пір переконливо не доведено, чи може пустушка стати причиною раннього карієсу, а ось аномалії прикусу, пов’язані з її використанням, у дітей зустрічаються дуже часто, причому, за даними Американської стоматологічної асоціації, найбільш значні порушення прикусу виникають у дітей, які продовжують смоктати соску понад 48 місяців. На жаль, порівняльне дослідження пустушок традиційної та ортодонтичної форми не виявило істотних відмінностей від їх використання: відсутність проблем з прикусом у дитини, довгостроково смокче соску, — рідкісне і щасливе виключення.

У чому користь пустушки

Але не все так погано. Як і будь-яке неоднозначне явище, що викликає безліч суперечок, смоктання пустушки ніяк не можна вважати заняттям безумовно шкідливим.

У 2005 році в медичному журналі Bristish було опубліковано дослідження, проведене вченими Каліфорнійського університету (США). Медиків цікавило, яка взаємозв’язок між використанням пустушки і ризиком синдрому раптової дитячої смерті (СРДС). Порівнявши дві групи з 185 немовлят, померлих від СРДС, і 312 здорових дітей, вчені зробили несподіваний висновок: використання соски істотно знижує ризик СРДС, особливо у дітей, які сплять на боці, на м’якому матраці або піддаються пасивному впливу куріння. Примітно, що і смоктання пальця виявилося не менш помітним захисним фактором. Втім, лікарі не поспішають закликати батьків негайно дати соску в рот кожному немовляті, оскільки причинно-наслідковий зв’язок між смоктанням пустушки і зниженням ризику СРДС потребує подальшого вивчення.

Щорічний аналіз даних національної служби здоров’я Великобританії показує, що недоношені немовлята, які навчилися смоктати соску, швидше звикають до пляшечки і смокчуть її більш ефективно, отримуючи необхідне харчування. Використання соски дозволяє скоротити тривалість перебування в стаціонарі у недоношених дітей.

Фахівці Американської академії педіатрії визнали соски одним із засобів для полегшення болю у новонароджених дітей у віці до шести місяців. Під час щеплень, забору крові з пальця і вени і інших малих медичних втручань соска може стати серйозною підмогою для малюка.

Батьки повинні самостійно вирішувати, давати чи не давати малюкові соску, виходячи з міркувань користі для дитини, але аж ніяк не для власної зручності і спокою. Однак корисної соска може виявитися лише в перші півроку життя малюка. Від 6 до 10 місяців ризики починають переважувати переваги від її використання, а після двох років мова про користь вже зовсім не йде.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.