Сором’язливість: порок або доброчесність?

Побутова ситуація: в компанії, що зібралася відзначити свято, виявився сором’язлива людина. Хтось із гостей привів його з собою. Він ні з ким не знайомий (крім того, з ким прийшов), і всіх соромиться. Нісенітниця? Але такий сором’язливий гість здатний зіпсувати свято всім. Він соромиться говорити, він соромиться пити, їсти, він навіть сідає виключно на краєчок стільця — боязко й непевно, через сором’язливості. Спочатку його намагаються розбудити, втягнути в загальну розмову, якось розвеселити і розважити. Він ні на що не реагує, продовжуючи соромитися. Зазвичай його залишають в спокої, але в душі всіх гостей утворюється неприємний осад, відчуття провини. Або — почуття ворожості (та скільки ж можна няньчитися, він що, вважає себе краще за нас?). В результаті погано всім: і соромливому людині, і решті компанії.

Доглядати за патологічно соромливою жінкою — мука мученицька. Вона ж просто не розуміє, що за нею доглядають. Вона не вірить, що за нею взагалі можна доглядати, не довіряє власній привабливості. А тут один крок до того, щоб почати сприймати залицяння, як форму знущання.

Якщо ж сором’язливий чоловік, то для жінки, якій він сподобався, наступають чорні дні. Він готовий повірити, що подобається їй, але постійно вимагає доказів. І — відповіді на запитання: «Ну ось чим я тобі так сподобався? Що ти в мені такого знайшла? ».

речі сказати, пошуки відповіді на питання «Що в мені такого гарного?» — улюблене заняття всіх сором’язливих людей. Вони буквально істерзивают близьких вимогою відповіді. Не дивно, що близькі в кінці кінців починають замислюватися: «А справді, що?». Їм доводиться перераховувати вже для себе всі хороші якості, буквально переконувати себе в їх існуванні. Тому від подібного питання до розриву — не так вже й багато кроків.

Сором’язливість, боязкість, невпевненість у собі, комплекс неповноцінності — це все явища одного порядку. Вслухайтеся в саме звучання слова «сором’язливість»: за-стін-чивость, за стіною. За стіною своїх комплексів.

Сором’язлива людина не впевнена в собі, не упевнений він і в оточуючих. Він попросту їх боїться, але заганяє страх як можна глибше. «Ну в самій-то справі, не з’їдять ж вони мене!», — Каже він собі, але десь глибоко всередині сидить перелякана дитина і заходиться в крику: «З’їдять! Ти тільки подивися, які у них ЗУБИ! ».

Результатом відсутності зовнішніх, видимих ознак небезпеки і присутності глибинної впевненості в наявності небезпеки є тривожність. Людина дивиться на кожного незнайомця з побоюванням, яку не в силах раціонально пояснити. Це ще більше посилює тривогу.

У доброзичливість навколишнього світу сором’язлива людина не вірить взагалі, в доброзичливість деяких (спеціально відібраних!) близьких людей — з великими труднощами. Якщо з якоїсь причини рівень доброзичливості близьких знижується, сором’язлива людина ховається у свою мушлю куди швидше будь-якого молюска. І дістати його звідти можна тільки за допомогою молотка і зубила.

Але не все так погано. З сором’язливістю можна боротися. І цілком успішно.

Для початку рекомендується звичайний аутотренінг. Якщо ви сором’язливі, то запишіть наступне: «Я — красивий (-ая), привабливий (-ая), привабливий (-ая). Мене всі люблять. Ніхто і ніколи не може заподіяти мені зла. Я подобаюся людям. Люди подобаються мені. Я — красивий (-ая), привабливий (-ая), привабливий (-ая) ». Це — ваше ліки. Приймати 2 рази на день, вранці та ввечері, по 30-40 шт. за один прийом. Ранковий прийом починається в той момент, коли ви відкрили очі. У теплому затишку під ковдрою, де гарантовано безпечно (недарма ж діти ховаються від «буки-з-шафи» під ковдрою), починайте повторювати: «Я — красивий (-ая), привабливий (-ая), привабливий (-ая). .. ». Вечірній прийом починається безпосередньо перед сном, знову ж — під ковдрою. Ви закриваєте очі, готуючись заснути, і повторюєте: «Я — красивий (-ая), привабливий (-ая), привабливий (-ая) …». Нехай це буде остання думка перед сном.

Якщо сором’язливість пов’язана з якимсь фізичним недоліком, реальним або уявним (наприклад, багато страждають сором’язливістю через повноти, яка далеко не всіх робить непривабливими), то через місяць першого аутотренінгу, його можна трохи видозмінити. Приміром аутотренінг для людей, соромляться повноти і через це бояться з’їсти навіть листочок салату: «Я — красивий (-ая), привабливий (-ая), привабливий (-ая). З кожним днем я стаю красивішим та привабливішим. Все, що я їм, йде мені на користь і збільшує мою привабливість … ».

Це — ліки пролонговану, рекомендований до постійного прийому. Існує ще й експрес-ліки, призначене для того, щоб зняти різкий напад сором’язливості, який напав в самий невідповідний момент, наприклад, перед публічним виступом.

Якщо таке сталося: бійтеся! Озвучте всі кошмари, які гніздяться у вашому підсвідомості. Ви боїтеся аудиторії? Скажіть собі, що вас закидають гнилими помідорами! Вас освіщут, вас стягнуть зі сцени … Бійтеся до тремтіння в колінах. Покривається холодним потом і великими, селекційними мурашками.

Бійтеся до абсурду. А потім, коли страх досягне піку, подумайте про найпростішої речі: хіба це все так? У наш час вже ніхто не кидається овочами в оратора, люди звикли економити продукти харчування. Ніхто не стане тягти вас зі сцени. Побиття невдачливих ораторів у нас теж не практикуються вже давно.

Так чого ви соромитеся? Невдалого доповіді? Та якщо він виявиться невдалим — це теж успіх. Ви ж будете знати, в чому помилка. Причому — знати точно, а не смутно припускати. Боятися-то, власне кажучи, нічого. Там, у залі, аж ніяк не тигри, а звичайні люди. Вони не кусаються.

Шановні сором’язливі! Ви — дуже хороші люди. Так не варто соромитися своїх чеснот, та й недоліків теж. Багато недоліки — це всього лише недостатньо розуміють чесноти. Відкиньте сором’язливість, подаруєте світу радість спілкування з вами.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.