Сонячні опіки: сильний удар по організму

У помірних дозах засмагу покращує колір і стан шкіри, сприяє виробленню вітаміну D. Однак, результатом надмірного опромінення сонячними променями може стати сонячний опік. Сонячний опік можливий і при опроміненні шкіри штучними променями, аналогічними сонячним, так наприклад, невдалий похід в солярій може стати причиною сонячного опіку.

Кожен хоч раз у житті «перевищив дозу засмаги», обгорає, тобто отримував сонячний опік. Його причиною може стати будь тривале перебування на сонці: похід на пляж, рибалка, робота в саду, навіть звичайна прогулянка в сонячний день.

Наслідки сонячних опіків

Сонячний опік сам по собі, при всій хворобливості відчуттів — не смертельний (в переважній більшості випадків). Однак, наслідки сонячного опіку, особливо повторюваного — це вже серйозна загроза здоров’ю.

За даними Фонду дослідження раку шкіри, пара пухирів від сонячного опіку в дитинстві, або підлітковому віці — це підвищений в два рази ризик виникнення захворювання у зрілому віці меланомою. Меланома — це злоякісна пухлина, яка розвивається з пігментних клітин. Найнебезпечніший вид раку шкіри. Ризик захворювання на меланому також подвоюється, якщо людина за все своє життя (в будь-якому віці) отримав від п’яти сонячних опіків.

Фактично, сонячний опік — це опік викликаний ультрафіолетовим випромінюванням (УФ). Основний симптом — це почервоніння шкіри, болючість дотику до обпаленої ділянки. Зазвичай симптоми сонячного опіку проявляються вже через тридцять хвилин.

Ультрафіолетове випромінювання ділиться на декілька видів, що відрізняють один від одного по довжині світлової хвилі. Крізь щільні шари атмосфери до нас доходять тільки ультрафіолетові промені А і В. Опромінення в соляріях — аналогічно сонячним променям, і також відбувається УФ-А і УФ-В променями.

Найнебезпечніше для людської шкіри вид УФ-променів це ультрафіолет-В (УФ-В). Надмірне опромінення УФ-В викликає у людей ризик появи раку.

Тим не менш, разом з ультрафіолетом-В, ультрафіолет-А (УФ-А) не є нешкідливим. УФ-промені викликають сонячні опіки і фотостаріння шкіри (передчасну появу зморшок).

У нормальній дозі ультрафіолет приносить тільки користь. А недоотримання ультрафіолету робить негативний вплив на організм людини.

Як тільки доза ультрафіолету перевищує норму, у людини можлива поява проблем зі здоров’ям. Найпоширеніша з яких — це отримання хворобливого сонячного опіку.

Групи ризику

Більшому ризику піддаються люди, які потрапляють в місця з підвищеним рівнем сонячної радіації, які подорожує в південні країни, близькі до екватора, або високогірні місцевості.

Ризик отримати сонячний опік залежить і від індивідуальних якостей людини: колір шкіри, очей, волосся, вік, перенесені раніше шкірні захворювання, і попередні сонячні опіки.

 • Люди зі світлими шкірою і волоссям більше інших ризикують підвернутися сонячному опіку. І як наслідок захворіти чимось більш серйозним.
 • Діти до шести років, і дорослі люди у віці після шістдесяти більше інших чутливі до сонячної радіації.
 • Нещодавно перенесений сонячний опік, яке шкірне захворювання — підвищений ризик опіку навіть від короткого перебування на сонці.
 • Симптоми сонячного опіку

  Сонячні опіки бути можуть незначними, середньої тяжкості і серйозними.

  Середні і незначні опіки характеризуються почервонінням шкіри, хворобливими відчуттями при дотику. Шкіра може почати червоніти через кілька годин після передозування ультрафіолетом, хворобливі відчуття спостерігаються протягом 12-24 годин. Через кілька днів шкіра починає лущитися, і сонячний опік іде, не залишаючи видимих слідів.

  Серйозні сонячні опіки ускладнені сильним печінням шкіри, появою пухирів, сильним зневодненням, порушенням водно-електролітного дисбалансу і можливою інфекцією.

  Якщо не вжити заходів по усуненню сонячного опіку, і продовжити отримання дози сонячної радіації, людина може отримати сонячний удар з дуже важкими наслідками, аж до летального результату.

  Інші симптоми сонячного опіку включають в себе:

 • Озноб.
 • Нудота, блювота.
 • Ознаки застуди.
 • Виникнення пухирів. Пухирі можуть бути як маленькими, просто у вигляді скориночки, так і яскраво вираженими, червоними водяними бульбашками.
 • Легкі пухирі сходять, не залишаючи слідів. Пухирі в більш серйозній формі більш глибокі і можуть стати джерелом інфекційного зараження, тому з ними треба бути особливо обережними.

  Приблизно на 4-7 день після сильного сонячного опіку шкіра починає лущитися. Це ознака одужання опіку. Полегшити цей процес можуть легкі зволожуючі засоби. На цьому етапі дуже важливо стежити за тим, щоб у ранки не потрапила інфекція.

  Побічним ефектом «перезагара» може стати висип на шкірі. Особливо часто це зустрічається у дітей.

  Однією з індивідуальних форм реакції організму на підвищений рівень сонячної радіації є так звана алергія на сонце або сонячний дерматит. Такий вид алергії іноді ускладнює протікання сонячних опіків. Виражається алергія на сонце в шкірної висипки, що виникає через деякий час перебування на сонці (від тридцяти хвилин до декількох годин). Являє собою звичайну алергію і симптоми її знімаються також як і при інших видах алергії: ізоляція від джерела алергічної реакції (тобто сонячного світла), прийняття антигістамінних засобів за рекомендацією лікаря, пити більше рідини для виведення токсинів з організму.

  Захист від виникнення алергії — це звичайна захист від ультрафіолету. Приймаючи необхідні заходи щодо запобігання сонячних опіків, цим же самим формується захист проти виникнення алергії на сонце.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.