Сомнамбулізм — небезпечно чи ходіння уві сні?

У всі часи лунатизм був оповитий завісою таємничості, його оточувала маса вигадок і міфів. Та й у наш час всі загадки лунатизму повністю не розгадані. Незважаючи на значний науково-технічний прогрес і зокрема прогрес медичної науки, все те, що знаходиться за порогом нашої свідомості, до цих пір не повністю вивчено.

Сон і його складові частини

Сон — це функціональний стан мозку і всього організму людини, яке характеризується гальмуванням активної взаємодії організму з навколишнім середовищем і неповним припиненням сознаваемой психічної діяльності.

Сон поділяється на дві фази: повільну швидку. Повільна фаза в свою чергу поділяється на дрімоту, середній сон і глибокий сон і займає близько 80% всього сну. Фаза швидкого сну називається ще сном з швидкими рухами очей — вона займає 20% нічного сну.

Нічний сон людини складається з 3-5 циклів тривалістю по 1,5-2 години. Кожен із циклів складається з окремих стадій швидкого й повільного сну. Глибокий повільний сон характерний для перших двох циклів нічного сну, швидкий — для останніх циклів (ранні ранкові години), саме під час швидкого сну ми бачимо сновидіння.

Що таке сомнамбулізм

Сомнамбулізм або лунатизм називають ще снохождением. Це розлад сну, що характеризується звичними автоматичними рухами під час сну, які після пробудження повністю забуваються. Поведінка людини при цьому складне і зовні цілеспрямоване (часто відповідне сновидінь), але неусвідомлюване.

Причина сомнамбулізму — порушення фаз повільного сну, при цьому гальмування центральної нервової системи під час сну не поширюється на ділянки мозку, що визначають рухові функції. Починається він зазвичай через 1,5-2 години після засипання. Виникає сомнамбулізм при різних порушеннях центральної нервової системи.

Невротичний і пароксизмальної сомнамбулізм

Сомнамбулізм можна розділити на дві великі групи, пов’язані з невротичними змінами (при неврастенії, істерії) і пароксизмальними, які виникають при початковій стадії епілепсії.

Невротичний сомнамбулізм властивий дітям, коли нервова система ще не зміцніла, і через це може відбуватися дане порушення сну. Такий сомнамбулізм відрізняється епізодичним характером і зв’язком з хвилюючими переживаннями дня. Дії при ньому можуть бути пов’язані зі змістом сновидінь, при цьому можливий частковий контакт з дитиною.

При епілепсії сомнамбулізм має регулярний і однотипний характер, нерідко супроводжується мимовільним сечовипусканням, контакт з хворим при цьому неможливий.

Ознаки сомнамбулізму

При сомнамбулізму сплячий людина встає з ліжка і пересувається нецілеспрямовано або у відповідності зі сновидінням, ранком спогад про це зберігається смутно або повністю відсутній. Хворий розмовляє уві сні, сідає в ліжку, встає і робить ряд стереотипних, але зовні цілеспрямованих рухів з відкритими очима. У цьому момент у людини відзначається застиглий погляд і звужені зіниці. Через деякий час хворий повертається в ліжко і засинає. На ранок він нічого не пам’ятає. Таке порушення сну може тривати від декількох хвилин до години. Іноді дії таких хворих можуть носити асоціальний і навіть кримінальний характер.

Діагностичні дослідження

Невротичний сомнамбулізм обов’язково потрібно відрізняти від пароксизмального. Допомогти в цьому може електроенцефалографія (ЕЕГ), на якій можна буде побачити ранні прояви епілепсії (судомних нападів).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.