Солярій: шкода чи користь?

загрузка...

Солярій — простий і швидкий спосіб отримати гарну засмагу в будь-який час року. Неможливо уявити сучасний салон чи фітнес-клуб без солярію — безсумнівно, найбільш затребуваною складової у програмах салонів краси. Надаючи можливість контрольованого засмаги, солярій користується величезною популярністю, його відвідує величезна кількість людей.

Чи є солярій абсолютно нешкідливим? На жаль, відповіддю на це питання буде — «ні». Як і будь-яка процедура, солярій, крім користі, має певні небажані сторони. Згідно теорії фотостаріння, підтримуваної деякими вченими, ультрафіолетові промені та інтенсивне випромінювання видимої частини спектру, що містяться як у сонячному випромінюванні, так і в променях, що потрапляють на шкіру людини при відвідуванні солярію, викликають старіння організму. Відбувається це через те, що під дією фотонів утворюються вільні радикали. На думку більшості фахівців, вільні радикали відіграють одну з визначальних ролей у процесах старіння.

Ультрафіолетові промені в солярії, крім свого основного дії, тобто створення засмаги шляхом посилення синтезу пігменту меланіну, руйнують колаген — особливий білок, від якого залежить пружність, гладкість, еластичність шкіри. В результаті зменшення вмісту колагену шкіра стає все більш зів’ялою, утворюються зморшки. Через нестачу колагену стають ламкими волосся. У солярії шкіра висушується, виникає її зневоднення. Від частого відвідування солярію відбувається потовщення рогового шару епідермісу. Засмага в солярії помітно збільшує ризик виникнення онкологічних захворювань шкіри, у тому числі і злоякісних, таких як рак і меланома.

При аналогією фізичної природи сонячної радіації і променів, що викликають засмагу в солярії, між ними є істотні відмінності. Випромінювання в солярії значно потужніше природних сонячних променів. Крім того, спектр випромінювання в солярії має важливе відміну від сонячного в ультрафіолетовому діапазоні, де превалюють промені UVA, що володіють більш сильним (у порівнянні з променями UVB) і більш шкідливою дією на глибокі шари шкіри. При цьому лампи низького тиску дають кращий спектр в ультрафіолетовій області, ніж ртутні лампи високого тиску, але мають менший термін експлуатації і знижену потужність. Тому в соляріях використовуються лампи обох типів. При цьому перевищення терміну експлуатації ламп може призвести до неконтрольованого спектру одержуваного організмом випромінювання, що може шкідливо позначитися на здоров’ї людей, які відвідують солярій. На додаток до цього інтенсивне випромінювання може стати причиною опіку.

У солярії ні в якому разі не можна засмагати вагітним жінкам, дітям та особам з деякими захворюваннями (наприклад, дерматологічного характеру). Не рекомендується користуватися солярієм у критичні дні. Також протипоказана процедура при схильності до онкологічних захворювань і прийомі деяких лікарських препаратів, що підвищують чутливість шкіри до сонячних променів. Тому, якщо Ви приймаєте медикаменти і бажаєте відвідувати солярій, заздалегідь проконсультуйтеся з лікарем.

Природно, відвідування солярію, маючи деякі негативні аспекти, приносить і величезну користь. Ультрафіолетові промені, особливо їх UVB складова, в цілому благотворно впливають на організм, стимулюючи його захисні сили. Під впливом променів ультрафіолетового спектру в організмі виробляється вітамін D, який є важливим фактором для нормального розвитку кісткової тканини. Вітамін D регулює мінеральний обмін в організмі. До того ж він унікальний в тому сенсі, що одночасно є і вітаміном, і гормоном. Вітамін D грає важливу роль в запобіганні хворобам серця, шкірних і онкологічних захворювань.

Помірне підсушуючу вплив випромінювання в солярії у багатьох випадках може виявитися корисним. За допомогою засмаги в солярії іноді можна позбутися прищів на шкірі. Безперечним є благотворну дію процедур в солярії як на нервову систему, так і на загальний психо-емоційний статус. Отриманий в солярії засмага, утворюючи природний бар’єр ультрафіолетовим променям, дозволяє підготувати шкіру до літнього сезону, коли на неї потраплятиме більшу кількість сонячного світла. Крім того, в солярії простіше домогтися рівномірного загару.

Як і багато інших дії на організм, засмага в солярії можна назвати однозначно шкідливим або безумовно корисним. Очевидно, що у відвідуванні солярію існують як позитивні, так і негативні моменти. Тому з упевненістю сказати можна лише одне: не можна безоглядно захоплюватися солярієм, але в теж час не варто нехтувати можливістю отримати засмагу і задоволення в будь-який сезон року.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.