Софора японська — цінна лікарська сировина

Софора японська — це листопадне дерево родини бобових, що досягає 25 метрів у висоту. Пора цвітіння софори припадає на кінець літа, а її плоди дозрівають у жовтні і знаходяться на дереві всю зиму. Софора японська стійка до посухи, засолення грунтів, цілком здатна переносити невеликі морози. Китайські лікарі здавна використовували софору в лікувальних цілях: щоб зняти жар, висушити вологу, позбутися від газів і кишкових паразитів. Тому препарати софори японської застосовуються для лікування дизентерії та жовтяниці, набряку і дизурії, а також екземи і свербіння.

Для приготування лікарських препаратів використовують квіти і плоди софори, містять ізофлавоновие і флавонові глікозиди, зокрема рутин. Рутин відновлює і ущільнює судинну стінку, роблячи її більш еластичною, і видаляє органічні відкладення зі стінок капілярів. Тому рутин в поєднанні з аскорбіновою кислотою призначають при захворюваннях, що супроводжуються порушенням проникності судинної стінки, при геморагічних васкулітах, капіляротоксикозах і тромбоцитопеніях, а також при геморагічних діатезах, крововиливах у сітківку ока, капіляротоксикозах, променевої хвороби, септичному ендокардиті, ревматизмі, гломерулонефриті, гіпертонічній хвороби, алергічних захворюваннях, кору, скарлатині, висипному тифі.

Серед показань до застосування софори японської також псоріаз, червоний вовчак, гіпертонія, діабет, склероз, хвороби нирок, виразковий коліт, рак горла, носоглотки, парадонтоз, тромбофлебіт, геморой, грибок, екзема, мастопатія, міома і простатит.

Активні речовини у складі софори японської

Матрін і аналогічне йому з’єднання оксіматрін — основні активні речовини в складі кореня софори. Це алкалоїди, і вони складають близько 2% сухої і близько 1% свіжого кореня софори. У складі рослини також присутні десятки інших алкалоїдів, але у відносно невеликих кількостях.

Правильно приготовлений відвар коренів софори містить 60-300 мг основних алкалоїдів на 3-15 грамів сухих квіток або коріння. Народна медицина рекомендує приймати 30 грамів відвару софори в день, розділивши на два і більше прийомів.

На відміну від багатьох інших рослинних алкалоїдів, які застосовуються в медичній практиці, матрін і оксіматрін мають дуже низьку токсичність і їх негативний вплив на центральну нервову систему незначно. В цілому, софора надає заспокійливу дію на центральну нервову систему. Так, клінічні дослідження показали, що сироп, що містить 10 грамів екстракту кореня софори (близько 200 мг алкалоїдів), ефективно допомагає запобігти безсоння і навіть може іноді замінити раніше використовувалися лікарські седативні засоби.

Побічні ефекти

Побічні ефекти софори незначні. У разі перевищення рекомендованої дози можливі побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, дискомфорт у животі, запори; у поодиноких випадках можливе запаморочення, випадіння волосся і висип. Якщо брати менше 30 гр препаратів софори в день, побічні ефекти не спостерігаються.

Типова дозування препаратів софори становить 300-600 мг на добу (при 2% алкалоїдів, що відповідає 15-30 грамам кореня в день), хоча в деяких випадках застосовуються вищі дози (наприклад, в одному дослідженні для лікування аритмії дозу поступово підвищували до 1000-1500 мг три рази на день). Несприятливі реакції на алкалоїди рідко спостерігаються. Коли препарат вводиться внутрішньовенно, можливий біль у місці ін’єкції, але це досить поширене явище. При пероральному застосуванні можуть виникати реакції з боку травного тракту (наприклад, нудота). У разі застосування в дуже високих дозах оксіматрін може пригнічувати функцію імунної системи, що пов’язано з підвищенням рівня кальцію в лімфоцитах.

Протипоказанням для прийому препаратів софори японської є індивідуальна непереносимість, вагітність і лактація, а також вік до 14 років. Лікування необхідно проводити під наглядом лікаря і не допускати передозування, так як рослина дуже отруйна.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.