СНІД — як і раніше дуже страшний

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) — це заключна стадія ВІЛ-інфекції, яка завдає серйозної шкоди імунній системі людини. СНІД є шостою з найбільш поширених причин смерті серед людей віком 25-44 в США, (у 1995 році він був найпоширенішою причиною). За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я по всьому світі з початку епідемії від СНІДу померло понад 25 мільйонів чоловік.

У 2008 році в світі було близько 33,4 мільйонів осіб, що живуть з ВІЛ / СНІДом, у тому числі 2,1 мільйонів дітей у віці до 15 років. СНІД викликає вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Вірус атакує імунну систему і робить організм уразливим перед різними інфекціями захворюваннями.

Поширені бактерії, грибки, паразити і віруси, які зазвичай не викликають серйозних захворювань у людей із здоровою імунною системою, може викликати небезпечні для життя стани у хворих на СНІД. У заражених ВІЛ вірус виявляється в слині, сльозах, тканинах нервової системи і спинномозкової рідини, крові, спермі, вагінальних виділеннях і грудному молоці. Однак інфекція може передаватися іншим людям тільки через кров, сперму, вагінальні виділення і материнське молоко.

Симптоми

СНІДом починається з ВІЛ-інфекції. У людей, інфікованих ВІЛ, протягом 10 років і більше можуть бути відсутніми симптоми захворювання, проте весь цей час вони можуть заражати інших людей. Якщо інфекція не виявлена і не розпочато лікування, ВІЛ поступово послабить імунну систему, і розвинеться СНІД.

У невеликої групи ВІЛ-інфікованих СНІД розвивається дуже повільно, або не розвивається взагалі. Передбачається, хоча поки і не встановлено точно, що у цих пацієнтів є якісь генетичні особливості, які не дають вірусу завдати серйозної шкоди імунній системі.

Симптоми СНІДу головним чином викликано інфекціями, які зазвичай не розвиваються у людей із здоровою імунною системою. Вони називаються опортуністичними інфекціями.

Люди зі СНІДом стають сприйнятливими до цих інфекцій; основні симптоми опортуністичних інфекцій:

 • Озноб;
 • Лихоманка;
 • Підвищене потовиділення (особливо вночі)
 • Запалення лімфатичних вузлів;
 • Слабкість;
 • Зниження ваги.
 • Діагностика

  У минулому СНІД діагностували на основі наявності у людини ВІЛ-інфекції та деяких інших захворювань. Сьогодні СНІД можна діагностувати у людини, якщо він є ВІЛ-позитивним і кількість клітин СД4 (різновид Т-хелперів, клітин імунної системи) у нього менше 200 клеток/мм3, навіть за відсутності опортуністичних інфекцій.

  СНІД також може бути діагностований, якщо у людини розвивається одна з опортуністичних інфекцій і ракових захворювань, які найбільш часто зустрічаються у заражених ВІЛ-інфекцією. Ці інфекції рідко зустрічаються у людей із здоровою імунною системою.

  Лікування

  В даний час не існує способу вилікувати СНІД. Однак є засоби для контролю над ВІЛ-інфекцією, а також для поліпшення якості життя тих, у кого вже розвинувся СНІД.

  Антиретровірусна терапія пригнічує реплікацію ВІЛ в організмі. Використання сполучення декількох антиретровірусних препаратів, лікування, яке називається високоактивної антиретровірусної терапією (ВААРТ), допомагає зберегти на стабільному рівні або навіть збільшити число Т-клітин, завдяки чому імунна система ефективніше бореться з ВІЛ.

  ВААРТ не є ліками від ВІЛ та СНІДу, але протягом останніх 12 років її успішно використовували багато людей.

  Однак ВІЛ може стати стійким до однієї комбінації ВААРТ, особливо у пацієнтів, які не приймають ліки за графіком щодня. Для визначення резистентності ВІЛ до певного препарату використовуються спеціальні генетичні тести, які дозволяють підібрати кращу комбінацію препаратів для кожного пацієнта. Ці тести потрібно проводити до початку терапії, а також при появі ознак того, що терапія перестала бути ефективною. Існує чимало препаратів, які можна використовувати при ВІЛ, резистентном до ВААРТ.

  Побічними ефектами ВААРТ можуть бути: поява жирового валика не спині і животі, загальне нездужання, головні болі, нудота і слабкість.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.