Смородина — незамінне джерело енергії

Навряд чи хтось не знає про те, наскільки корисна смородина. Її заготовляють на зиму, розтираючи з цукром і намагаючись зберегти вітаміни, роблять компоти, варення, джеми, додають у пироги в якості начинки і просто їдять у свіжому вигляді, насолоджуючись апахом і смаком. Смородина завжди нагадує про літо, сонце, зелені, піднімає настрій і знімає втому.

Де росте і як виглядає смородина

На території Росії росте в основному чорна і червона смородина, які являють собою чагарники з сімейства крижовнікових.

Чорна смородина — кущ висотою 1-2 м, з серцеподібним черговими, здебільшого лопатевими листами, що були засаджені знизу маслянистими залозками, дуже запашні. Квітки білі, з п’ятьма пелюстками, розташовані в пухких висячих кистях. Плід — чорна невелика запашна ягода. Росте на вологих відкритих сонячних місцях, але може рости в півтіні (цвіте і плодоносить в таких випадках рідше), в лісах і гірничо-лісовому поясі, серед чагарників. Вирощується в садах як культурна рослина. Цвіте у червні-липні, плодоносить — у липні-серпні.

Червона смородина також має висоту куща 1-2 м, листя 3-5 см завдовжки і шириною, з зазубреними краями, майже без запаху. Квітки непримітні жовто-зелені, зібрані в кисті. Плід — невелика яскраво-червона ягода, також не має сильного запаху.

Хімічний склад

Ягоди чорної смородини містять багато аскорбінової кислоти (вона не руйнується довгий час, зберігається навіть в замороженому вигляді), вітаміни К, Е, D, групи В, каротин (попередник вітаміну А), мікроелементи (калій, натрій, кальцій, магній , фосфор, залізо), рослинні білки, вуглеводи (глюкозу, фруктозу), клітковину, органічні кислоти (лимонну, яблучну, янтарну, фосфорну та інші), пектинові та дубильні речовини. Листя чорної смородини містять ефірну олію, фітонциди, аскорбінову кислоту (у меншій кількості, ніж ягоди).

У ягодах червоної смородини міститься менше аскорбінової кислоти, але більше вітаміну Р (рутину), який разом з аскорбіновою кислотою укріплює стінки кровоносних судин, більше вітаміну А, вітаміни Е, групи В, більше вуглеводів у вигляді простих цукрів, органічні кислоти ( бурштинова, яблучна, лимонна), мікроелементи (особливо багато заліза, калію, йоду, селену), пектинові та дубильні речовини, кумарини.

Вплив смородини на організм людини

Смородина робить на організм людини багатостороннє вплив:

 • каротин, що міститься в ягодах чорної і червоної смородини, відіграє велику роль у підвищенні імунітету, в активізації обміну речовин, він перешкоджає передчасному старінню, утворенню пухлин, оберігає від впливу різних шкідливих речовин (промислових отрут, парів бензину, тютюну і так далі );
 • вітамін Е (токоферол) також сприяє уповільненню процесів старіння, нормалізує гормональний фон, попереджає появу атеросклерозу;
 • вітаміни групи В — джерело енергії, без якої неможливий жоден біохімічний процес в організмі; вони необхідні також для зміцнення нервової системи, поліпшення пам’яті;
 • велику кількість мінеральних речовин, що містяться в смородині, сприяє активізації обмінних процесів;
 • пектини, яких особливо багато в червоній смородині, виводять з організму отрути і шлаки, в тому числі «шкідливий» холестерин.
 • кумарин, що міститься в червоній смородині, знижує згортання крові, що є профілактикою тромбофлебіту, інфаркту міокарда, інсульту та інших судинних захворювань;
 • органічні кислоти смородини є джерелом енергії, вони особливо корисні в літньому віці, при перевтомі; органічні кислоти володіють також протимікробну і противірусну дію.
 • Ягоди чорної смородини має протизапальну, кровоспинну, протидіабетичний, протиатеросклерозну, в’яжучу, жарознижуючу і загальнозміцнюючу дію. Вони покращують апетит, підвищують рухову активність кишечника. Сік чорної смородини нормалізує мікрофлору кишечника, створюючи в ньому сприятливу кисле середовище. Листя чорної смородини мають потогінну, сечогінну, жовчогінну та протимікробну дію, сприяють очищенню шкіри, знижують артеріальний тиск.

  У ягодах червоної смородини містяться також речовини, що володіють протипухлинною, болезаспокійливими, попереджувальними тромбоутворення (кумарини) та іншими корисними лікувальними властивостями. Ягоди червоної смородини містять безліч антиоксидантів, здатних протистояти раковим кліткам.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.