Сміхотерапія — ставитеся до сміху серйозно

Сміх без причини — ознака дурень. Ця стара російська приказка в наші дні показує повну неспроможність. Єдина жива істота на Землі, яке вміє сміятися, людина. Давно доведено благотворний вплив сміху на загальний стан здоров’я. Перевірити простіше простого — не потрібно ніяких лікарських засобів і довгих експериментів. Досить згадати про ефективний метод сміхотерапії в хвилини важких випробувань і просмеять ситуацію. На системі гумору й абсурду побудований ігровий психотренінг Симорон, що допомагає розкрити творчий потенціал людини і змінити звичну картину світу.

Користь сміхотерапії лікарі зрозуміли давно. Ще дві тисячі років тому Гіппократ розглядав сміх як ліки від багатьох хвороб. Коли людина сміється, починається рух м’язів, збільшується швидкість кровотоку, головний мозок отримує активацію зон, відповідальних за гарне самопочуття, починається викид ендорфінів — «вітамінів» щастя.

У багатьох країнах світу починають відкриватися клуби сміху, де однодумці запрошують гумористів, коміків, клоунів, де ведеться спільний перегляд веселих світових кінокомедій. Сміх не тільи лікар, але й велика об’єднуюча сила. Люди сміються і здоровеют.

Сміх — відмінна дихальна гімнастика. На санскриті вона називається хасья-йога. В Індії клуби сміху організовуються повсюдно, вони давно частина культурного шару цього народу.

У Японії сміхом лікують діабет і туберкульоз. Рівень цукру в крові починає знижуватися, немов у веселому реготі танути … Сміх розслабляє м’язи, тому і вважається потужним болезаспокійливу. Коли зовсім не до сміху, варто почати посміхатися, хоча б через силу, потім сміятися і в кінці перейти на голосний, заразливий регіт. У клубах сміху люди починають корчити смішні пики, дивлячись на які, втриматися від реготу не під силу навіть самому серйозному людині.

Організм набагато краще реагує на сміх, якщо він від душі, природний і радісний. Гормони задоволення ендорфіни при сміху виділяються рефлекторно і пригнічують гормони страху, що благотворно позначається на нервово-психічному стані людини. В Індії сміхом лікують м’язові затиски і депресії. Яке вже тут зневіру, коли так смішно!

Коли зовсім немає настрою сміятися і світ розфарбований у чорно-коричневі тони, пора включати внутрішню швидку допомогу і почати посміхатися самому собі, стоячи біля дзеркала. Дуже захоплююче дійство. Спочатку безглузде і сумне, але з кожною хвилиною стає все смішніше і радісніше. Тримайтеся за живіт, покатався від сміху! Така ось кишкова гімнастика. Не дивно, що після десятихвилинної нестримного сміху весь організм починає працювати як годинник.

Веселий ролик, смішна картинка в журналі або Інтернеті, забавний анекдот, розказаний колегою, допоможуть стати каталізатором гарного настрою і налаштуватися на здорову хвилю. Поменше тривожних новин, побільше кінокомедій. Такий рецепт сьогодні прописують багатьом хворим у всьому світі.

Багато експерименти в області сміхотерапії показали її позитивний медичний аспект. Веселі люди на 40% рідше хворіють на серцево-судинними захворюваннями. Відсоток одужання сміхотливих хворих в рази вище, ніж похмурих песимістів. Абсолютно логічно з’явилася така професія як медичний клоун. Важка і потрібна професія. Ці люди працюють у дитячих онкологічних центрах, в будинках престарілих та туберкульозних лікарнях. Відсоток видужуючих в таких центрах збільшується в рази. Багато західні клініки взяли метод сміхотерапії за основу у своїх практиках.

Коли людина сміється, у нього починають працювати обидві півкулі мозку, встановлюється душевну рівновагу. Людина здоровеет. Бажання одужати багаторазово збільшує шанс на успіх. Сміху відводиться потужна психотерапевтична функція. Смеяться, право, не грішно над тим, що здається смішно.

Сміх — не тільки задоволення, весело сміючись, ми надаємо своєму організму потужну психофізіологічну допомогу. Отримуючи розрядку під час сміху, організм очищається від нервового перевантаження. Зміцнюється імунна система. Експериментальним шляхом було доведено, що в крові людини після сеансу сміху в рази збільшуються речовини, що борються з мікробами.

Хрестоматійний приклад для ілюстрації доброчинної та цілющої ролі сміхотерапії — історія Норманна Казінс. Цьому американцеві в 1972 році був поставлений страшний діагноз — спондилоартрит. Повне знерухомлення, серйозна хвороба всієї кісткової системи, що супроводжується страшними болями. Казінс був людиною безжурним. Прочитавши в медичній літературі, що негативні думки руйнівно діють на весь організм людини, він почав свій унікальний шлях до одужання.

У лікарняній палаті веселого було мало. Норманн умовив лікарів перемістити його в готель і став культивувати сміх. З ранку до ночі він дивився веселі комедії і гумористичні програми. Спочатку було дуже сумно, а потім він раптом став сміятися над власними марними зусиллями. При цьому він зазначив, що в моменти реготу біль переноситься набагато легше. Так він вирвав у хвороби кілька годин спокійного сну. Далі — більше. Щоденні багатогодинні сеанси сміху призвели до того, що з часом хвороба була переможена повністю.

Так народилася нова медична наука гелотологія (gelos — сміх, logos — вчення). Сьогодні її благотворний вплив на будь-яку хворобу вивчається вченими всього світу.

Поставити гумор на службу здоров’ю — відмінний відповідь руйнуючим програмами здоров’я.

«Розумний сміх — чудовий збудник енергії». М.Горький.

Жанна Пятірікова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.