Смекта — протипоказання є, але незначні

Смекта є препаратом натурального походження, добре очищає організм від різних речовин і має трохи протипоказань. Тим не менш, не варто зловживати цим препаратом: разом із шкідливими для організму речовинами він може вивести і деякі корисні.

Особливості дії смекти

Смекта відноситься до групи адсорбуючих і протидіарейних (проти проносу) препаратів. Вона чудово очищає кишечник, рухаючись по ньому повільно і адсорбіруя на своїй поверхні все зайве. Цікаво, що завдяки своїй структурі смекта не виводить мінеральні солі, це дуже важливо при проносах різного походження, основна небезпека яких полягає в тому, що разом з солями виводиться рідина і наступає обезводнення організму.

Дуже важливою властивістю смекти є також те, що вона очищає слизову оболонку шлунково-кишкового тракту і одночасно зміцнює її захисні властивості. Особливо важливо це при дисбактеріозі кишечника, який завжди може перейти в хронічний коліт.

Смекту приймають при проносах будь-якого походження, при отруєннях, хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також при печії, метеоризмі, кишкових кольках.

Чому смекта протипоказана при кишкової непрохідності

Кишкова непрохідність — це стан, при якому порушується проходження калових мас по кишечнику через його обтурації (закупорки), здавлювання або просто порушення роботи. Такі порушення можуть статися через те, що на шляху руху калових мас виникає якась перешкода (механічна непрохідність), через тимчасові порушень рухової активності кишечника (динамічна непрохідність) і при порушеннях кровообігу в області кишечника (непрохідність судинного походження).

Якщо хворому з непрохідністю кишечника вчасно не буде надана необхідна допомога, то розвинеться важке ускладнення, некроз (відмирання тканини) і прорив стінки кишечника, що призведе до переходу запалення на черевну порожнину — перитоніту.

Смекта сприяє більш повільному просуванню калових мас по кишечнику, а значить, запорів. Запори ж ще більш збільшують ступінь непрохідності кишечника. Тому навіть при підозрі на кишкову непрохідність смекту приймати ні в якому разі не можна.

Чому смекта протипоказана при непереносимості фруктози і синдромі порушеного всмоктування глюкози і галактози

Непереносимість фруктози — це спадкове захворювання, при якому організм не може використовувати фруктозу їжі, оскільки не виробляється фермент, її переробний (фосфофруктальдолаза). При цьому в організмі накопичується речовина, що утворюється в результаті обміну фруктози (фруктозо-1-фосфат), яке блокує утворення глікогену і його перетворення в глюкозу — енергетичний матеріал, необхідний для життєдіяльності організму.

Тому попадання в їжу навіть незначної кількості фруктози або сахарози (тобто цукру, який в організмі перетворюється на фруктозу), викликає зниження вмісту глюкози в крові (гіпоглікемію). Гіпоглікемія проявляється слабкістю, пітливістю, тремтінням всього тіла, нудотою, блювотою, іноді судомами, а потім втратою свідомості і комою. При тривалому вживанні в їжу фруктози розвивається порушення функції нирок, печінки та головного мозку, яке проявляється в зниженні інтелектуальних здібностей.

Лікування цього захворювання полягає у виключенні з харчового раціону фруктози (в тому числі солодких фруктів) і сахарози.

Ще одне ферментативне захворювання — недостатність сахарази — ізомальтази, — ферменту, що розщеплює цукор. Таким хворим також не можна вживати цукру.

Порошок смекти складається з активного діючої речовини (смоктати діоктаедріческого) і допоміжних речовин, до складу яких входять і прості цукри, які протипоказані хворим, що страждають ферментативної недостатністю.

Ще одне протипоказання — підвищена чутливість до компонентів препарату

Підвищена чутливість може бути у хворого до будь лікарським або харчовим речовинам. Підвищена чутливість до того чи іншого лікарського препарату може мати алергічний (імунологічний) і неалергічний характер. При алергії розвиваються типові алергічні реакції у вигляді кропив’янки, набряку Квінке, анафілактичного шоку і так далі. Підвищена чутливість неалергічного характеру має схожі прояви, але речовини, що сприяють прояву реакції гіперчутливості, виділяються за допомогою інших механізмів.

У будь-якому випадку створюється загроза розвитку тяжких реакцій, тому таким людям смекту краще не приймати.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.