Скорочення матки після пологів — потрібен певний час

Після пологів, як після важкої роботи, організм жінки не відразу приходить у норму. Поступово, протягом декількох місяців, відновлюється робота всіх органів і систем. Але найбільше травмується матка, для її відновлення потрібен час, правильний догляд і контроль з боку акушера-гінеколога.

Особливості післяпологового періоду

Післяпологовий період — це час, що починається після народження посліду і триваюче 6-8 тижнів. Протягом цього періоду зміни, що виникли в організмі жінки під час вагітності та пологів, піддаються зворотному відновленню. Але деякі ознаки, що відрізняють жінку, яка народжувала від родили, залишаються на все життя. Так зовнішній матковий зів (вихід з каналу шийки матки) у народжували жінки стає щілинним (у родили він круглий).

Матка після пологів розтягнута і збільшена в обсязі, з неї відходять післяродові виділення — лохии. Тому в цьому органі відбуваються найбільші відновні процеси. Відразу після пологів дно матки (верхня сторона) розташовується на 4-5 см нижче пупка. Тіло матки прилягає до передньої черевної стінки і зберігає більшу рухливість за рахунок розтягнутості зв’язкового апарату і зниження його тонусу. Найбільшу товщину в скоротилася матці має її дно і верхня частина.

Як швидко скорочується матка після пологів

Скорочення в області шийки матки відразу після пологів виражені слабо, вони розвиваються тільки в кінці післяпологового періоду. Безпосередньо після пологів діаметр внутрішнього маткового зіва (входу в канал шийки матки) дорівнює 10-12 см, що дозволяє при необхідності ввести в порожнину матки руку і видалити залишки посліду. До кінця першої доби внутрішній матковий зів проходимо лише для двох пальців, а через три доби — для одного. Зовнішній матковий зів закривається на третьому тижні після пологів.

Відновлення матки після пологів відбувається досить швидко. Відразу після пологів вага її дорівнює в середньому 1 кг, довжина порожнини — 15-20 см, поперечний розмір тіла матки — 12-13 см. За одну добу рівень стояння дна матки знижується на 2 см, досягаючи до 5-го дня середини відстані між пупком і лобком. На 9-10 добу дно матки опускається нижче лобка. Вага матки до кінця першого тижня становить 500 г, до кінця другої — 350 г, до кінця післяпологового періоду — 50-60 р.

Темп відновлення матки залежить від особливостей перебігу вагітності та пологів. При багатоплідній вагітності, багатоводдя, великому плоді і слабкості родової діяльності відновлення матки в післяпологовому періоді кілька сповільнено. Негативно впливають на цей процес перенесені раніше запальні процеси матки та її придатків, наявність в ній вузлів доброякісної пухлини фіброми, недорозвинення матки і обмеження рухової активності породіллі у зв’язку з якимись захворюваннями.

Що відбувається з маткою в період відновлення

При скороченні м’язів матки здавлюються кровоносні і лімфатичні судини, частина з них при цьому облитерируется (пересихає). Знову утворилися під час вагітності м’язові клітини гинуть і розсмоктуються, решта м’язові клітини значно зменшуються в розмірах.

Внутрішня поверхня матки після пологів являє собою велику ранову поверхню, при цьому найбільші зміни відбуваються в області прикріплення плаценти, де є безліч затромбірованних судин. Вся внутрішня поверхня матки покрита залишками плодової оболонки і згустками крові.

При нормальному перебігу післяпологового періоду порожнину матки протягом перших 3-4 днів залишається стерильною. В очищенні порожнини матки в цей період велика роль належить фагоцитозу (фагоцити — це лейкоцити, здатні заковтувати і розчиняти всередині себе бактерії) і внеклеточному протеолізу (розчиненню бактерій за допомогою протеолітичних ферментів, що вивільнилися при розпаді лейкоцитів і бактерій).

Виділення з матки являють собою ранової секрет і називаються лохіямі. У перші дні після пологів лохи кров’янисті за рахунок значної домішки крові, з 3-4-го дня вони стають серозно-сукровичні і містять багато лейкоцитів, з 16-20-го дня — рідкими і світлими. До шостому тижні виділення з матки лохій припиняється.

Відновлення внутрішньої оболонки порожнини матки (епітелію) відбувається після відторгнення обривків плодові оболонки, що залишилися після пологів і закінчується до 20-го дня, а в області прикріплення плаценти — лише до кінця післяпологового періоду.

Затримка лохій у матці (лохіометра) може трапитися за рахунок перегину її в області перешийка, пониження скорочувальної здатності матки і закупорки внутрішнього маткового зіва згустками крові. Це небезпечний стан, так як воно може сприяти розвитку в області матки запального процесу.

Як прискорити скорочення матки

Матка починає скорочуватися відразу після пологів, у цей час дно її повинно бути щільним, якщо воно має м’яку консистенцію, то це говорить про знижену скорочувальної здатності матки. У такому випадку допомагає масаж матки, який проводиться зовнішньо, через передню черевну стінку.

Скорочення матки відбувається болісно, посилюючись під час годування дитини грудьми. Для того, щоб матка скорочувалася швидше, в першу добу на живіт кладуть холодну грілку, призначають засоби, що сприяють її скорочення. При дуже хворобливих скороченнях можливе застосування знеболюючих і спазмолітичних засобів, але в більшості випадків можна обійтися без цього. Велике значення в перші дні після пологів набуває дотримання правил гігієни (підмивання, обробка ран і так далі), яке попереджає ускладнення після пологів.

Починаючи з 4-го дня жінка починає більше рухатися, це сприяє більш активному скороченню матки. Дитина годується «на вимогу», що також покращує скоротливі здатності матки.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.