Сколіоз: методи лікування та профілактика

Частою проблемою, яка виникає з дитинства, є сколіоз. Неправильне положення хребта в ранньому віці призводить до серйозних проблем в зрілому. Сколіоз лікувати можна і потрібно, вибір методу залежить від віку пацієнта.

Лікування сколіозу у дітей

При дуже легких формах сколіозу у дітей існує ймовірність, що з часом він пройде сам по собі. У цьому випадку лікар може віддати перевагу спостереження за розвитком порушення.

Для ретельного контролю над станом пацієнта необхідно проводити рентгенівське дослідження не рідше одного разу на півроку.

 • Пластиковий корсет
 • Для корекції сколіозу у маленьких дітей може бути використаний пластиковий корсет, який прикріплюється до тіла дитини. Його доводиться носити постійно протягом досить тривалого часу. Корсети регулярно міняють, що дитина могла нормально рости і розвиватися. У силу особливостей конструкції таких корсетів, дітям до двох років їх змінюють кожен два-три місяці, під анестезією. Тим не менш, існує велика ймовірність того, що після лікування за допомогою пластикових корсетів для подальшої корекції сколіозу дитині доведеться носити звичайні корсети.

 • Бандаж
 • При сильному викривленні хребта (під кутом більше 20 градусів), потрібно носіння бандажа. Бандаж не може вилікувати сколіоз, але він зупинить подальше викривлення.

  Необхідно ретельно підбирати бандаж з урахуванням особливостей хребта дитини. Для цього попередньо знімають пластиковий корсет.

  Зазвичай рекомендується носити бандаж 23 години на добу, тобто його можна знімати, тільки щоб прийняти душ або ванну. Бандаж не повинен заважати повсякденній діяльності людини, і його можна носити під час занять більшістю неконтактних видів спорту. Якщо дитина займається контактними видами спорту, бандаж, як правило, рекомендується знімати на час тренувань.

  Регулярні фізичні навантаження дуже важливі для дітей, які носять бандаж. Це допоможе зміцнити мускулатуру, зробити носіння бандажа більш комфортним і, в кінцевому підсумку, підвищити ефективність лікування сколіозу.

  Бандаж доведеться носити до тих пір, поки тіло дитини продовжує зростати. Як правило, у хлопчиків зупиняється близько 17 років, у дівчаток близько 15 років.

 • Хірургічні методи лікування
 • Важкі форми сколіозу (викривлення хребта більше ніж на 50 градусів) вимагають хірургічного втручання.

  Операція може допомогти запобігти розвитку порушень в роботі серця і легенів, а також полегшити біль у спині і не допустити аномального розвитку організму дитини.

  У ході складної операції, яка триває від чотирьох до восьми годин, хребет випрямляють за допомогою металевих скоб. Після операції дитину доставляють у відділення інтенсивної терапії, де він знаходиться, як правило, протягом 24 годин. Всього йому доведеться провести в лікарні від 7 до 10 днів. Більшість дітей можуть повернутися в школу через чотири-шість тижнів, а повноцінно займатися спортом — через рік після операції.

  Лікування сколіозу у дорослих

  Першим засобом лікування при сколіозі у дорослих, як правило, є лікарські препарати для полегшення симптомів порушення.

 • Лікарські препарати
 • В більшості випадків достатньо ефективно допомагають парацетамол та нестероїдні протизапальні препарати. Якщо ж сколіоз викликає дуже сильний біль, може знадобитися прийом рецептурних знеболюючих.

 • Фізичні навантаження
 • Згідно з результатами досліджень, регулярні фізичні навантаження (не менше 150 хвилин на тиждень) допомагають виправити легкі форми сколіозу і полегшити біль у спині. Слід вибирати види навантажень, які не чинять сильного тиску на хребет; особливо корисно при сколіозі плавання.

 • Корсети
 • Корсети не допоможуть скорегувати сколіоз у дорослих, проте вони можуть значно полегшити біль і дискомфорт. Слід врахувати, проте, що носіння корсета пов’язано з певним незручністю і, можливо, вам слід віддати перевагу інший метод лікування.

 • Хірургічна операція
 • Через високого ризику, пов’язаного з операцією для лікування сколіозу у дорослих, вона може бути рекомендована тільки при наступних умовах:

 • Сколіоз супроводжується сильними болями, з якими не справляються консервативні методи лікування;
 • Викривлення хребта прогресує і, якщо залишити його без лікування, може викликати пошкодження серця і легенів.
 • Основними методами хірургічного лікування сколіозу є:

 • Декомпресія — якщо біль при сколіозі викликана защемленням нервового корінця, частина міжхребцевого диска видаляється, і біль, як правило, проходить.
 • Випрямлення хребта за допомогою скоб з штучних матеріалів. Операція проводиться практично також, як у дітей, але для дорослих вона більш небезпечна. Приблизно в 30% випадків за допомогою операції не вдається домогтися значного полегшення болю і дорослих пацієнтів зі сколіозом. Крім того, існує ризик інфекції, утворення згустків крові, а також ретроградної еякуляції. Іноді одним з результатів операції стає пошкодження нервів, але, на щастя, такі ускладнення зустрічаються рідко.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.