Склеродермія — вражає всі органи

загрузка...

Склеродермія — це рідкісне системне прогресуюче захворювання, що характеризується ураженням сполучної тканини і ущільненням шкіри. Локалізована склеродермія вражає тільки шкіру. Системна склеродермія також завдає шкоди внутрішнім органам, таким як серце, легені, нирки та органи шлунково-кишкового тракту.

Склеродермія може виникнути у будь-якої людини, в будь-який час і в будь-якій географічній зоні. Тим не менш, склеродермія вражає жінок частіше, ніж чоловіків, причому жертвами захворювання стають жінки у віці від 30 до 50 років. Склеродермія не вважається заразним захворюванням, але може заподіювати відчутний дискомфорт і негативно вплинути на самооцінку, заважаючи вести повноцінне життя.

Симптоми склеродермії

Симптоми склеродермії можуть бути різними і залежать від того, які системи органів вражені. Діагностика утруднюється тим, що деякі ранні симптоми часто зустрічаються й у здорових людей, і не завжди напряму пов’язані зі склеродермією. До найбільш поширених симптомів склеродермії відносяться:

 • Синдром Рейно (виброболезнь). Занадто сильна реакція організму на низьку температуру або емоційні потрясіння. Характеризується звуженням дрібних кровоносних судин верхніх і нижніх кінцівок і викликає оніміння, болю або зміни кольору шкіри пальців рук і ніг.
 • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). На додаток до кислотного рефлюксу, який може привести до пошкодження близькому до шлунку ділянці стравоходу, виникає порушення всмоктування поживних речовин (це відбувається, якщо м’язи не проштовхують їжу по кишечнику).
 • Зміни шкірних покривів. Ці зміни можуть включати набрякання пальців на руках, потовщення деяких ділянок шкіри. Шкіра натягується і здобуває блиск, при цьому рух м’язів ураженої ділянки може бути обмежене (з’являється скутість).
 • локалізували (вогнищева) склеродермія

  Виділяють два види локалізованої склеродермії в залежності від специфічних симптомів:

 • Кільцеподібна (бляшечная) склеродермія. Характеризується появою щільних, кольору слонової кістки з бордовою «облямівкою», воскових бляшок на шкірі без внутрішнього склерозирования. Ці бляшки можуть з часом зникнути самостійно, однак цей процес протікає повільно (від трьох до п’яти років). Бляшки можуть бути зосереджені в одному місці або поширені по всьому тілу. Після зникнення бляшок на їх місці залишаються ділянки потемнілій шкіри.
 • Лінійна склеродермія. Характеризується полосообразним ущільненням і зблідненням шкіри, зазвичай в області чола, рук і ніг; найчастіше зустрічається у дітей. Лінійна склеродермія часто вражає всього одну сторону тулуба.
 • Перший симптом вогнищевою склеродермії — це синдром Рейно, інші характерні симптоми можуть з’явитися тільки через кілька років.

  Системна склеродермія

  Системна склеродермія (системний склероз) вражає не тільки шкіру, але і кровоносні судини, і внутрішні органи. Підкатегорії системної склеродермії визначаються ділянкою ураження. Один з різновидів системної склеродермії — синдром Тібьержа-Вейсенбаха, що поєднує кальцинозу, синдром Рейно, дискінезію стравоходу, склеродактілія і телеангіектазії.

  При системній склеродермії зміни шкірних покривів можуть бути раптовими і прогресивно погіршуватися протягом перших двох років захворювання. Надалі зміни сповільнюються, а іноді навіть зникають самі по собі, без медичного втручання.

  Причини склеродермії

  Склеродермія розвивається в результаті надмірної вироблення колагену і його скупчення в тканинах. Колаген — білок, який бере участь у синтезі тканин, зокрема шкіри. Хоча точно невідомо, що викликає надмірну вироблення колагену, існує думка, що це пов’язано з імунною системою.

  Фактори ризику при склеродермії

  Виділяють кілька факторів, що підвищують ризик розвитку склеродермії:

 • Статева приналежність
 • У жінок склеродермія зустрічається в чотири рази частіше, ніж у чоловіків.

 • Зовнішні чинники
 • На розвиток склеродермії можуть впливати різні зовнішні фактори, в тому числі:

 • Кварцова пил (на вугледобувних шахтах і кар’єрах).
 • Деякі промислові розчинники, наприклад, розчинники для фарби.
 • Деякі препарати для хіміотерапії.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.