Склад вітамінних комплексів для вагітних: особливості делікатного стану

Під час вагітності в організмі жінки особливо зростає потреба у вітамінах та мінеральних речовинах. Тому з профілактичною метою вагітним призначають спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси. Але це не означає, що звичайні вітаміни жінці більше не потрібні, просто майже у всіх вітамінно-мінеральних комплексах є брак якихось потрібних для жінки речовин.

У яких речовинах жінка потребує на тому чи іншому терміні вагітності

У перші тижні вагітності потреба жінки у вітамінах і мінералах не така висока. В основному вона потребує фолієвої кислоти і йоді. Тому якихось спеціальних вітамінів в перший триместр (перші 12 тижнів) вагітності намагаються не призначати. У цей період краще не приймати синтетичних вітамінів. Потреба в фолієвої кислоти, яка захищає плід від вроджених дефектів розвитку, можна покривати, вживаючи в їжу банани, бобові, зелені листові овочі, качана і брюссельську капусту, буряк, телячу печінку. Йод бере участь в утворенні гормонів щитовидної залози, від яких залежить розвиток головного мозку плода і його інтелект в наступні роки життя. Потреби в йоді в першому триместрі вагітності можна покрити, вживаючи в їжу морепродукти і йодовану сіль.

У другому триместрі вагітності потреба у вітамінах і мінералах різко збільшується і тільки харчовими продуктами їх вже важко заповнити. Ось тут на допомогу приходять вітамінно-мінеральні комплекси. Призначають їх тривало, курсами, з невеликими перервами протягом всієї вагітності. Усі вітаміни і мінерали беруть участь у «будівництві» клітин плоду шляхом підтримки нормального обміну речовин в організмі матері. Але особливо корисні такі мінерали як магній (пригнічує скорочення м’язів матки, тобто попереджає викидень, підтримує роботу серця), кальцій (бере участь у багатьох життєво важливих процесах і формуванні тканин плода), залізо (попереджає появу анемії вагітних), фосфор (формує кісткову тканину і зуби).

Вагітність може викликати в організмі жінки такі зміни, як прискорення або уповільнення обмінних процесів, зміна роботи серцево-судинної системи, печінки і нирок (у тому числі порушення виведення токсичних речовин з організму), різні ендокринні зміни. В результаті, при прийомі деяких раніше нормально переносите ліків, у жінки може з’явитися непередбачена реакція, аж до повної непереносимості, виникає небезпека лікарської алергії. У такому випадку прийом вітамінів слід припинити і заповнювати дефіцит вітамінів і мінералів за рахунок природних продуктів харчування.

Порівняльна характеристика мінеральних комплексів для вагітних

Для вагітних випускається багато вітамінно-мінеральних комплексів, не всі вони рівноцінні, тому лікар часто призначає такі комплекси з урахуванням індивідуальних потреб і стану вагітної жінки. Характеристика найбільш відомих вітамінно-мінеральних комплексів:

 • Елевіт Пронаталь — розроблений відомою швейцарською фірмою Ф.Хоффманн-Ля Рош спеціально для вагітних жінок; містить багато магнію та фолієвої кислоти, але не містить йод;
 • Матерна випускається в двох формах; лікарська форма містить багато магнію, вітаміну А і вітамінів групи В, через що часто виникають алергічні реакції і спостерігається підвищення ферментів печінки в біохімічному аналізі крові; призначається, головним чином, при появі ознак дефіциту магнію (м’язової слабкості, тремтіння, судоми, безсоння, дратівливості, тривоги, порушень серцевого ритму, проносу, здуття і спазмів кишечнику); центрум Матерна — це біологічно активна добавка до їжі, її можна приймати всім вагітним жінкам;
 • мультитабс перінатал — містить достатньо магнію, йоду і фолієвої кислоти, але доза вітаміну А недостатня; цілком підходить для здорових вагітних жінок, але при різних дефіцитних станах лікар зазвичай призначає інші комплекси;
 • алфавіт «Мамине здоров’я» — містить багато йоду, вітаміну С, але мало фолієвої кислоти і магнію; але виробники стверджують, що в результаті поділу компонентів (вони розділені на три таблетки, що враховують сумісність окремих компонентів) вони краще засвоюються, не пригнічують діяльність один одного і тому достатні і менші дози;
 • витрум пренатал (10 вітамінів і 3 мінеральних речовини — залізо, цинк і кальцій) і витрум пренатал форте (13 вітамінів і 10 мінеральних речовин); в першому препараті відсутні необхідні вагітній жінці магній і йод, але цілком достатньо фолієвої кислоти, вітамінів А, D. Він знижує ризик розвитку вроджених вад, недокрів’я і нестачі кальцію в організмі матері, зміцнює імунну систему, у другому препараті є всі необхідні компоненти, його призначають для профілактики плацентарної недостатності, токсикозів та загрози переривання вагітності, недокрів’я.
 • Існує і ще багато вітамінно-мінеральних комплексів для вагітних, розібратися в них допоможе жінці лікар жіночої консультації.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.