Скільки тривають місячні: систематичність циклу

загрузка...

Місячні займають значну частину життя жінки в дітородному віці. Вони починаються в 11-12 і тривають до 48-50 і більше років. Якщо при цьому вони викликають значний дискомфорт, то життя жінки може перетворитися на кошмар. Але у більшості жінок місячні протікають безболісно.

Чому починається менструація

Менструальний цикл жінки складається з двох фаз. Під час першої фази під дією естрогенів і гормонів гіпофіза відбувається збільшення в обсязі слизового шару матки — вона готується до прийому заплідненої яйцеклітини. У другій фазі під дією прогестерону і інших гормонів гіпофіза слизова оболонка матки починає виділяти секрет, необхідний для розвитку заплідненої яйцеклітини, одночасно придушуються скорочення мускулатури матки.

Якщо ж вагітність не настала, відбувається різке зменшення секреції статевих гормонів (естрогенів і прогестерону), що відбивається на зміні кровообігу в судинах слизової оболонки матки (ендометрія). Спочатку ці кровоносні судини розширюються, а потім різко звужуються, підвищується проникність їх стінок. Застій крові в судинах і уповільнення кровотоку призводять до підвищення тиску всередині судин, розриву їхніх стінок і кровотечі. Звуження дрібних кровоносних судин триває близько двох діб після початку менструації, одночасно відбуваються зміни і в ендометрії: в ньому виникає зона некрозу (відмирання) і осередкові гематоми (крововиливу), підвищується вміст ферментів крові, сприяють зменшенню згортання здатності крові. Все це сприяє відділенню слизової оболонки від стінки матки, яке супроводжується кровотечею — менструацією або місячними.

циклічних коливань схильний і склад крові. Вміст гемоглобіну і кількість еритроцитів найбільш високі в перший день менструації. Кількість же тромбоцитів (від них залежить згортання крові) знижується, що попереджає утворення згустків крові під час нормально протікає менструації.

Від чого залежить тривалість місячних

Тривалість місячних залежить від багатьох причин. Перш за все, від спадкових особливостей. Нормально протікаючий менструальний цикл жінки (у тому числі і менструальна кровотеча) багато в чому залежить від того, як довго він тривав у матері та інших близьких родичів, тобто від спадкових особливостей будови матки, секреції гормонів, ферментів, згортання здатності крові, функціонування центральної нервової системи і так далі.

У нормі місячні тривають від трьох до семи днів з помірною кровотечею і невеликими спазмами мускулатури матки, які більше відчуваються в перші дні. Нормально протікають місячні не викликають значного дискомфорту у жінки, тим більше болів. Як правило, вони не заважають жінці вести звичайний спосіб життя.

Якщо менструації продовжуються менше трьох або більше семи днів, супроводжуються сильними болями, нудотою, блювотою і іншими неприємними ознаками, то говорять про порушення менструального циклу.

Чому виникають порушення менструального циклу

Причини порушень менструального циклу можуть бути різними. Це важкі хвороби, в тому числі у підлітків в період формування дітородної функції (наприклад, важкі захворювання серцево-судинної системи, печінки і нирок), порушення харчування та нестача вітамінів (особливо, часте дотримання екстремальних дієт, яке в будь-якому віці може викликати порушення менструального циклу), інтоксикації (алкоголем, нікотином, наркотиками і так далі), різні виробничі шкідливості, важкі фізичні навантаження і так далі.

Порушення менструального циклу центрального походження можуть виникати на грунті психічної травми, нервового перенапруження, забоїв та контузії головного мозку, при цьому зміни найчастіше відбуваються на рівні гіпоталамуса — відділу мозку, який регулює роботу всієї ендокринної системи людини.

Розлади менструального циклу можуть бути наслідком таких ендокринних захворювань, як цукровий діабет, порушення функції щитовидної залози або надниркових залоз, захворювання і пухлини гіпофіза. Нарешті, причиною порушень менструального циклу можуть бути захворювання і пухлини матки та її придатків, а також пошкодження матки, пов’язані з внутрішньоматковими маніпуляціями.

Що робити, якщо порушений менструальний цикл

При будь-яких порушеннях менструального циклу, які найчастіше виявляються у вигляді змін тривалості та регулярності місячних, необхідно виявлення їх причин і призначення відповідного лікування. І чим раніше це буде зроблено, тим швидше можливе відновлення здоров’я та дітородної функції жінки.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.