Сказ — прогноз несприятливий

В Європі основними переносниками сказу є лисиці. У багатьох країнах Північної Європи собакам в обов’язковому порядку роблять щеплення проти сказу. Проте це захворювання може передаватися всім теплокровних тварин, включаючи людину.

Сказ викликано вірусом, який вражає нервову систему, а пізніше виводиться із слиною зараженої. Люди найчастіше заражаються сказом через укус собаки, або, іноді, мавпи. Сказ обгрунтовано вважається небезпечним захворюванням. До того часу, коли з’являються його симптоми, хвороба практично невиліковна і зазвичай призводить до смерті інфікованого.

На щастя, сказ можна запобігти за допомогою вакцини, а в разі укусу хворою твариною є можливість отримати необхідне лікування до появи симптомів.

Що викликає сказ

Збудником сказу є вірус. Вірус сказу добре «ховається» від імунної системи — після проникнення в організм він швидко проникає в центральну нервову систему (ЦНС), де стрімко відтворює себе і поширюється на різні ділянки головного мозку.

починається в результаті цього запалення мозку зачіпає багато функцій ЦНС.

Через нервову систему вірус поширюється на багато тканини організму, в тому числі на шкіру, слизові оболонки і слинні залози.

Як передається сказ

Сказ є класичною зоонозной інфекцією — це захворювання, яке передається безпосередньо від тварини твариною і від тварин людині.

Його вплив на мозок викликає агресивна поведінка (назва «сказ» не випадково), і тварини можуть нападати і кусати інших тварин або людей без провокації з боку останніх. Разом зі слиною вірус потрапляє в тканини укушеного тварини або людини.

У теорії сказом можуть хворіти всі теплокровні тварини. На практиці воно найбільш часто зустрічається у собак, кішок, лисиць і мавп. У країнах, де домашні тварини в обов’язковому порядку проходять вакцинацію від сказу, а популяція лисиць регулюється, його основними переносниками можуть стати кажани.

Сказ найбільш поширене в континентальних районах Азії, Америки та Африки. Воно зустрічається у багатьох Європейських країнах і на Гренландії; вважається, що його немає на Британських островах і в Данії, а також у Японії, Австралії та Нової Зеландії.

Цілком зрозуміло, що ці країни мають намір зберігати свій статус регіонів, вільних від сказу. Звідси і жорсткі правила щодо ввезення тварин.

Незважаючи на вжиті заходи, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 10 мільйонів чоловік в рік проходять лікування від сказу (слід пам’ятати, що лікування починають після укусу тварини, до появи симптомів, тому проходити лікування можуть і незаражені люди) . Вважається, що щорічно від 40 000 до 70 000 чоловік у всьому світі помирають від цієї хвороби.

Симптоми сказу

Зазвичай інкубаційний період триває від трьох тижнів до трьох місяців. В окремих випадках він може тривати кілька років.

Не всі люди, укушені тваринами, хворими на сказ, заражаються цією хворобою. Тільки у одного з шести укушених з’являються симптоми сказу — навіть при відсутності будь-якого лікування.

У заражених сказом і не одержують лікування людей захворювання розвивається в два етапи.

Продромальная фаза сказу

На цьому етапі у пацієнта спостерігається лихоманка, блювота і втрата апетиту, головний біль, а також біль на місці укусу.

Хвороба вражає вегетативну нервову систему. Ознаками цього є підвищена слинотеча і сльозотеча.

Неврологічна фаза

На другому етапі розвитку сказу у пацієнта може розвинутися параліч. Так, можуть з’явитися спазми горла і утруднене дихання.

Часто у пацієнта спостерігається сильний страх води (тому сказ також називають «водобоязню»), підвищена тривожність і гіперактивність.

Саме на цьому етапі тварини стають особливо агресивними і можуть без причини нападати на інших. Крім того, присутні такі симптоми, як мимовільні рухи, сплутаність свідомості і марення.

Прогноз

Після появи явних симптомів сказу рівень смертності серед заражених складає майже сто відсотків. Відомо лише кілька випадків, коли люди переживали цю хворобу, развившуюся до фази появи симптомів.

При своєчасному і правильному лікуванні розвиток хвороби припиняється, і пацієнт повністю видужує.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.