Системний червоний вовчак — жіноче захворювання

загрузка...

Системний червоний вовчак — це хронічне аутоімунне розлад , яке може вражати шкіру, суглоби, печінку, головний мозок та інші органи. Учені поки не знають, що саме викликає аутоімунні розлади. Системна вовчак в 10 разів частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Найбільш часто вона розвивається в жінок між 20 і 40 роками. Вона може передаватися у спадок, але тільки 3 з 100 дітей, батьки яких хворіли червоний вовчак, теж захворюванню їй.

Причини

Системний червоний вовчак — це аутоімунне розлад, тобто захворювання, при якому імунна система людини нападає на його ж організм (іншими поширеними імунними захворюваннями є діабет, ревматоїдний артрит і порушення роботи щитовидної залози).

Можливими тригерами системного червоного вовчака є інфекції, медичні препарати (наприклад, міноціклін або гідралазин) або сонячне світло. Гормональні зміни також грають роль у розвитку вовчака — це в деякій мірі пояснює те, чому це порушення значно частіше зустрічається у жінок.

Симптоми системного червоного вовчака

У різних людей це захворювання може викликати різні симптоми. У когось хвороба вражає тільки суглоби — найчастіше маленькі суглоби рук і ступень. У суглобах з’являється біль і відчуття скутості. Цей симптом часто погіршується вранці. Іноді спостерігаються також набряки і м’язові болі. У дуже рідкісних випадках вовчак викликає сильний артрит.

Іншим симптомом системного червоного вовчака є висип у формі метелика, яка з’являється на щоках і переніссі. Іноді висип з’являється і на інших ділянках шкіри, схильних до впливу сонячного світла — на руках, шиї, і так далі. Приблизно у 6 з 10 пацієнтів з вовчаком спостерігається гіперчутливість шкіри до сонячного світла.

При ураженнях кровоносних судин, що знаходяться під шкірою, порушується обмін речовин в пальцях рук і ніг — це так званий феномен Рейно. Крім того, у хворих вовчак може спостерігатися утворення виразок на слизовій оболонці порожнини рота і випадання волосся (алопеція). У важких випадках волосся випадає дуже швидко і у великих кількостях, проте зазвичай вони знову починають зростати нормально, коли системний червоний вовчак стає менш активною.

Ускладнення

 • М’яка форма анемії — одне з можливих ускладнень вовчака. Рідше зустрічається зменшення числа кров’яних тілець і тромбоцитів.
 • У деяких пацієнтів розвивається запалення плеври і перикарда, що може в свою чергу викликати плеврит або перикардит. Дуже рідко зустрічається ураження безпосередньо тканин серця і легенів.
 • Приблизно в одного з трьох хворих на системний червоний вовчак розвивається запалення печінки, і, як наслідок, потрапляння білка в сечу. У м’якій формі це ускладнення не являє собою серйозної небезпеки. Значно менш поширеним ускладненням вовчака є ниркова недостатність.
 • Системний червоний вовчак досить часто супроводжується проблемами з психічним здоров’ям, включаючи депресію і підвищену тривожність. Депресія може бути частиною захворювання (наприклад, якщо вона також є наслідком гормональних змін), а може розвинутися як реакція на хворобу. Симптоми вовчака викликають у багатьох пацієнтів Вільно негативні емоції, тому при перших ознаках пригніченого стану важливо поговорити з психологом або психотерапевтом.
 • Іноді вовчак викликає запалення головного мозку, що може призвести до розвитку таких порушень, як епілепсія, головні болі, мігрені, і так далі.

  Як прогресує системний червоний вовчак?

 • М’яка ВКВ. На цьому етапі з’являються такі симптоми, як біль у суглобах та / або висип, і підвищена стомлюваність.
 • Помірна ВКВ. Симптомами цієї фази захворювання є запалення в різних частинах тіла, крім суглобів і шкіри. Можуть розвиватися плеврит, перикардит і слабкі запалення нирок.
 • Важка ВКВ. У деяких випадках розвивається сильне запалення, яке викликає пошкодження внутрішніх органів, наприклад, серця, легенів, головного мозку і нирок. На цьому етапі вовчак може бути небезпечною для життя.
 • Як правило, у хворих на системний червоний вовчак періоди загострення тривалістю в кілька тижнів змінюються періодами ремісії, які бувають досить тривалими. Невідомо, чому саме при вовчаку починаються загострення і наступають ремісії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.